×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Podłoga na tarasie

Drewno jest bardzo popularnym na całym świecie materiałem wykończeniowym do zewnętrznych części domów, m.in. do tarasów. Taki wystrój ma większość tarasów np. w Kanadzie.

Przed położeniem podłogi na tarasie należy zbadać rodzaj podłoża. Chodzi o jego powierzchnię, twardość oraz wilgotność, którą należy sprawdzić za pomocą urządzenia elektronicznego, albo metodą CM. Podłoże trzeba wzmocnić, zagruntować, a także zabezpieczyć od wilgoci. Jeśli jest ono nierówne, trzeba sporządzić wylewkę samopoziomującą i zadbać o zagruntowanie. Przy wyrównywaniu podłoża należy pomyśleć o tym, by usunąć wszelkie materiały wykończeniowe wcześniej zastosowane. Przy wyrównywaniu poziomów najlepiej posłużyć się płytami OSB lub sklejką. Do podłoża przyklejamy deski oraz mocujemy je.

Następnym etapem jest cyklinowanie ich i szlifowanie oraz lakierowanie. Bardzo dobrym sposobem konserwacji podłogi drewnianej jest olejowanie jej, co chroni ją przed pleśnią. Zapobiega ono także przed wnikaniem do powierzchni wszelkich brudów, cieczy, czy też tłuszczów. Dzięki takiemu wykończeniu nie jest ona śliska, a drewno na długo zachowuje naturalną strukturę, przede wszystkim sprężystość. Umożliwia także zachowanie na nim naturalnego kształtu drewna – widoczne są jego sęki, wgłębienia oraz wypukłości. W przypadku olejów naturalnych, czyli oksydacyjnych, zostaje zachowana nierówność struktury drewna. Sprawia ona, że niezbędnym jest szczególna dbałość o utrzymanie powierzchni. Decydując się na pokrycie podłogi olejem musimy mieć na uwadze fakt, że nie będziemy mogli jej polakierować. Natomiast jeśli zdecydujemy się na lakierowanie możemy z czasem pokryć taką powierzchnię olejem. Musi to być deska odpowiednio zrampowana, co sprawi, że woda nie będzie spływać między zagłębienia na powierzchni tarasu. Trzeba też dołożyć starań, by drewno położone na tarasie miało tam warunki jak najbardziej zbliżone do tych, w których rosło. Olejowanie podłogi należy przeprowadzać każdej wiosny. Oczywiście przy pomocy impregnatów przewidzianych do tego konkretnego rodzaju drewna, z którego mamy wykonaną podłogę.

Podczas montażu podłogi trzeba także użyć wkrętów do tarasu, które mają dodatkowy gwint koło główki, tak by dały sobie radę z naprężeniami. W momencie, kiedy dochodzi do łączenia podłogi drewnianej z kamienną należy ustalić identyczne poziomy dla obu posadzek. Tutaj potrzeba zwrócić baczną uwagę również na zastosowany rodzaj kleju, gdyż od niego zależy także grubość podłoża. Pod deskami kładziemy gumowe podkładki oraz legary, które muszą być wykonane z tego samego rodzaju drewna, co deski parkietowe. Kładąc je trzeba zapewnić odstęp między deskami wielkości 5-10 mm. W przeciwnym razie powierzchnia drewniana na tarasie może ulec wypaczeniu. Wszak drewno zwiększa swoją objętość na skutek wilgoci. Śruby, którymi dokręca się je winny być dwukrotnie dłuższe niż grubość montowanej deski.

Jeśli tarasy zabudowujemy drewnem trzeba pamiętać o wykonaniu odpowiedniego spadku. Nie powinien on być zbyt duży – ok. 2%- tak, by umożliwiał ściekanie nadmiaru wody. Oprócz legarów materiałem, na którym należy położyć płytki jest żwirowa podbudowa. Należy także zadbać o przepływ powietrza między poszczególnymi deskami drewnianymi. Trzeba również postarać się o to, by łączniki i wkręty, które są używane, były odporne na korozję.

Spośród polskich drzew do wykańczania tarasu nadaje się sosna. Musimy jednak zadbać o to, by było to drewno zaimpregnowane ciśnieniowo w klasie IV, czyli w największej klasie twardości. Można także pomyśleć o położeniu na balkonie podłogi z modrzewiu, czy akacji.

Bardzo dużą popularnością na rynku budowlanym cieszą się gatunki egzotyczne (m.in.Bangkirai), które cechują się m.in. wysoką odpornością na grzyby oraz owady i wilgoć. Są one także bardzo stabilne. W swoim składzie posiadają również dużą zawartość olejków i garbników. Niestety cena tego materiału – ze względu na odległe tereny, z których pochodzi – jest bardzo wysoka. W związku z tym drzewo egzotyczne jest wypierane przez krajowe gatunki drewna, które wcześniej odpowiednio się konserwuje. Do popularnych gatunków drzew egzotycznych wykorzystywanych w budownictwie należą: bambus, teak, modrzew syberyjski, tatajuba, massaranduba, ipe oraz cumaru, lapacho, merbau, świerk skandynawski, jatoba, doussie, iroko, tauari, wenge, hevea line. Przy drewnach egzotycznych gwarancja na deski wynosi nawet 25 lat.
Ostatnimi czasy dużą popularnością wśród właścicieli nieruchomości cieszą się tarasy wykonane z termo drewna, czyli z takiego, które jest poddawane obróbce termicznej. Dzięki tej technologii gatunki iglaste posiadają mniejszą ilość żywicy. Właśnie tak przygotowane drewno jest używane jako drewno elewacyjne.

Obok drewna materiałem, który cieszy się dużą popularnością są deski kompozytowe, które należą do materiałów drewnopochodnych. Na rynku dostępne są również systemy tarasowe z drewna egzotycznego. Tworzą je ryflowane deski i specjalne zaczepy, które znakomicie stabilizują posadzkę. Deski kompozytowe mogą być wykonane z kompozytu drewna i polimerów. Deski ryflowane kładziemy ryflowaną stroną do góry, gdyż dzięki temu uzyskamy gładką powierzchnię antypoślizgową. Zanim przystąpimy do układania podłogi tarasowej z desek musimy zadbać o to, by były one we właściwy sposób magazynowane, tak by nie ulegały wypaczeniu. Chodzi tutaj o to, by w trakcie suszenia i przechowywania były one obciążone.

Obok drewna bardzo popularnym materiałem są płytki ceramiczne. Jednak mają one liczne wady – jak choćby to, że nie można po nich chodzić kiedy jest ciepło, jako że bardzo mocno się nagrzewają. Także niekorzystnie oddziaływuje na nie mróz, który powoduje ich pękanie.

Taras na balkonie można wykończyć również za pomocą płyty betonowej. Wadą takiej powierzchni jest to, że może na nią w niekorzystny sposób oddziaływać mróz, który spowoduje pękanie tarasu. Dotyczy to zwłaszcza podłoża gliniastego. Popularny jest również klinkier, gres i mrozoodporne płytki ceramiczne. W przypadku tych ostatnich mogą powstawać na tarasie długie pęknięcia o nieregularnej linii, które przebiegają przez znaczną długość powierzchni. Świadczy to o niestabilności podłoża pod nimi. Przy kładzeniu podłogi na tarasie trzeba zwrócić również uwagę na fakt, że zachodzą tam różnice w temperaturze, wynikające z lokalizacji tarasu, ogrzewanego od dołu. Trzeba go przede wszystkim ocieplić i zabezpieczyć przed zawilgoceniem. Uszkodzenia tarasu związane z różnicami temperatury mają miejsce najczęściej w okresie 2 lat od położenia. W momencie, kiedy na starej warstwie płytek zdecydujemy się położyć nową, dojdzie do podwyższenia powierzchni o około 1,5 cm.

Jeśli zdecydujemy się na położenie płytek ceramicznych trzeba zadbać także, by przy wejściu na taras położyć matę wejściową. W znakomity sposób zapobiegnie ona poślizgnięciu się i przedłuży również żywotność posadzek. Kładąc płytki ceramiczne na tarasie trzeba mieć na uwadze także konieczność zostawienia spoin między płytkami. Muszą być one wypełnione spoiną o podwyższonej elastyczności.

Dużą popularnością cieszą się również łączenia drewna z innymi materiałami wykończeniowymi, np. płytkami ceramicznymi. Wówczas podczas montażu należy zadbać o to, by najpierw ułożyć te materiały, do których używamy materiałów chemicznych na bazie wody, czyli np. płytek ceramicznych. Jeśli uległy one skruszeniu, trzeba całkowicie je ściągnąć i położyć nowe na gładką powierzchnię. Na zaprawę samo rozlewną kładziemy płynną folię i dopiero wówczas możemy przystąpić do kładzenia nowej powierzchni z płytek ceramicznych.

Wybór materiału, którym wyłożymy powierzchnie tarasu jest sprawą indywidualnych potrzeb i finansowych możliwości. Na rynku budowlanym istnieje bogactwo materiałów wykończeniowych. Podłogę musimy tak położyć, by współgrała ona z resztą elewacji budynku. Nie tylko po względem koloru. I by była trwała oraz funkcjonalna.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wylewki / Posadzki / Parkiety
Podobne: Jak dbać o panele, Materiał na podłogę ogrzewaną, Kolejność prac przy wykańczaniu wnętrz, Podłoga pływająca, Ogrzewanie podłóg drewnianych
Słowa kluczowe: wylewka samopoziomująca, wylewki, posadzki, parkit, parkiety, panele,