×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Pomysły na komfort w małym mieszkaniu

Funkcjonalne i wygodne urządzenie małego mieszkania to nie lada wyczyn. Istotny jest tu każdy centymetr przestrzeni, nie można pozwolić sobie na niepotrzebne jej marnowanie, czy też zbędne zagracanie. Na jednej małej powierzchni (np. kawalerki) trzeba zmieścić sypialnię, jadalnię, kącik do pracy oraz wypoczynku. Dobrze, jeśli kuchnia stanowi osobną całość i nie jest połączona bezpośrednio z pokojem (tworząc tzw. aneks kuchenny).

Na małych powierzchniach istotną rolę odgrywa dobrze przemyślany projekt. Ponieważ niestety nie jesteśmy w stanie naciągnąć metrażu do naszych potrzeb, pozostaje nam zastosowanie paru trików, które optycznie powiększą otaczającą nas przestrzeń. Jednak przede wszystkim należy pamiętać o tak podstawowej rzeczy, jaką jest zachowanie ładu i porządku. Chaos oraz zbyt duża ilość bibelotów w mieszkaniu powoduje jego zagracenie oraz wizualne pomniejszenie.

Dla małych powierzchni duże znaczenie ma właściwy dobór:

Kolorystyki:

 • Odpowiednia kolorystyka nie tylko wpływa na optyczne powiększenie mieszkania, ale również może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie.
 • Dobrze jest zdecydować się na kolory jasne, pastelowe, które wizualnie oddalają przestrzeń. Jednak można urozmaicić wnętrze jakimś mocniejszym akcentem kolorystycznym, fragmentem ekstrawaganckiej tapety, czy też fantazyjnym wzorem.
 • Intensywną barwą można zaakcentować ścianę, pod którą będzie umieszczone łóżko, bądź podkreślić układ mebli.
 • Ciemny kolor również dobrze sprawdzi się we wszelkich wnękach. Całościowy efekt można podkreślić za pomocą dodatkowego oświetlenia takiej wnęki.
 • Różną kolorystykę ścian można wykorzystać do podkreślenia poszczególnych stref funkcjonalnych mieszkania. Jednak istotne jest, aby wszystko ze sobą harmonijnie współgrało. Dotyczy to zarówno kolorystyki ścian, jak i podłóg czy też mebli.
 • Pionowe pasy na ścianach optycznie „podniosą” wysokość wnętrza, zaś poziome – poszerzą pomieszczenie.
 • Przy wykańczaniu ścian nie należy zostawiać białego paska pod sufitem, ani stosować listew podsufitowych, gdyż spowoduje to optyczne obniżenie pomieszczenia.
 • Wybierając deski podłogowe powinniśmy zdecydować się na te z gatunków jasnych, czyli np. jesion, akacja, grab, buk.
 • Jeżeli chcemy położyć dywan, bądź wykładzinę podłogową, to pamiętajmy, aby nie były one zbyt kolorowe i wzorzyste. Lepiej zdecydować się na stonowane kolory, ewentualnie z jakimś drobnym akcentem.
 • Przy użyciu kolorów można również optycznie zmieniać kształt pokoju. Jeżeli pomieszczenie jest długie i wąskie, wówczas warto jego krótszą ścianę pomalować ciemniejszym kolorem. Zdecydowanie poprawi to proporcje pomieszczenia, dając efekt przybliżenia ściany.
 • Kolory pomagają także w kształtowaniu klimatu wnętrza. Pomieszczenie może być przytulne (całe otoczenie wydaje się miękkie, ciepłe i bliskie; taki efekt dają odcienie brązu, oranżu czy żółcieni) lub przestronne (odczucie przestrzeni, chłodu, światła, dalekiej perspektywy; taki efekt daje bardzo chłodna kolorystyka). Nie jest możliwe, aby całe wnętrze zarówno było przestronne, jak i przytulne. Przytulny może być jedynie jakiś wygospodarowany w tym celu kącik.

Oświetlenia:

 • Zarówno światło dzienne, jak i sztuczne może pozytywnie wpłynąć na powiększenie przestrzeni. Jednak prawidłowe jego wykorzystanie wymaga wielkiego wyczucia smaku i estetyki. Poza wykorzystaniem podstawowej funkcji światła, może stać się ono elementem dekoracyjnym.
 • Jeżeli jest to możliwe, warto zrezygnować z drzwi, między np. kuchnią, pokojem a przedpokojem i zastąpić je łukami drzwiowymi. Chociaż trochę otwarta przestrzeń lepiej doświetli mieszkanie – co spowoduje jego optyczne powiększenie.
 • Dobrze, aby okna znajdowały się od strony południowej lub południowo-zachodniej, wówczas światło długo będzie gościło we wnętrzu mieszkania.
 • Okien nie należy zasłaniać ciężkimi zasłonami, czy długimi firanami, które nie dość, że blokują dostęp światła, to jeszcze pomniejszają optycznie pokój. Warto zastąpić je lekkimi roletami.
 • Warto zamontować na suficie małe lampki lub kinkiety na ścianach, które rozświetlając pomieszczenie, optycznie je wydłużą. Zastosowanie dużej ilości punktów świetlnych zawsze daje wrażenie przestronności.
 • Należy zrezygnować z dużych lamp stojących, które zabiorą nam cenną przestrzeń.
 • Światło skierowane bezpośrednio w kierunku sufitu optycznie powiększy wnętrze i sprawi, że będzie wydawało się wyższe. Natomiast skierowane w dół spowoduje wrażenie obniżenia i zaciemnienia.

Wyposażenia:

 • Dobrze jest oddzielić od siebie poszczególne strefy funkcjonalne mieszkania, np. za pomocą parawanów, regałów, itp. Regały oprócz tego, że będą pełniły funkcję ścianek działowych, to jednocześnie można je wykorzystać do umiejscowienia na nich naszych rzeczy.
 • Można również zastosować różnicę poziomów, tzn. na pewnym podwyższeniu umieścić łóżko, kanapę, czy fotele. Przestrzeń pod podestem można zagospodarować przy pomocy szuflad.
 • W mieszkaniach bardzo wysokich dobrze jest podwiesić antresolę. Dzięki czemu uzyskamy osobną strefę do spania.
 • Istotna jest także jakość podłogi, gdyż intensywność jej użytkowania jest znacznie większa niż w dużych mieszkaniach. Najlepiej sprawdzą się tu deski drewniane z drzew twardych, jak dąb, buk, czy grab.
 • Warto również pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym, które pozwoli nam zaoszczędzić miejsce i zrezygnować z grzejników ściennych. (Uwaga! Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj podłogi nadaje się do przykrycia takiego ogrzewania.)
 • Ilość mebli należy ograniczyć do minimum i wybierać takie, które będą spełniały kilka funkcji jednocześnie. Np. sofa z szufladami, będzie zarówno miejscem do siedzenia w ciągu dnia jak i łóżkiem w nocy, zaś szuflady pozwolą przechować pościel.
 • Można także wybrać łóżko piętrowe, które pod spodem będzie zawierało biurko wraz z szafkami, szufladami, czy półkami.
 • Ciekawym rozwiązaniem jest łóżko w całości chowane w ścianie lub kompaktowa sofa, której jedna część jest schowana w ścianie (po rozłożeniu tworzy łóżko do spania), zaś druga jest miejscem do siedzenia.
 • Dobrze jeśli w układzie ścian uda się wygospodarować ukrytą szafę, która pomieści większość rzeczy. Wówczas reszta mebli może być lekka i niewielka.
 • Duża ilość wnęk w małym mieszkaniu może okazać się zbawienna, gdyż można je zabudować szafą, czy też półkami.
 • Jeżeli mamy mało miejsca na podłodze to warto pomyśleć o zapełnieniu ścian szafkami i półkami, które można podwiesić prawie pod samym sufitem.
 • Wybierając fotele czy pufy, zdecydujmy się na takie, które mają ukryte schowki. Nawet stolik może mieć dodatkowe półki pod spodem na książki, czy gazety. Powinien również być rozsuwany.
 • Dobrze sprawdzą się wszelkie mebelki, które łatwo można przestawiać – na kółeczkach.
 • Wykorzystanie luster w drzwiach szafy to doskonały pomysł, gdyż odbicie lustrzane może nawet dwukrotnie powiększyć pokój.
 • Doskonałym rozwiązaniem mogą być również szafy przesuwne, zamontowane na całej długości, jednej ze ścian. Dzięki temu, że są pojemne mogą pomieścić wewnątrz garderobę, miejsce do pracy, czy też regały z książkami.
 • Należy wykorzystywać jak najwięcej elementów szklanych i lustrzanych. Częściowo w miejscach ścian można wykorzystać szklane luksfery. Natomiast w łazience, czy też kuchni, zamiast części płytek można zastosować elementy szklanej armatury.

Obecne możliwości aranżacyjne małego mieszkania są nieograniczone, dzięki szerokiemu asortymentowi towarów istniejących na rynku. Jednak, aby końcowy efekt zapewnił komfort użytkownikom, małe mieszkanie musi być urządzone z pomysłem.
autor: Małgorzata Krach - Muroń

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo, Inne
Podobne: Jak urządzić małe wnętrze aby optycznie je powiększyć?, Sprzęt kuchenny, 5 pomysłów na wykończenie domu, Jak wykorzystać przestrzeń pod skosami?, Aranżacja wnętrza ze słupami
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, optycznie powiększenie mieszkania, optycznie poszerzenie pomieszczenia, meble do małego mieszkania, kolorystyka wnętrz