×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Podpiwniczać czy nie?

Dawniej odpowiedź była oczywista - podpiwniczać, bo każda budowla, w zależności od swoich gabarytów i charakteru, miała piwniczki, piwnice, a czasami nawet lochy, które odizolowywały ją od gruntu. Bez względu na wielkość, we wszystkich było tak samo: zimno, ciemno i wilgotno. Te warunki wykorzystywano do przechowywania zapasów płodów rolnych i przetworów spożywczych, beczek z winem i piwem. Tam też składowano opał i rzeczy użytkowane w gospodarstwie okresowo, albo takie, które żal było wyrzucić, tam również mieściły się w zamierzchłych czasach więzienia, a w okresie wojny schrony. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku zaczęto w podpiwniczeniu lokalizować garaże.

Dzisiaj, gdy problem izolacji całkowicie rozwiązują nowoczesne materiały budowlane i nowoczesne technologie wykonywania izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej fundamentów oraz podłóg na gruncie, a nowe sposoby ogrzewania budynków nie wymagają dużego zaplecza, podpiwniczenie stało się problematyczne, a przez niektórych uznawane wręcz za zbędne. Za tą drugą opcją zdają się przemawiać zmiany zachodzące w sposobie urządzania i użytkowania domów. Coraz mniej jest budynków ogrzewanych węglem, dwufunkcyjne kotły gazowe można zainstalować nawet w kuchni, podnoszenie podłogi parteru ponad poziom gruntu wyszło z mody, a gromadzenie dużych zapasów na zimę ze zwyczaju, garaże stoją obok domu.

Przełom wieków, w którym przyszło nam żyć oferuje więcej projektów domów bez niż z podpiwniczeniem. Takie jest też zapotrzebowanie inwestorów kierujących się przeważnie dwoma przesłankami – czasem i pieniędzmi, bo podpiwniczenie to większe koszty i dłuższy czas budowy. W rzeczywistości problem jest bardziej złożony i wymaga lepszego przemyślenia. Trzeba pamiętać, że w budynku mieszkalnym niepodpiwniczonym funkcje piwnicy – z mniejszym lub większym skutkiem - przejmują inne pomieszczenia (np. korytarz, garaż) po odpowiedniej aranżacji, co i tak często skutkuje ich zagraceniem. Warto więc się zastanowić czy nie lepiej zdecydować się na dom z piwnicami, który będzie o wiele korzystniejszym rozwiązaniem.

Zanim zapadnie decyzja na tak lub nie

O tym czy dom będzie miał piwnicę lub nie należy rozstrzygnąć jeszcze przed zleceniem opracowania projektu indywidualnego lub przed wyborem projektu gotowego, który można zaadaptować w tym względzie w zależności od potrzeb inwestora. Aby decyzja w tej sprawie była właściwa trzeba przeanalizować wielkość i kształt działki budowlanej, ukształtowanie i pokrycie terenu, indywidualne potrzeby użytkowe, a nierzadko i zagospodarowanie sąsiednich działek budowlanych.

Jeżeli działka jest położona w pobliżu rzek, jezior czy stawów albo jest porośnięta sitowiem, skrzypem polnym lub drzewami liściastymi (olchy, wierzby), to jest to wskazówka, że poziom wód gruntowych jest blisko powierzchni terenu. Co więcej, istnieje poważne zagrożenie, że po ulewnych deszczach albo na wiosnę po roztopach znacznie się on podniesie. Warto więc jeszcze przed zakupieniem działki zlecić badania geotechniczne i wiercenia gruntu celem dokładnego określenia poziomu wód gruntowych. Należy też pamiętać, że są gminy, w których budowa piwnic jest zabroniona ze względu na możliwość zaburzenia stosunków wodnych.

Daremny trud - lepiej bez podpiwniczenia

Podstawową przeszkodą w budowie domu z piwnicami jest wysoki poziom wód gruntowych. Jeżeli znajduje się on na równi bądź powyżej poziomu podłogi planowanej piwnicy lepiej zrezygnować z podpiwniczenia. Taki sam wniosek w przedmiotowej sprawie należy odnieść w stosunku do działki na terenach słabo przepuszczalnych, na których po ulewach stoi woda. Wprawdzie w obu przypadkach można wykonać hydroizolację chroniącą ściany piwnic przed zalaniem, ale nie dość, że podniesie ona koszty budowy domu i wydłuży czas realizacji, to jeszcze bywa zawodna.

Niewskazane jest również podpiwniczenie budynku na działce o gruncie niejednorodnym lub niestabilnym bądź pozbawionej uzbrojenia w kanalizację, a więc wymagającej odprowadzania ścieków do szamba. Ponieważ nie ma możliwości zapewnienia grawitacyjnego spływu ścieków (szambo musiałoby być zagłębione na 5m) koniecznym byłoby zainstalowanie specjalnej pompy.

Zbędnym jest natomiast podpiwniczenie domu na dużej działce lub o rozległym rzucie. Jeżeli jest miejsce na budowę budynku gospodarczego i garażu bez uszczerbku dla ogrodu, warto skorzystać z możliwości realizacji całego przedsięwzięcia inwestycyjnego etapami, a tym samym i swobodniejszego gospodarowania funduszami.

To ma sens - podpiwniczenie celowe

Nieustanny i rozległy rozrost obszarów zurbanizowanych jest szczególnie odczuwalny w krajach europejskich, w których ziemia staje się towarem poszukiwanym i coraz droższym. Nie inaczej jest też w Polsce; działki budowlane kurczą się, a ich ceny idą w górę. Mała lub wąska działka zawsze rodzi problemy, a każdy metr jej powierzchni jest bezcenny. Często nie ma na niej miejsca na garaż lub budynek gospodarczy. Zjawisko to skutkuje rozwiązaniami projektowymi oszczędzającymi przestrzeń i wykorzystującymi w tym celu podpiwniczenie budynku.

Jeżeli tylko poziom wód gruntowych jest niezbyt wysoki, warto zdecydować się na nie. Piwnica jest szansą na dodatkowy metraż pozwalający na przeniesienie z parteru bądź nawet na zachowanie niezbędnych pomieszczeń gospodarczych, a tym samym na poprawę funkcjonalności domu, oraz na uratowanie terenu pod taras i ogród. Budowanie w głąb ma też sens, gdy na danym terenie istnieją ograniczenia dotyczące powierzchni zabudowy działki (zdarza się, że lokalne przepisy pozwalają jedynie 10-20% jej powierzchni przeznaczyć na dom) lub wysokości budynków.

Piwnica umożliwia również przybliżenie się do sąsiedniej działki bardziej niż pozwalają na to przepisy regulujące odległości budynku od granicy; te dotyczą tylko części nadziemnych. Jest to szczególnie ważne na działkach wąskich, bowiem umożliwia „upchanie” powierzchni pod ziemię.

Jeżeli warunki gruntowe wymuszają głębokie fundamentowanie albo gdy działka budowlana charakteryzuje się dużymi spadkami terenu przeznaczonego pod zabudowę (różnica poziomów min. 0,5 kondygnacji = około 1,50 m) warto wykorzystać sytuację i zbudować piwnice. Naturalne ukształtowanie terenu umożliwi z jednej strony efektownie połączyć podpiwniczenie z górą domu na skarpie, a z drugiej doświetlić je z niższej strony parceli, co pozwoli na zlokalizowanie w tej jego części pomieszczeń dziennych. Pozostała część zaś może być przeznaczona na pomieszczenia pomocnicze i techniczne.

Idź na całość - lepsze całkowite niż częściowe podpiwniczenie

Częściowe podpiwniczenie nie jest dobrym rozwiązaniem ani z punktu ekonomicznego ani wykonawczego. Koszty wykonania podpiwniczenia częściowego są porównywalne (praktycznie takie same, a zdarza się, że i wyższe) z kosztami całkowitego podpiwniczenia tego samego domu. Za to prowadzenie prac fundamentowych w budynku częściowo podpiwniczonym jest dużo bardziej skomplikowane niż byłoby przy jego całkowitym podpiwniczeniu. Mogą pojawić się problemy przy budowie ławy fundamentowej, izolacji i ocieplaniu piwnicy. Przyczyną jest zmieniająca się wysokość ściany na jej długości wymagająca wykonania tzw. ław schodkowych, co z kolei rodzi niebezpieczeństwo nierównomiernego osiadania ścian.

Jak zawsze, tak i w tym zagadnieniu są wyjątki – częściowe podpiwniczenie sprawdza się na działkach o dużym spadku (domy na skarpie), natomiast podpiwniczenie całkowite dużego parterowego domu jest nieopłacalne bowiem bezsensownie zwiększa jego powierzchnię techniczno-gospodarczą.

Coś za coś - konsekwencje podpiwniczenia

Budowa podpiwniczenia wiąże się oczywiście z dodatkowymi pracami oraz kosztami i to niemałymi. Na początku roboty ziemne - związane z wykonaniem wykopów (szerszych i głębszych niż dla budynku niepodpiwniczonego), usunięciem z nich ziemi (od kilkudziesięciu do kilkuset kubików), jej składowaniem (a w przypadku braku miejsca na małych działkach jej wywóz, przechowanie i ponowny transport części ziemi na działkę do zasypania wykopów). Potem zbudowanie ścian (bardziej wytrzymałych niż pozostałych kondygnacji) i stropu nad piwnicą (takiego jak nad parterem), dodatkowych schodów prowadzących na parter, zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej (izolowanie murów piwnic wymaga wyjątkowej staranności; to roboty, do których nie można już później wrócić, aby coś naprawić). Prac sporo, a wszystkie wymagają czasu na ich wykonanie i na przerwę technologiczną (po wylaniu stropu), a więc w efekcie wydłuży się całkowity czas realizacji domu.

W przypadku, gdy piwnica jest tylko częściowo zagłębiona w gruncie koniecznym jest wykonanie wysokich schodów prowadzących do wejścia domu oraz do ogrodu, a to z biegiem lat będzie się stawało coraz bardziej uciążliwe dla mieszkańców.

Dodatkowa powierzchnia pomieszczeń usytuowanych w podpiwniczeniu, to też dodatkowe koszty wykończenia (dodatkowe drzwi, okna, malowanie, tapetowanie glazura) i eksploatacji (oświetlenia i ogrzewania) i oczywiście większa powierzchnia do sprzątania, a oprócz tego okna wymagające odpowiedniego zabezpieczenia przed nieproszonymi gośćmi.

Na pocieszenie

Podpiwniczenie to nie tylko dodatkowy metraż kosztem utrudnienia budowy, dodatkowych nakładów na realizację, a później eksploatację domu. Wprawdzie koszty podpiwniczenia zwiększają ogólne koszty budowy około 10-20%, ale za to średnia cena 1m² powierzchni użytkowej piwnicy jest dwukrotnie niższa niż pozostałej części budynku, a koszt wybudowania piwnicy jest przynajmniej o 50 % mniejszy niż postawienie oddzielnego budynku gospodarczego czy garażu.

Dzięki piwnicom łatwiejszym staje się doprowadzenie przyłączy mediów i rozprowadzenie instalacji do poszczególnych pionów, a potem w razie potrzeby ich naprawa bądź modernizacja. Podpiwniczenie przyczynia się również do zwiększenia sprawności kominów (dzięki ich podwyższeniu) oraz do stabilizacji ciepła w budynku.

Nowoczesna piwnica

Współczesna piwnica to przestrzeń inna niż dawniej - jasna, sucha, nawet ciepła. Można więc w niej zlokalizować nie tylko tradycyjnie pomieszczenia pomocnicze i techniczne, ale też - idąc z duchem czasu – odkurzacz centralny, siłownię, saunę, pokój kąpielowy, salkę gier lub kina domowego, pokój-hobby, bawialnię dla dzieci, barek, garderobę, pokoje mieszkalne, a nawet basen. Wszystko zależy od możliwości finansowych i fantazji inwestorów. Jedno nie podlega dyskusji – podpiwniczenie nie może być kondygnacją gorszej kategorii. Ono samo oraz jego połączenie z resztą domu również powinno być wygodne, zadbane i estetyczne.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Roboty ziemne
Podobne: Agresywnośc wód gruntowych i gruntów a konstrukcje stalowe, Kiedy wykonać drenaż, Parametry gruntów budowlanych, Osiadanie budynku, Obudowa wykopów fundamentowych
Słowa kluczowe: roboty, wykopy, usługi budowlane, piwnica, podpiwniczenie, siłownia, sauna, pralnia, przyziemie, częściowe podpiwniczenie, koszty podpiwniczenia, zalety podpiwniczenia