×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Pompa Ciepła alternatywą dla kotła C.O.

Pompa ciepła jest nowoczesną formą ogrzewania domów jednorodzinnych. Wykorzystuje ona naturalne źródła energii, dzięki temu jest bardzo ekonomiczna w użytku. Dzięki niej można nie tylko podgrzewać wodę w gospodarstwie domowym, ale także ogrzewać cały dom jednorodzinny. Ze środowiska naturalnego pompa cieplna przejmuje około 75% energii grzewczej. Wystarczy dołożyć 25% energii w formie prądu elektrycznego i tym tanim nakładem otrzymujemy potrzebną dawkę ciepła.

Pompa ciepła ma postać niewielkiego kotła, czy też lodówki. Do niego prowadzą rury. Jest to obwód wymiennika, który znajduje się w gruncie oraz obwód grzewczy. Jeśli mamy do czynienia z pompą, która jest zdolna do podgrzewania wody użytkowej, wówczas posiada ona jeszcze jedną parę złączy.

Istotą działania pompy ciepła jest sprężarka, która toczy ciepło z otoczenia do budynku. Jest to energia darmowa, pobierana z zewnątrz i jest ona wtłaczana do pomieszczeń, które mają być ogrzewane, czyli do domu jednorodzinnego. Sprężarka spręża powietrze do temperatury potrzebnej do systemu centralnego ogrzewania. W momencie kiedy zimne powietrze podgrzewamy, a następnie sprężamy, to uzyskujemy wysoką temperaturę, która może posłużyć do ogrzewania pomieszczenia.

Pompa ciepła składa się z czterech części. Są to: skraplacz, zawór dławiący (albo kapilara), parownik oraz sprężarka. W momencie kiedy ciepło płynie w naturalnym kierunku jego przepływ jest wykorzystywany do napędu silnika cieplnego.

Mówiąc o działaniu pompy ciepła należy podkreślić, że w wykorzystywana tutaj jest zasada obiegu termodynamicznego. Jej działanie bardzo przypomina pracę lodówki, która pobiera ciepło i przekazuje je następnie na wymienniku ciepła, który jest zamieszczony z tyłu urządzenia. Czynnik chłodniczy (np. woda pobrana ze zbiornika wodnego) kieruje się do parownika. Jest to miejsce, gdzie – jak wskazuje nazwa – zostaje on odparowany – i pobiera ciepło z glikolu, który jest ogrzewany w wymienniku gruntowym. Glikol ma tę właściwość, że nie zamarza. Płyn po schłodzeniu do niskiej temperatury jest puszczany przez kilkaset metrów rur. Z wymiennika gaz jest kierowany do sprężarki. Jest to miejsce, gdzie podnosi się jego ciśnienie i temperatura. Kolejnym etapem wędrówki gazu przez pompę jest skraplacz, w którym oddaje on ciepło do płynu obiegu grzewczego. W momencie, kiedy ciecz zostaje skroplona, trafia ona – pod dużym ciśnieniem – z wymiennika do zaworu dławiącego. Jest to miejsce, w którym następuje powtórne zmniejszenie ciśnienia.
Zaletą pompy ciepła jest jej energooszczędność. Nawet energia elektryczna zużyta na napęd samej pompy zamieniana jest w niej na ciepło.
Przy określaniu pomp ciepła używa się współczynnika wydajności pompy ciepła. Współczynnik ten określany jest mianem COP. Określa on stosunek uzyskany w górnym źródle ciepła do pracy włożonej. Często przyjmuje on wartość od 4 nawet do kilkunastu, co pokazuje jak bardzo jest oszczędny z porównaniu z kotłem C.O. (dla którego stosunek ciepła do energii elektrycznej jest bliski liczbie jeden). Cechą pomp ciepła jest to, że osiągają one największą efektywność przy niewielkiej różnicy temperatur, natomiast w momencie, kiedy ta różnica wzrasta, wówczas efektywność pomp ciepła spada.

W gospodarstwie domowym może być używana zarówno gruntowa pompa ciepła jak i powietrzna pompa ciepła. Pompa ciepła może być wykorzystana zarówno do ogrzewania podłogowego jak i do grzejnikowego. Mogą one też służyć do chłodzenia oraz wentylowania z odzyskiem ciepła. Nowoczesne modele pomp ciepła mają możliwość sterowania przez sms.

Słabą stroną pomp ciepła są wysokie koszty ich instalacji. Niemniej jednak fakt, że są one tanie w utrzymaniu winien zachęcać do ich stosowania. Z pewnością po wielu latach użytkowania koszty się zwrócą i ogrzewanie poprzez pompę cieplną przyniesie wymierne zyski dla gospodarstwa domowego.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

  • Zdobywca Fajny artykuł. Zdecydowaliśmy się z żoną na instalację pompy ciepła. Faktycznie nie był to mały wydatek, ale zależało nam na rozwiązaniu ekologicznym. Poza tym nie będziemy musieli się martwić o ceny gazu itp. Mamy pompę powietrzną Junkers. Niedawno zbudowaliśmy dom, więc dopiero się przekonamy, jak to wszystko działa i jak się sprawdza. Myślę jednak, że będzie dobrze. Podobają mi się takie nowoczesne rozwiązania i mam nadzieję, że coraz więcej osób będzie się na takie decydować. - 18 cze 2016

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Pompy ciepła
Podobne: Ekologiczna przyszłość budownictwa
Słowa kluczowe: pompa, pompa ciepła, pompy ciepła ,