×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Pokrycie płaskich dachów

naszmajster.plDachy płaskie to ustroje, w których graniczny stopień nachylenia płaszczyzny przekrycia w stosunku do poziomu nie przekracza 12˚. W taki sposób określa to norma dotycząca zasad ustalania długości wychylenia komina ponad płaszczyznę dachu. Przedział 0˚÷12˚ oznacza, że dach płaski to nie tylko taki, w którym płaszczyzna górna nachylona jest pod niemal zerowym kątem, czasami jest wymagany minimalny spadek utworzony przez warstwy wykończeniowe, po to by zapewnić odpływ wód opadowych i przeciwdziałać przenikaniu ich do wnętrza pomieszczenia.
W zależności od kąta nachylenia połaci dachowej należy dobierać materiały pokrycia. Im mniejsze nachylenie tym bardziej szczelnego materiału będziemy potrzebować.
Powyższe wymagania przedstawia norma PN-89/B-02361 „Pochylenie połaci dachowych”, a temat szczegółowo opracowano w artykule : „Kąt nachylenia dachu, a materiał na jego pokrycie”.

Dach płaski fot. Eliza Banyś

Skupiając jednak uwagę na dachach płaskich, stosowanych najczęściej w budownictwie nowoczesnym i minimalistycznym, bardzo popularnym w ostatnim czasie, zauważyć można, że materiałem nadającym się na pokrycie dachu płaskiego może być albo papa asfaltowa (podwójna lub potrójna warstwa) albo blacha stalowa (aluminiowa lub ocynkowana). Dopuszczalne również byłoby krycie dachówką holenderką lub cementową, nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie – zalecane normowo kąty nachylenia połaci dachowej dla tych materiałów są 3x i 2x większe od dopuszczalnej maksymalnej wartości kąta dachu płaskiego. Spowodowane jest to charakterem materiału i sposobem jego układania: przy małym spadku dachu istniałoby niebezpieczeństwo wolniejszego spływania wody deszczowej, a tym samym przenikanie jej przez warstwy wykończeniowe dachu do pomieszczeń (czemu towarzyszą zawilgocenia warstwy ociepleniowej i plamy na suficie). Można jednak temu przeciwdziałać stosując jako warstwę podkładową papę asfaltową, dachówkami jedynie „ozdabiając” nasz dach. Dla takiego przypadku nasuwa się jednak pytanie, czy warto stosować powyższy zabieg dla dachu płaskiego, skoro praktycznie rzecz biorąc nasz dach nie będzie w pełni wyeksponowany dla świata zewnętrznego - widoczny w pełnej okazałości jedynie z lotu ptaka i z poziomu wyższych kondygnacji otaczających budynków (jeśli takowe są w okolicy).


Papa asfaltowa
 
Jest to najstarszy i najłatwiejszy w układaniu materiał, który może spełniać funkcję podkładową jak i wierzchniego krycia. Dodatkową zaletą jest jego niski koszt oraz łatwość „renowacji” i utrzymania. Trwałość papy szacuje się na około 40 lat. Nieskomplikowane wymogi sprawiają, że jest chętnie stosowana również obecnie.


Blacha:
  • Ocynkowana – do krycia dachów płaskich nadają się płaskie arkusze blachy. Jest materiałem droższym od papy, lecz równie lekkim i stosunkowo łatwym w ułożeniu. Dodatkowa powłoka chroni przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, a czasem również przed promieniami UV. Jej trwałość jest zbliżona do trwałości pokryć z papy asfaltowej. Można je powlekać tworzywem sztucznym, które nadaje kolor i poprawia odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Cenę tego rodzaju blach znaczenie podnosi zastosowanie powłoki malarskiej, której koszt sprawia, że pomysł jest nieefektywny i nieopłacalny;
  • Aluminiowa – Jest to blacha lżejsza od zwykłej blachy stalowej. Dodatkowo, w porównaniu do blachy ocynkowanej, nie wymaga konserwacji. Zazwyczaj pokrywa ją dodatkowa warstwa lakieru poliestrowego lub PVDF. Koszt blachy aluminiowej jest najwyższy w porównaniu do powyżej wymienionych przekryć.

Oba rodzaje blach są stosunkowo lekkie, podobnie jak pokrycie z papy asfaltowej, czego plusem jest możliwość wykonania lżejszej konstrukcji dachu, a tym samym możliwość wprowadzenia oszczędności w inwestycji. Trwałość pokrycia z blach zależy nie tylko od rodzaju zastosowanej blachy, ale również od warunków, jakie panują w miejscu budowy obiektu – klimat, roślinność lub jej brak, bliskość obiektów przemysłowych generujących do atmosfery związki przyspieszające proces „zużycia” pokrycia.
Zamawiając blachę dla dachu o nieskomplikowanym kształcie najlepiej jest zamówić arkusze o długości połaci. Chyba że wielkość ta przekracza 5m (co utrudnia układanie), wówczas zamawia się arkusze o mniejszej długości z uwzględnieniem odpowiedniego zakładu, jaki w takim przypadku należy utrzymać przy układaniu blachy.


autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Pokrycia dachowe
Podobne: Dachówka, blachodachówka czy papa – jakie poszycie dachu będzie najlepsze, Kąt nachylenia dachu, a materiał na jego pokrycie., Gonty – lekkie i modne poszycie dachowe, Najczęstsze błędy popełniane przy układaniu poszycia ceramicznego, Bitumiczne pokrycie dachu
Słowa kluczowe: na dach, pokrycia, dachów, dachy,