×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Paroizolacja

Paroizolacja to warstwa w ścianie lub stropie, której zadaniem jest przeciwdziałanie przenikaniu pary wodnej z pomieszczenia do zewnętrznych warstw przegrody.

W pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie wilgotność względna powinna wynosić 50 - 70%. W niektórych pomieszczeniach może być większa ze względu na czynności tam wykonywane (gotowanie, pranie, kąpiel). Para wodna zawarta w powietrzu wnika do wnętrza ścian. Temperatura w ścianie zmienia się od pokojowej na jej wewnętrznej stronie do temperatury zewnętrznej - na zewnętrznej stronie. W zależności od różnicy temperatur, w pewnym miejscu przekroju ściany temperatura osiąga tzw. punkt rosy, gdzie para wodna skrapla się, powodując zawilgocenie materiału, z którego zbudowana jest ściana. Powoduje to szereg niekorzystnych zmian: wzrasta przewodnictwo cieplne ściany, możliwy jest rozwój pleśni, szkodliwych dla materiałów i dla zdrowia ludzi, a także zamarzanie ściany i jej niszczenie. Sposobem zapobiegania tym niekorzystnym zjawiskom jest stosowanie w ścianach takich pomieszczeń paroizolacji.

Paroizolację wykonuje się najczęściej z folii z tworzyw sztucznych, czasem pokrytych cienką warstw aluminium dla zmniejszenia ucieczki ciepła. Czasem wykorzystuje się papę lub specjalne masy, np. folia w płynie, albo farby. Paroizolacja jest szczególnie ważna w przegrodach z warstwą izolacji termicznej, gdyż materiały termoizolacyjne są najbardziej wrażliwe na zawilgocenie.

W praktyce paroizolacja jest tylko opóźniaczem przenikania pary, gdyż trudno jest zrobić warstwę zupełnie nieprzepuszczalną (para wodna przenika przez większość materiałów, do tego folia jest podziurawiona, choćby zszywkami mocującymi), jednak to wystarczy, gdyż mała ilość pary, która przenika, ma szansę wyparować przez dalsze warstwy przegrody. W miejscach o klimacie chłodnym paroizolację umieszcza się od wewnętrznej strony ściany, zaś w klimacie gorącym - od zewnątrz, aby zapobiec kondensacji na elementach ochładzonych przez klimatyzację.

Jak już wspomniałem paroizolacja nie blokuje całkowicie napływu pary do ocieplenia (nie jest to możliwe), ale skutecznie go spowalnia. Zanim para wodna przeniknie przez folię do ocieplenia, znaczna jej część zostanie usunięta na zewnątrz dzięki szczelinie wentylacyjnej. By folia paroizolacyjna spełniała swoją funkcję, powinna być starannie ułożona między ociepleniem a płytami gipsowo-kartonowymi. Połączenia najlepiej jest uszczelnić specjalną taśmą dwustronną. Nieszczelne ułożenie paroizolacji może spowodować duże szkody. Przez dziury w folii lub niedokładnie zaklejone brzegi jej pasów para wodna będzie gwałtownie przepływać, zawilgacając izolowaną ścianę pomieszczenia lub poddasza. Skutki tego nie od razu są widoczne. Bywa, że dopiero po kilku latach na obudowie z płyt gipsowo-kartonowych zaczynają pojawiać się wilgotne plamy.

Paroizolacje starszego typu w dużym stopniu ograniczały przepływ pary wodnej. Obecnie częściej stosuje się folie paroizolacyjne nie tyle blokujące, co regulujące ten przepływ. Rodzaj paroizolacji na poddaszu najlepiej dopasować do ułożonej na dachu folii wstępnego krycia: im większa jest jej paroprzepuszczalność, tym mniej szczelna może być paroizolacja.

Folia paroizolacyjna jest niezbędna, gdy na poddaszu jest jedynie wentylacja grawitacyjna. Z folii tego rodzaju można zrezygnować wyłącznie w pomieszczeniach suchych (na przykład w sypialniach, garderobach), jeśli ocieplenie jest osłonięte od zewnątrz membraną dachową. Dotyczy to jednak tylko tych domów, w których zastosowano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną.

W nowych domach duże ilości pary wodnej uwalniają się podczas wysychania murów, tynków, posadzek i drewnianej więźby dachowej. Oprócz tego, para wodna przedostaje się wraz z powietrzem zewnętrznym (latem jego wilgotność wynosi nawet 90%), mieszkańcy wytwarzają ją podczas oddychania oraz wykonywania różnych czynności - gotowania, sprzątania, prania, mycia.

Paroizolacje tradycyjne. Klasycznie stosowane paroizolacje na bazie folii polietylenowych o bardzo wysokim współczynniku Sd (> 80 m) w znacznym stopniu ograniczają przenikanie pary wodnej do termoizolacji. Ich zastosowanie przy niewystarczającej wentylacji grawitacyjnej domu może, przy spadku temperatury w pomieszczeniu, doprowadzić do skraplania się pary wodnej po wewnętrznej stronie paroizolacji (zjawisko to nazywa się efektem "torby foliowej"). Ma to niekorzystny wpływ na mieszkańców i wyposażenie wnętrz, ponieważ wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Paroizolacje aktywne są mniej szczelne od tradycyjnych i umożliwiają około 10-krotnie większe przenikanie pary wodnej (5 - 6 g/m2/24h). Wysoka paroprzepuszczalność uaktywnia się tylko przy nadmiarze pary wodnej we wnętrzu. Taka folia działa jak wentyl bezpieczeństwa i przepuszcza kontrolowane, niewielkie ilości pary wodnej. Zatrzymuje jej część w pomieszczeniu, zaś na zewnątrz odprowadza jedynie jej nadmiar (tyle, ile dalsze warstwy są w stanie przepuścić bez zawilgocenia ocieplenia). Aktywne paroizolacje powinno się stosować tylko z membranami.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Termoizolacje, Hydroizolacje
Podobne: Wełna czy styropian, Bezspoinowe systemy ociepleń, Zabezpieczamy się przed wilgotnymi ścianami, Izolacja fundamentów, Izolacja kominka
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza, izolacja fundamentów, izolacja, osuszanie budynków, paraizolacja, skraplanie, wilgoć, zawilgocenie, odprowadzanie wilgoci, para wodna, warstwa izolacyjna