×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Patio

Patio mające swoje korzenie i wywodzące się z architektury hiszpańskiej i portugalskiej w ostatnich latach zyskuje coraz większe powodzenie w zimniejszej części Europy. Tradycyjna forma dziedzińca umiejscowionego w wewnętrznej części budynku stale ewoluuje w kierunku nowych opcji. Patio występuje najczęściej w wersji: zadaszonej, oszklonej i całkowicie otwartej tworzącej dziedziniec domu. Dostosowując się do potrzeb i wymagań klientów zyskuje kolejnych zwolenników. Ten element domu to miejsce do odpoczynku i relaksu, gdzie w hamaku można spokojnie uciąć drzemkę czy poczytać książkę. Nie dziwi, więc fakt, że z roku na roku staje się coraz bardziej popularne. W tradycyjnej formie do wewnętrznego dziedzińca prowadzi zwykle kilka wejść z domu, stanowiąc jego epicentrum. Patio zagospodarowane tak, żeby w pełni korzystać z walorów słońca, ale i stwarzając schronienie przed nim kiedy jest to konieczne. Wzbogacone małymi formami architektonicznymi typu fontanny czy pergole tworzącymi idealny klimat do odpoczynku.

Kiedy dla południowców patio to niemal tradycja, tak dla obywateli krajów o mniejszym nasłonecznieniu to swego rodzaju wyzwanie architektoniczne. Mimo to zyskuje coraz większą ilość zwolenników, znajdując zastosowanie w coraz to nowszych aranżacjach. Efektem czego powstało wiele wariacji dla tego elementu architektury, tworząc wersje tradycyjne i unowocześnione, które tylko definicją przypominają typowe patio. Tym samym może być zamiennikiem ogrodu, czyli wersją bez zadaszenia, czy stanowić część mieszkalną w wersji zadaszonej i niejednokrotnie całkowicie oszklonej. W wersji otwartej znajduje się ono zwykle w centralnej części budynku lub zgodnie z założeniami budownictwa przylega jedną krawędzią do jego części. Zwykle posiada kilka wejść z różnych części domu, aby było dostępne dla wszystkich mieszkańców. Należy pamiętać o odpowiednim zaaranżowaniu miejsca, stosując odpowiedni typ posadzek stosowanych na zewnątrz, z uwzględnieniem zmian pogody, którym będzie poddawana czy aranżacji kolorystycznej tego miejsca. Przy odpowiednim doborze posadzki można stworzyć miejsce nie tylko ciekawie zaprojektowane, ale i bezpieczne pod względem wytycznych budowlanych. Dlatego też, warto do końca trwania projektu posiadać kontakt do osoby nadzorującej projekt budowlany. Dodatkowo do zadomowienia terenu zwanego patio, niewątpliwie służą tradycyjne elementy wystroju tarasów czy balkonów typu donice, rośliny pnące, ale i oświetlenie, szkło, elementy metalowe, stalowe, surowy beton. Wszystko utrzymane w konwencji minimalizmu. Przeciwieństwem tej wersji wykończenia patio jest postawienie na wyraziste i bardzo renesansowe zdobnictwo typu pergole, krużganki, fontanny, figurki ceramiczne, dekory. Słowem - elementy ukwiecone.

Dla wersji patio zabudowanego i tym samym bardziej popularnego w krajach o chłodniejszym klimacie niż hiszpański, wariacje wykończeniowe są zdecydowanie bardziej rozbudowane i dające więcej możliwości jego wykończenia. Cieszące się popularnością patio w wersji zabudowanej, można najczęściej spotkać m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie zdawać by się mogło na dobre się tam zadomowiło i jest częścią każdego domu. Pamiętać jednak należy, że oszklone patio przylegające do budynku mieszkalnego wiąże się z większymi kosztami zbudowania oraz jego wykończenia. Ze względu na elementy szklenia, czy wykorzystanie drzwi przesuwnych jest zdecydowanie droższą inwestycją, ale i bardziej efektowną. Stanowić mogą element niemal oddzielony od domu, połączony tylko jedną częścią do budynku i jest to zwykle wersja całkowicie oszklona lub włączony w część domu za pomocą projektu architektonicznego, w którym powstawał. Oczywiste jest, że jeśli pomysł na patio powstał przed powstaniem projektu domu jest on i łatwiejszy do zrealizowania i zdecydowanie lepiej spełniający nasze potrzeby i wymagania. Do wykończenia zamkniętego patio posłużyć mogą panele czy parkiet, podłoga podgrzewana. Tego typu patio to część domu, nowe pomieszczenie, w którym łapie się drugi oddech dnia codziennego.

Niezależnie od wybranej opcji, pomysł jest wyśmienity i nadal bardzo oryginalny w otaczającej nas architekturze domów jednorodzinnych. Miejsce do wypoczynku, złapania dodatkowej dawki energii i ciepła płynącego z naturalnego światła, a także optycznego powiększenia powierzchni domu o kolejne pomieszczenie.
autor: Anna Woloszyńska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie / Architekci, Projektowanie ogrodów
Podobne: Architekt w ogrodzie, Więcej zieleni, więcej zdrowia, Czy warto budować pasywnie?, Idealne meble ogrodowe, Eko uprawa: ogród warzywny
Słowa kluczowe: architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu, ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów,