×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Poprawna eksploatacja mieszkania - przeglądy i bieżące naprawy

Dom czy mieszkanie, jak każda rzecz eksploatowana przez człowieka, ulega zużyciu i wymaga regularnych przeglądów. Dzięki nim nie tylko wpływamy pozytywnie na wygląd naszego domu czy mieszkania poprzez naprawianie szpecących pęknięć, ale również możemy w porę wychwytywać i naprawić usterki w początkowym stadium zapobiegając ich pogłębianiu się. W przypadku budynków przysłowie „zaszyj dziurkę póki mała” urasta do rangi jedenastego przykazania.

Elementem budynku, którego usterki wybitnie kojarzą się z dziurami jest dach. Uszkodzenia jego pokrycia powodują dostawanie się wody i penetrowanie warstw izolacji. Prowadzi to nie tylko do powstania widocznych przecieków, ale znacząco obniża właściwości termoizolacyjne wełny mineralnej. Zaczyna się zawsze od mechanicznych uszkodzeń pokrycia w postaci pękania dachówek, pojawieniu się ognisk korozji na blasze czy rozklejenia lub rozerwania pokryć bitumicznych. Woda stopniowo wnika coraz głębiej i z każdym rokiem degradacji ulega większa część warstw dachowych. Taki stan szkodzi nie tylko izolacji termicznej i sufitowi w pomieszczeniach, ale również konstrukcji więźby dachowej. Zamoknięciu ulegają łaty, kontrłaty i krokwie, co prowadzi do rozpoczęcia procesu butwienia i gnicia drewna. Do tego dochodzi jeszcze efekt rozsadzania elementów na skutek zamarzania wody.

Równie brzemienne w skutkach może być zaniedbanie nieszczelności jakie pojawiają się w ścianach. Wilgoć pojawia się najczęściej na ścianach piwnicy na skutek uszkodzenia hydroizolacji. Pierwsze objawy to przebarwienia na ścianach, odpadanie farby, a także szaro-czarny nalot podobny do osadu z sadzy. W miejscu zawilgocenia ściana jest wyraźnie chłodniejsza w dotyku. Jeśli zauważymy, że na ścianie pokrytej płytkami w jednymi miejscu stale skrapla się para wodna, może to również świadczyć o problemach z izolacją. Niepokojącym sygnałem powinno być również wykruszanie się fugi i głuchy odgłos jaki wydaje płytka przy opukiwaniu. Od strony elewacji takie miejsca najczęściej można poznać po pojawiających się machach i porostach, a także brudnym nalocie. Najczęstszą przyczyną takiego stanu są miejscowe uszkodzenia elewacji takie jak dziury po wyrwanych elementach mocujących rynny czy piorunochrony, nieprawidłowo wykonane dylatacje czy w skrajnych przypadkach zwierzęta, które zrobiły sobie dziuplę w styropianowej elewacji. Pęknięci na elewacji mogą pojawić się również na skutek osiadania budynku, lub drgań spowodowanych przez ruch kołowy.

Innym, często zaniedbywanym, elementem wymagającym regularnych przeglądów są drzwi zewnętrzne i okna. Warto przypatrzeć się czasem stanowi okuć i profili, sprawdzić czy nie odchodzą uszczelki, czy między szybami nie gromadzi się woda. Kontrolowanie stanu okien i drzwi zewnętrznych jest o tyle ważne, że są to bariery chroniące wnętrze budynku nie tylko przed zimnem i wilgocią, ale również przed niepowołanym dostaniem się do środka. Pogorszenie szczelności okien przekłada się bezpośrednio na klimat panujący w środku. Wzrost zawartości pary wodnej i miejscowe wyziębianie elementów murowych sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. W przypadku drzwi wejściowych efektem zaniedbania konserwacji jest ich zacinane się. Może ono nastąpić na skutek opadnięcie drzwi na zawiasach, pęcznieniu ościeżnic czy rdzewieniu mechanizmów zamkowych. W skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji gdy wychodząc z domu okaże się, że nie możemy zamknąć drzwi lub, co gorsza, po ich zamknięciu nie możemy dostać się do środka. Aby nie dać się zaskoczyć takim sytuacjom należy regularnie smarować zamki choćby zwykłą oliwą maszynową i stosować profilaktycznie raz na pół roku środek penetrujący. Powierzchnię drzwi warto raz na kilka lat wyczyścić i pomalować farbą lub lakierem – w zależności od materiału z którego są wykonane. Podobnym zabiegom należy również poddać drewniane ramy okien. Wszystkie mechanizmy natomiast można konserwować tak samo jak zamki w drzwiach.

Na samym dole piramidy usterek znajdują się fundamenty. Jakiekolwiek usterki tych elementów są trudne zarówno do zauważenia w początkowym stadium jak i trudne do usunięcia. Właśnie dlatego przy ich wykonywaniu nie jest wskazana oszczędność ani kompromisy przy wyborze wykonawców oraz materiałów. Im lepiej będą one wykonane, tym mniejsze ryzyko wystąpienia usterek. Najczęstszą bolączką związaną z fundamentami jest problem ich zawilgocenia na skutek uszkodzonej lub niedbale wykonanej izolacji pionowej i poziomej. Pierwszymi objawiamy uszkodzenia izolacji i wnikającej do murów wilgoci jest wykraplanie się pary wodnej na ścianie w uszkodzonym miejscu. Na skutek zawilgocenia powierzchnia ściany ulega stopniowo coraz większej degradacji, pojawia się pleśń odpada farba i tynk. W razie zaobserwowania takich objawów należy niezwłocznie odkryć fundament w miejscu zawilgocenia ściany fundamentowej, znaleźć przyczynę tego zjawiska i szybko ją wyeliminować. W przypadku bardzo zawilgoconych ścian konieczne może okazać się ich osuszenie przed dokonaniem naprawy i ponownym zasypaniem fundamentów. Najlepiej wtedy usunąć izolację na większej połaci, aby umożliwić wodzie odparowanie.

Oprócz elementów konstrukcyjnych równie warte uwagi są instalacje. Należy je kontrolować zarówno pod względem szczelności jak i sprawności. Poprawnie wykonana instalacja wodociągowa nie powinna przysparzać zbyt wiele kłopotów. Nowoczesne materiały i trwałe oraz szczelne metody wykonywania połączeń sprawiły, że problemy typu nagłe pęknięcie rury, rodem ze skeczu kabaretu Dudek, raczej nam nie grozi. Oczywiście zdarzają się przypadki uszkodzenia rur podczas wykonywania wylewek, czy zakrywania bruzd, ale te łatwo wyłapać i naprawić na etapie gdy wnętrza nie są jeszcze wykończone. Aby instalacja dobrze nam służyła należy od czasu do czasu przeczyścić filtry na pompie (jeśli takowe posiadamy) oczyszczać z kamienie sitka w bateriach oraz monitorować stan piecyków gazowych. Pozwoli to na sukcesywne oczyszczanie instalacji z osadzającego się w niej kamienia. Oczywiście stopień zanieczyszczenia zależy od wody. W przypadku zasilania z sieci miejskiej woda przeważnie jest dosyć miękka to w przypadku studni problem kamienia może być dosyć znaczny.

Nieco uwagi należy poświecić również instalacji centralnego ogrzewania. Warto przed sezonem odpowietrzyć grzejniki i sprawdzić ich sprawność. Należy również zadbać o regularne przeglądy pieca, co ma na celu nie tylko zapewnienie długotrwałego bezawaryjnego użytkowania, ale także bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku pieców gazowych.

Powyższe przykłady w większości przedstawiają skutki usterek, które zostały zlekceważone i zaniedbane przez użytkownika. Tynk z zawilgoconej ściany nie odpada po tygodniu, dziura w dachu, przez którą wlewa się woda nie powstaje z dnia na dzień, a zamek nie rdzewieje po pierwszym deszczu. Ważne aby systematycznie usuwać drobne usterki. Jest to przede wszystkim dużo tańsze i dużo łatwiejsze niż przeprowadzanie gruntownych napraw.

Czasem jednak reguła „zaszyj dziurkę póki mała” traci swoją zasadność. Dotyczy to rys i pęknięć na ścianach i sufitach nowo wybudowanych obiektów. Świeży budynek przez pierwszy rok lub dwa osiada na gruncie a stropy uginają się pod obciążeniami w postaci warstw podłogi i mebli. Procesowi temu towarzyszą drobne pęknięcia będące właśnie efektem pracy konstrukcji. Pospieszne ich zaszpachlowanie i zamalowanie może doprowadzić do tego, że za jakiś czas w tym samym miejscu znowu pojawi się rysa. W przypadku nowych obiektów lepiej wstrzymać się na początku z gorączkowym maskowaniem wszystkich rys powstających na ścianach i dać budynkowi czas na ustabilizowanie się. Oczywiście w razie zauważenia podejrzanie dużych pęknięć lub ich dużej ilości należy skonsultować się z projektantem oraz kierownikiem budowy. Może okazać się bowiem, że ich przyczyna jest zgoła inna niż osiadanie.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Remont kompleksowy
Podobne: Kolejność prac przy wykańczaniu wnętrz, Rysy i spękania ścian murowych
Słowa kluczowe: zlecenia budowlane, zlecenia, remonty, wykończenia wnętrz, usterki, naprawy, przeglądy, eksploatacja mieszkania, pęknięcia, nieszczelności, wilgoć