×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Pogłębianie piwnic

Zmiana sposobu użytkowania piwnic sprawia, że coraz częściej pomieszczenia te zostają adaptowane na lokale mieszkalne, ale by mogły być dostosowane do tej roli trzeba niejednokrotnie zadbać by wysokość pomieszczenia miała co najmniej 2,5 m. Jak to zrobić i ile to będzie kosztowało?

Podjęcie właściwej decyzji zależy od wielu czynników takich, jak rodzaj gruntu, głębokość posadowienia budynku, szerokość i wysokość ław fundamentowych, poziom wody gruntowej, rodzaju materiałów, z których wykonano podłogę i ściany piwnic itd. Najważniejsza jest odpowiedź czy piwnica jest sucha, gdyż wówczas reszta problemów jest stosunkowo łatwa do pokonania. Gdy jest zawilgocona, a na dodatek na ścianach pojawiają się pleśń lub grzyb, to zakres niezbędnych robót rośnie tak gwałtownie, że całe przedsięwzięcie może okazać się nieopłacalne.

Kolejna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę, to kwestia okien. Jeśli są, to dobrze, bo co najwyżej trzeba będzie je powiększyć, nawet jeśli trzeba będzie je zagłębić poniżej poziomu terenu. Natomiast ich brak wiąże się z koniecznością wybicia otworów okiennych i wykonania nadproży w ścianach nośnych, co może być zarówno skomplikowane technicznie i kosztowne. Przed wykuciem lub poszerzeniem otworu okiennego konieczne jest wykonanie nowego lub wzmocnienie starego nadproża. Jako elementy nośne najlepiej nadają się profile stalowe (ceowniki, kątowniki), które umieszcza się we wcześniej wykutych bruzdach i całość skręca śrubami. Do wykucia lub poszerzenia otworu można przystąpić dopiero po wykonaniu nadproża.

Najłatwiej okna poszerzać lub wybijać w piwnicach płytko zagłębionych, wtedy zachowując odpowiednią wielkość okna można zadbać, by parapet okienny znajdował się 15-20 cm nad poziomem terenu. Takie rozwiązanie pozwoli nam uniknąć wielu problemów eksploatacyjnych związanych z opadami deszczu i śniegu. Jeśli jednak mamy do czynienia z piwnicą głęboką trzeba zagłębić okna poniżej poziomu terenu. Wiąże się to z koniecznością wykonania studzienek okiennych, które można wymurować z cegły pełnej, wykonać jako żelbetowe lub kupić gotowe – z tworzyw sztucznych. Ważne jest, aby dna studzienek znajdowały się przynajmniej 15 cm poniżej parapetów okien i miały duży spadek (min. 5%). Poza tym, każda studzienka powinna mieć odpływ kanalizacji deszczowej z ujściem np. do studni chłonnej czy rowu melioracyjnego. Dobrze jest też w takim odpływie zainstalować kable grzewcze, by zapewnić swobodny odpływ wody ze studzienki także w czasie zimy. Wierzch studzienki należy osłonić metalową siatką, która nie tylko będzie chroniła bezpieczeństwo przechodniów, ale też będzie chronić studzienkę przed wpadającymi liśćmi i śmieciami.

Trzeba też rozeznać takie sprawy, jak możliwość ocieplenia pomieszczenia, zapewnienia mu dodatkowego ogrzewania, a przede wszystkim funkcjonowania kanalizacji, której odpływ z budynku może teraz znaleźć się powyżej nowych punktów sanitarnych. W takich wypadkach konieczne będzie zainstalowanie przepompowni. Na potrzeby domu jednorodzinnego wystarczy nieduże i stosunkowo niedrogie urządzenie. Można do niego podłączyć np. sedes, pralkę, umywalkę, wannę. Urządzenie to jest zazwyczaj dodatkowo wyposażone w wirnik rozdrabniający ścieki.

Najważniejsze jednak będzie rozstrzygnięcie metody samego pogłębiania piwnicy. Oczywiście decydujące zdanie w taj sprawie powinien mieć projektant budynku, jeśli go można jeszcze odnaleźć, albo inżynier specjalizujący się w konstrukcjach. Jeśli nie konsultujemy się ze specjalistą, lecz sami decydujemy o pogłębieniu piwnicy to najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób polega na usunięciu wierzchnich warstw podłogowych i pogłębieniu piwnicy najwyżej do głębokości górnej krawędzi ław fundamentowych. Mamy wówczas pewność, że nie naruszy się skonsolidowanego gruntu znajdującego się pomiędzy fundamentami, który jest rodzajem rozpory zabezpieczającej ściany przed przesunięciem do wnętrza budynku.

Nie zawsze jednak jest to głębokość wystarczająca i wykop trzeba wykonać do dolnej krawędzi ław fundamentowych. Trzeba jednak w takim wypadku w pierwszej kolejności zaprojektować i wykonać o rozpory przenoszące obciążenia pochodzące od naporu gruntu na ściany i ławy fundamentowe. Rozporą taką może być płyta żelbetowa wylana pomiędzy ławami lub odpowiednio wytrzymała konstrukcja stalowa. Przy tym drugim rozwiązaniu występuje jednak ta wada, że wówczas wzdłuż ścian fundamentowych trzeba zamaskować konstrukcję stalową, co wiąże się z koniecznością pogrubienia ściany lub stworzenia uskoku, który trzeba będzie potem zasłonić meblami.

W zależności od metody pogłębienia piwnicy oraz warunków gruntowo-wodnych konieczne będzie wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej. Do tego zwykle wykorzystuje się papę termozgrzewalną, ponieważ łatwo ją połączyć z izolacją poziomą pod ścianami fundamentowymi, którą najczęściej stanowi papa asfaltowa. Przy okazji warto jeszcze ułożyć izolację termiczną podłogi na gruncie. Skuteczność izolacji przeciwwodnej układanej na wewnętrznej stronie muru zależeć będzie przede wszystkim od poziomu parcia wody, rodzaju materiału z jakiego zbudowano ściany piwnicy, sposobu wykonania izolacji.

Oczywiście najskuteczniejszym rozwiązaniem byłoby odkopanie także fundamentów od zewnątrz i wykonanie na nich izolacji przeciwwodnej, ale jest to pracochłonne, kosztowne i należy zastanowić się nad zagrożeniem, jakie może spowodować odsłonięcie fundamentów z obu stron.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Roboty ziemne, Inne
Podobne: Remont dachu z prawnego punktu widzenia, Kiedy wykonać drenaż, Dylatacja lekkich ścian działowych, Parametry gruntów budowlanych, Rodzaje schodów
Słowa kluczowe: roboty, wykopy, usługi budowlane,