×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Parametry gruntów budowlanych

Grunt, na którym posadawiany jest budynek jest tak samo ważnym elementem jak pozostałe składowe konstrukcji takie jak fundamenty, ściany czy stropy. To na nim spoczywa cały ciężar budynku. Wszystko to sprawia, że wybór miejsca do budowy domu nie może być przypadkowy, a rodzaj napotkanego gruntu przełoży się bezpośrednio na projekt fundamentów. Aby móc skutecznie oceniać podłoże pod względem przydatności do budowy konieczne jest wprowadzenie pewnych kryteriów.

Mineralne grunty budowlane dzielimy na spoiste i niespoiste. W zależności od przynależności gruntu do jednego lub drugiego rodzaju określa się też inne jego parametry.

Dla gruntów sypkich (niespoiste) ich nośności określa się na podstawie badania: stopnia zagęszczenia, uziarnienia i wilgotności. Stopień zagęszczenia to z definicji stosunek zagęszczenia gruntu w stanie naturalnym (takim jak go zastaliśmy na budowie) do maksymalnego zagęszczenia jakie można uzyskać dla danego gruntu. Grunty sypkie, na przykład piaski, zbudowane są z ziaren, pomiędzy którymi znajdują się puste przestrzenie- tak zwane pory. Jeśli wsypiemy do wiadra żwir, a potem piasek to zajmie on powiedzmy 3/4 objętości wiadra. Wystarczy uderzyć kilka razy dnem wiadra o ziemię by zobaczyć, że zawartość wiadra zajmuje już tylko nieco ponad połowę jego objętości. Właśnie zwiększyliśmy stopień zgęszczenia gruntu w wiadrze. Na skutek wibracji ziarna żwiru zmieniły swoje położenie zmniejszając ilość wolnej przestrzeni pomiędzy sobą, a piasek wypełnił te przestrzenie. Każdy grunt niespoisty można doprowadzić do takiego stanu, że objętość pustych przestrzeni będzie najmniejsza z możliwych. Jest to właśnie zagęszczenie maksymalne. Im stopień zagęszczenia większy, czyli bliższy liczbie 1, tym nośność gruntu jest większa. Dzieje się tak ponieważ ziarna w zagęszczonym gruncie mają mniejszą możliwość do zmiany położenia, a co za tym idzie poddawaniu się naciskowi, na przykład fundamentów czy drogi. Najlepiej zagęszczają się grunty wilgotne o zróżnicowanym uziarnieniu. Dzieje się tak ponieważ woda zmniejsza opory tarcia ziaren o siebie i ułatwia im wzajemne „układanie się” zaś drobniejsze ziarna wypełniając przestrzenie pomiędzy większymi stabilizują i klinują je.

Uziarnienie to drugi ważny parametr charakterystyczny dla gruntów sypkich. Określa się go na podstawie krzywej przesiewu. Powstaje ona poprzez zaznaczanie na specjalnym podkładzie graficznym ilości ziaren o danej wielkości. Inaczej, krzywa mówi nam jaki procent z całości stanowią ziarna o średnicy X mm wraz z mniejszymi od siebie. Ziarna o jednakowej średnicy na przykład 63mm to frakcja uziarnienia. W praktyce działa to w ten sposób, że im większe ziarna i im większe zróżnicowanie średnic tym nośność gruntu większa.

Aby zrozumieć istotę trzeciego parametru, wilgotności, najlepiej wybrać się na plażę. Stańmy na warstwie wysuszonego słońcem piachu. Gdy podniesiemy stopę okaże się, że pozostawiliśmy ślad. Gdy chwilę podreptamy w miejscu ślady zaczną być coraz mniej wyraźne ale zawsze pod naszą stopą pozostanie odcisk na piasku. Spróbujmy teraz odgarnąć łopatą suchy piasek i dokopać się do wilgotniejszej warstwy. Gdy ponowimy nasz eksperyment okaże się, że po chwili stąpania w miejscu i ubijania piasku przestajemy zostawiać ślady. Wniosek jest porosty; wilgotny piasek lepiej się zagęszcza. A mokry? Proszę stanąć na brzegiem w miejscu gdzie fale zalewają piach i podreptać. Okazuje się, że mokry piasek zachowuje się podobnie jak suchy, stopa zapada się w nim i nie da się go udeptać. Wilgotność przy której uzyskuje się najlepsze zagęszczenie to wilgotność optymalna.

Nieco inaczej wygląda sprawa w sytuacji gruntów spoistych. Tu parametrami decydującymi o ich przydatności do celów budowlanych są: wilgotność, stan gruntu oraz stopień plastyczności. Wilgotność gruntu spoistego to parametr, który przekłada się bezpośrednio na jego konsystencję i stopień plastyczności. Im wilgotność mniejsza tym pozostałe parametry osiągają lepsze współczynniki. Podobnie jak na przykładzie piasku na plaży, tak samo różnicę w wilgotności gruntów spoistych można zaobserwować i osobiście zbadać. Wystarczy wykopać z ziemi kawałek gliny i mocno ściskając uformować z niego kulkę wielkości piłki tenisowej po czym stanąć na niej. Zauważymy z pewnością, że nasza „piłka” uległa spłaszczeniu. Uformujmy ją teraz od nowa i zostawmy na jakiś czas na słońcu tak aby wyschła lub włóżmy do piekarnika. Gdy staniemy na wysuszonej próbce nie ugnie się ona pod naszym ciężarem, czasem może się zdarzyć, że kulka popęka na skutek zbyt dużej zawartości domieszek gruntów niespoistych.

Przykładem porządnie wysuszonej a co za tym idzie wytrzymałej gliny jest – cegła. Wytrzymuje ona duże naciski dzięki czemu można z niej stawiać wysokie ściany, a także budować fundamenty. Niestety nie da się wrzucić cegły do wody tak aby zwiększyła swoją wilgotność i stała się bardziej miękka ale wystarczy udać się do pracowni garncarskiej. Glina z dużą zawartością wody bardzo łatwo poddaje się ręcznej obróbce. Dzieję się tak ponieważ cząsteczki wody ułatwiają poślizg drobnych cząsteczek gruntów spoistych przez, co stają się one bardziej plastyczne. Po wysuszeniu glina twardnieje i garnek można wziąć do ręki. Aby efekt był trwały glinę wypala się.

Bezpośrednią konsekwencją ilości wody w gruncie spoistym jest jego stan, który może być zwarty, półzwarty, twardoplastyczny, plastyczny, miękkoplastyczny lub płynny. Stan gruntu charakteryzuje współczynnik zwany stopniem plastyczności. Zależność pomiędzy stanem gruntu a stopniem plastyczności pokazuje poniższa tabela.

Stan gruntu Stopień plastyczności
Zwarty IL < 0
Półzwarty IL ≤ 0
Twardoplastyczny 0 < IL ≤ 0,25
Plastyczny 0,25 < IL ≤ 0,50
Miękkoplastyczny 0,50 < IL ≤ 1,00
Płynny 1,00 < IL

Stopień plastyczności oblicza się ze wzoru, do którego podstawia się wartości takie jak wilgotność, granica plastyczności i granica płynności, określone na podstawie badań laboratoryjnych próbek gruntu. Do celów budowlanych najlepiej nadają się grunty o konsystencji zwartej i twardoplastycznej. Są to grunty o małej zwartości wody, które w bardzo małym stopniu poddają się naciskom i ulegają odkształceniu.

Przedstawione powyżej wiadomości to jedynie zarys zagadnień związanych z oceną i badaniem gruntów. Samym tylko metodom i procedurom badań laboratoryjnych można by poświęcić kilkanaście stron. Mimo tego na podstawie zamieszczonych tu informacji każdy będzie mógł wstępnie ocenić przydatność gruntu na jakim planuje coś zbudować. Zarówno do celów projektowych lub ekspertyz gruntu przed kupnem działki, polecam zasięgnąć opinii geologa. Geotechnika to dziedzina, która podobnie jak większość zagadnień związanych z budownictwem, oprócz wiedzy wymaga również doświadczenia.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Geodezja i kartografia, Roboty ziemne, Fundamenty
Podobne: Agresywnośc wód gruntowych i gruntów a konstrukcje stalowe, Projekt zagospodarowania działki, Odrolnienie gruntów, Woda w gruncie, Osiadanie budynku
Słowa kluczowe: geodeta praca, geodezja, usługi geodezyjne, roboty, wykopy, usługi budowlane, firma budowlana, remontowe, fundamenty, bloczki fundamentowe, płyta, ława, ławy, parametry gruntów, stan gruntu, stopień plastyczności, rodzaje gruntów, badanie gruntu