×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Poprawny montaż okien – czy ekipa wykonała prawidłowo

O tym, że dobre okna pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu i zapewniają dobrą izolację akustyczną od hałasu na zewnątrz chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Pamiętajmy jednak, że aby okno dobrze spełniało swoje zadanie, musi być poprawnie zamontowane.

Obecnie najpopularniejsze na naszym rynku są okna plastikowe. Są dosyć trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, nie wymagają malowania co kilka lat i możemy je dostać w szerokiej gamie kolorów i kształtów. Kluczem do poprawnego zamontowania okna jest odpowiednie przygotowanie otworu. Musi on zachować prostokątność, co sprawdza się mierząc długość przekątnych – powinny być takie same. Rozmiary okna i otworu powinny być tak dobrane, aby pozostało z każdej strony 2 – 4 cm luzu - nie więcej. Ważne jest również odpowiednie obrobienie szpalet tak, aby możliwie było pewne i trwałe zakotwienie elementów mocujących okno. W przypadku gdy wymieniamy stare okna, często zaniedbywane jest odpowiednie przygotowanie otworu.

Jeśli chcemy, aby okno było zamontowane szczelnie i prawidłowo, należy usunąć kawałki starej izolacji, wymieść luźne kawałki gruzu i inne resztki pozostałe po demontażu. Warto odkuć stare cegły i pustaki jeśli są bardzo skorodowane i uzupełnić ubytki, aby stworzyć odpowiednie warunki do mocowania okna. Jest to o tyle istotne, że miejsce połączenia okna z murem to najbardziej newralgiczny element, który ma wpływ na izolacyjność okna. W przypadku niedokładnego wykonania, to właśnie w tym miejscu pojawiają się pierwsze objawy w postaci skroplin lub pęknięć. Na nic zdadzą się najnowsze materiały do tak zwanego ciepłego montażu okien, jeśli zostaną połączone z kruszącymi się pod palcami pustakami lub resztkami starej, drewniej ramy okna.

Po przygotowaniu otworu, można przystąpić do wstawiania okna i wyrównania go za pomocą podkładek, które ustabilizują je w odpowiednim położeniu. Mogą być to specjalne plastikowe elementy lub drewniane, zaimpregnowane klocki. Należy je układać pod pionowymi profilami okna. Za ich pomocą należy dokładnie wypoziomować i usztywnić okno w otworze i dopiero potem je zamocować. Im większe okno, tym większa liczba potrzebnych podkładek. Okno jak już wiemy jest elementem izolującym, więc musi być wstawione tam, gdzie izolacja termiczna w ścianie. Jeśli osadzamy okno w ścianie warstwowej, to okno montujemy w osi izolacji, co ma na celu zachowanie jej ciągłości. Przesunięcie ramy do wewnątrz lub na zewnątrz poskutkuje powstaniem mostka termicznego. Na ościeżnicy pojawi się wilgoć i pleśń, a w dodatku uciekać będzie ciepło z mieszkania. Jeśli z jakiś powodów musimy przesunąć okno, należy odpowiednio wykonać połączenie z izolacją w ścianie.

W Przypadku gdy izolacja wykonana jest od zewnątrz konieczne, jest ocieplenie nadproży i węgarków. W przypadku wstawiania okien w nowobudowanych obiektach sposób prowadzenia izolacji jest rozwiązany przez projektantów. Gorzej ma się sytuacja gdy wymienia się okno w starym budownictwie. Nawet jeśli budynek jest docieplony płytami styropianowymi od zewnątrz, to węgarki i nadproże pozostało najczęściej jedynie otynkowane. Po wstawieniu nowych okien mamy dalej mostek cieplny i doświadczamy wyżej wymienionych objawów.

Elementy mocujące okno to przeważnie metalowe kotwy, ale istnieje również możliwość montażu za pomocą kołków rozporowych. Zaznaczę tu, że okno trzyma się na kotwach, a nie na piance montażowej i tynku jak błędnie myśli wiele osób.

Tu pojawia się okazja do popełnienia podstawowego błędu, czyli zamocowania zbyt małej ilości elementów montażowych. W zależności od parametrów okna, poszczególni producenci podają ilość i rozmieszczenie kotew właściwych dla typu okna. Generalnie im większe okno, tym więcej punktów mocujących. Często spotykanym błędem jest pomijanie dolnych mocowań – bo przecież góra i boki trzymają. Nic bardziej mylnego. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę jakie siły oddziałują na okno, a jest to chociażby wiatr o którego sile chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Taka oszczędność na kotwach będzie skutkować zbyt dużą pracą okna pod wpływem obciążeń, wypaczaniem się ramy, a co za tym idzie, problemami z otwieraniem i zamykaniem skrzydeł, a także pęknięciami w okolicach szpalet. Dlatego właśnie trzeba zwrócić uwagę czym „fachowcy” przykręcają okna, za które zapłaciliśmy ciężko zapracowane pieniądze. Sam widziałem sytuację gdy z braku pod ręką kołka montażowego, „montażysta” wziął gwoździa „setkę” i bez zawahania przybił nim kotwę.

Sposób montażu staje się jeszcze bardziej newralgicznym punktem, gdy mamy do czynienia z oknami rozwieralnymi o dużych skrzydłach. Same kotwy też pozostawiają niekiedy wiele do życzenia i to nie z winy producentów tylko ekip montażowych. Po prostu z poprzedniej roboty zostały kotwy tylko za krótkie, więc się przegnie i zamontuje na innej. Niestety często można oglądać przykręcone byle jak i byle czym powyginane kotwy. Powtarzam – pianka albo tynk nie utrzymają okna bez trwałego mocowania za pomocą kotew. Osobiście nie słyszałem o przypadku wypadnięcia okna z budynku na skutek złego zamocowania ale już sam fakt, że przedkłada się ono na jakość użytkowania okna i jego własności termiczne skłania, aby dobrze tego dopilnować. Źle zakotwione okno może się przekrzywić i „uciec z pionu”, a także wypaczyć na tyle, że uszczelki ramy i skrzydeł nie będą do siebie ściśle przylegać. Spowoduje to przedostawanie się wiatru i wody do wewnątrz.

Przy mocowaniu ważne jest, aby nie uszkodzić mechaniczne okien. Konieczne jest zastosowanie dłuższych wierteł tak, by nie operować metalowym futrem wiertarki tuż przy elementach okna.

Na koniec pozostaje wykonanie izolacji. Najpopularniejszym środkiem jest pianka poliuretanowa ale oczywiście zamiast pianki można zastosować również wełnę mineralną lub inne dostępne na rynku materiały izolacyjne w zależności od sposobu osadzenia okna i konstrukcji ściany. Na rynku dostępne są tak zwane systemy ciepłego montażu. Służą one do zachowania ciągłości izolacji termicznej budynku z oknem i zapewniania jak najlepszych parametrów termicznych połączenia. Rozmiary okna i otworu powinny być tak dobrane, aby na piankę pozostało 2 – 4 cm nie więcej. Jeśli montaż okien odbywa się w zimie i chcemy uszczelnić je pianką należy koniecznie użyć pianki zimowej. Zwykła pianka w niskich temperaturach traci swoje właściwości, gorzej się rozpręża, a co za tym idzie zużywa się większe jej ilości. Nakładając piankę należy wypełnić szczelinę w ok. 1/3 pozostawiając resztę miejsca dla rozprężającej się pianki.

W przypadku okien drewnianych procedura montażu w zasadzie niczym nie różni się od montażu okien plastikowych. Należy zwrócić jednak uwagę na zalecenia producenta dotyczące kolejności montażu w stosunku do tynkowania. W przypadku drewna duża wilgotność ścian może wpływać na wypaczenie się ram okiennych. Podczas montażu należy też dołożyć więcej troski do zabezpieczenia okna przed przypadkowym zabrudzeniem, ponieważ usunięcie klejów, pianki czy tynku z drewna jest jeszcze trudniejsze niż z gładkiej plastikowej powierzchni.

Poprawnie zamontowane okno nie sprawia problemów z otwieraniem i zamykaniem, nie występują wokół niego pęknięcia i nie wykrapla się para wodna. Jeśli otworzymy skrzydło to po puszczeniu go powinno pozostać w tym samym położeniu. Samoczynne zamknięcie lub otwarcie się świadczy o odbieganiu okna od pionu na zewnątrz lub do wewnątrz budynku. Ważna jest również estetyka wykonania. Bardzo łatwo jest zabrudzić ramę pianką czy tynkiem. Czyszczenie zaschniętych materiałów może trwale zarysować powierzchnię, co będzie wyglądać nieestetycznie na naszych nowych oknach. Pamiętajmy też o odklejeniu taśm ochronnych po zakończeniu montażu, zawłaszcza od zewnątrz. Na skutek działania promieni słonecznych po pewnym czasie taśma ulega wulkanizacji i jest niezwykle trudna do usunięcia tak w przypadku okien drewnianych, jak i plastikowych.

Estetyka wykonania, to także czynnik, który wiele może nam powiedzieć o umiejętnościach i fachowości naszych montażystów, które przekładają się bezpośrednio na jakość świadczonych usług. Nie oczekujmy oczywiście, że montaż będzie się odbywał się w białych koszulach i w sterylnych warunkach, jednak już na samym początku sposób w jaki ekipa przygotowuje miejsce pracy i jak obchodzi się z oknem powinien dać nam do myślenia. Jeśli pracownicy przystępują do pracy „na hura” i osadzają okna pospiesznie byle szybciej potykając się przy tym o narzędzia i materiały porozrzucane po podłodze, to powinna nam się zapalić lampka alarmowa. Montaż okna wymaga dokładności, a ta wymaga spokoju. Pośpiech w tym wypadku jest niewskazany.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stolarka
Podobne: Konserwacja drewnianej stolarki, Klasy profili okien PVC, Jak wybrać odpowiednie drzwi wejściowe, Bezpieczne okna, Okno kolankowe
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, montaż okna, pianka, kotwy, otwór, błędy, jakoś wykonania, problemy z zamykaniem, szczelność