×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Posadzka balkonowa: płytki, kamień czy drewno?

Balkonowa posadzka musi sprostać wielu wymaganiom, musi być trwała, łatwa do utrzymania czystości, atrakcyjna i najlepiej jeszcze niedroga. Dzisiaj na szczęście mamy duży wybór materiałów, który może sprostać naszym wymaganiom. W jednorodzinnych domach balkony spełniają przede wszystkim funkcję rekreacyjną. Rzadko są używane do wywieszania prania czy składowania niepotrzebnych rzeczy jak to się dzieje w mieszkaniach w bloku. Ładny balkon dzisiaj powinien służyć wypoczynkowi, relaksowi i odzyskiwaniu utraconych w ciągu dnia sił, zatem musi zostać wyposażony w odpowiednie materiały.

Do wymienionych już pożądanych cech balkonowej posadzki dołączmy jeszcze jedną – jeśli balkon jest przy sypialni, a my lubimy latem pić kawę na zewnątrz, jeszcze w szlafroku i na bosaka – musi być przyjemna w dotyku.

Wybierając materiał, trzeba wziąć pod uwagę:
  • na którą stronę świata skierowany jest balkon (jest to bardzo ważne gdyż nie wszystkie materiały są odporne na długotrwałe działanie promieni słonecznych lub długo zalegający cień);
  • zadaszenie lub jego brak (niektóre materiały źle znoszą opady atmosferyczne);
  • łatwość ułożenia posadzki, zwłaszcza jeżeli chcemy to robić samodzielnie;
  • sposób konserwacji – niektórym posadzkom w czasie eksploatacji musimy poświęcić mniej, innym więcej uwagi; konserwacja wiąże się też zwykle z dodatkowymi kosztami, na przykład z kupnem impregnatu;
  • ciężar – może się zdarzyć, że konstrukcja balkonu nie będzie na tyle wytrzymała, żeby udźwignąć ciężkie materiały – przed podjęciem decyzji o kupnie kamienia czy lastryko trzeba zasięgnąć rady konstruktora;
  • cenę – nie tylko samego materiału, ale również preparatów potrzebnych do ułożenia podłogi oraz koszt robocizny lub narzędzi, jeśli chcemy ułożyć podłogę samodzielnie.
Wybór materiału na posadzkę warto przemyśleć jeszcze przed ułożeniem betonowej wylewki na balkonie, materiały mają bowiem różną grubość, trzeba więc tak zaplanować wysokość wylewki, aby po ułożeniu płytek, drewna czy czegokolwiek innego wychodziło się na balkon wygodnie (bez potykania się o wysoki próg). Bardzo istotne jest też właściwe przygotowanie podłoża pod posadzkę. Każdy balkon musi mieć odpowiedni spadek. Optymalny wynosi 1,5 - 2,5%. Równie ważne jest właściwe ułożenie kolejnych warstw uszczelniających posadzkę, tak aby była odporna na długotrwałe opady oraz zmiany temperatury.


Posadzka balkonowa z drewna

Drewno to materiał naturalny, uniwersalny, przyjemny w dotyku, będzie się dobrze komponowało z elewacją w każdym stylu. Pamiętajmy, że to na podłogę musi być odporne na działanie czynników atmosferycznych, na balkon nadają się więc tylko niektóre gatunki. Najlepiej zdecydować się na drewno egzotyczne, na przykład bangkirai, ipe, ale można też wybrać gatunek polski: dąb lub modrzew. W Europie popularne są dwa podejścia do zagadnienia jego konserwacji – w Niemczech i Skandynawii z reguły nie robi się nic, drewno wówczas patynuje się, czyli szarzeje, w innych krajach (także w Polsce) impregnuje się je (najczęściej olejem). Czasem drewno jest zaimpregnowane przez producenta, jednak niekiedy trzeba zrobić to samodzielnie już po ułożeniu. Aby utrzymało swój kolor, należy to powtarzać dwa razy do roku. Jeśli mimo olejowania zszarzeje – powinniśmy się zaopatrzyć w specjalne środki do odszarzania. Zimą można (ale nie trzeba) odgarniać śnieg. Nawet jeżeli powierzchnia balkonu zamarznie, nie musimy odkuwać lodu, wiosną wszystko stopnieje i na pewno nie uszkodzi tarasu. Duże nasłonecznienie i obfite opady deszczu sprawiają, że drewno szybciej szarzeje, lepiej więc nie kłaść go od strony południowej na niezadaszonym balkonie. Z drugiej strony – nawet w czasie upałów nie nagrzeje się tak, aby parzyło. Najlepiej, aby deski miały co najmniej 25 mm grubości, wtedy będą trwałe, minimalna grubość to 20 mm. Mocuje się je na legarach. Między deskami należy zachować co najmniej 5 milimetrowe odstępy, aby drewno mogło swobodnie pracować, a woda odpływać między deskami. Brzegi balkonu wykańcza się specjalną deską brzegową. Podłoga razem z legarem będzie miała 65 - 75 mm grubości. Wymiary: około 14 cm x 2,25 - 5,5 m.


Coraz częściej jednak, domownicy zwracają uwagę na ekologiczny materiał drewno – polimer.

Drewno – polimer (WPC) to kompozyt drewna, łatwy w pielęgnacji i odporny na warunki atmosferyczne. Jest kombinacją drewnianych i naturalnych polimerowych włókien. Jego zaletą jest także wygląd i dotyk drewna. Znajduje także zastosowanie jako materiał na obrzeża basenów, podłoża werand i tarasów czy do budowy altan lub ogrodzeń. Przy posadzce balkonowej należy zwrócić uwagę na trwałość tworzywa, które szczególnie w sezonie urlopowym jest mocno eksploatowane. Deska balkonowa z WPC jest odporna na mróz, dlatego nie musimy przejmować się tym, że po zimie nasza posadzka wymagać będzie naprawy. Właściwości przetestowanego i bezpiecznego drewno – polimeru (60 % – włókno drewna bambusowego, 30 % – polietylen dużej gęstości HDPE, 10 % dodatki – środki wytrzymałe na promieniowanie UV, przeciwutleniacze, stabilizatory, barwniki) sprawiają, że materiał ten jest także odporny na zarysowania i pleśnie. Domownicy zwracają również uwagę na to, czy tworzywo, z którego zrobiona jest posadzka balkonowa jest antypoślizgowe. W płytkach ceramicznych niestety trudno o takie właściwości.


Główne cechy idealnych płytek balkonowych

Nawierzchnię z płytek ceramicznych należy układać na elastycznej zaprawie klejowej przeznaczonej do stosowania na dworze. Między płytkami trzeba zostawić odstępy (szerokości co najmniej 2 % długości boku płytki) i wypełnić je zaprawą przeznaczoną do fugowania nawierzchni na zewnątrz budynków. Styki płytek nawierzchni i cokołu należy wypełnić masą trwale elastyczną. Żeby uniknąć problemów z pękającymi i odstającymi płytkami, które co jakiś czas należy po prostu zerwać i wymienić, wystarczy zainwestować raz a dobrze. Potrzebna jest jednak wiedza dotycząca tego, czym się przy takich działaniach kierować.

Idealne są płytki:
  • ceramiczne twarde – na balkonach gromadzi się piach i inne zanieczyszczenia, które szorując powierzchnię płytek, rysują ją, ścierają i matowią. Wygląda to nieestetycznie i może narazić płytkę na trwałe zniszczenie. Z tego względu płytki na balkon i taras powinny być bardzo wytrzymałe: mieć stopień twardości 7 lub 8 w skali Mohsa.
  • o najmniejszej nasiąkliwości wodnej- płytki o nasiąkliwości poniżej 3 %,
  • antypoślizgowe - Antypoślizgowość płytek osiąga się poprzez reliefowanie (wypukłe wzory na płytce), ryflowanie (wypukłe lub wklęsłe paski wzdłuż jednej z krawędzi płytki) oraz pokrywanie szkliwem antypoślizgowym lub impregnatem antypoślizgowym. Zabezpieczenie przed ślizganiem się dają płytki grup od 10 do 13. Najlepsze płytki grupy 13 sprawdzają się także na schodach zewnętrznych
  • mrozoodporne- płytki balkonowe powinny być najmniej porowate, by ich pory nie wchłaniały wody, która po zamarznięciu poszerza swą objętość prawie o 10 % i może rozsadzać kafelki. O chłonności płytek ceramicznych mówi parametr zwany nasiąkliwością wodną. Istnieją 3 grupy nasiąkliwości płytek. Najmniej nasiąkliwe są płytki grupy I, które wchłaniają mniej niż 3 % wody.
Płytki na balkon

Gres – płytki wykonane ze zmielonego kwarcu, skaleni albo z kaolinu. Jest bardzo twardy, odporny na ścieranie i mróz. Ma budowę jednorodną, co powoduje, że nawet uszkodzone powierzchnie nie zmieniają barwy. Oferowany w różnych kolorach, może mieć fakturę gładką lub chropowatą.

Klinkier – gliniane płytki wypalane w wysokiej temperaturze. Twardy, bardzo odporny na ścieranie i mróz. Zwykle ma barwę rudą, brązową albo zgaszonej czerwieni. Nowością w ostatnich latach jest klinkier szkliwiony, który może mieć dowolny kolor.

Terakota – płytki gliniane szkliwione, barwiona jest tylko ich warstwa wierzchnia. Mniej twarda od klinkieru i gresu (mocno uderzona pęka, łatwiej też się ściera), ma różną odporność na mróz. Dostępna w ogromnej ilości kolorów, może mieć fakturę gładką lub chropowatą.

Kamień – granit, piaskowiec, sjenit. Są odporne na ścieranie i wpływ czynników atmosferycznych, choć trzeba pamiętać, że piaskowiec porasta glonami i zmienia barwę, jest też mniej odporny na ścieranie.

Uwaga! Popularny w Polsce marmur nie powinien być stosowany na zewnątrz domu, ponieważ będzie się łuszczył.

Przygotowanie płytek na zimę
Stosowanie mrozoodpornych płytek samo w sobie nie ochroni posadzki balkonowej czy tarasowej przed odchodzeniem od podłoża. Kładąc płytki na tarasie czy balkonie, należy używać specjalnych materiałów: podkładów o wysokich parametrach technicznych, elastycznych mas klejących do płytek mrozoodpornych, elastycznych uszczelniaczy do szczelin dylatacyjnych i elastycznych fug. Dodatkowo przed zimą szczeliny w posadzce na balkonie i tarasie trzeba zabezpieczyć silikonowymi impregnatami.

Kamień
Bardzo trwały materiał naturalny (świetnie komponuje się z otoczeniem), ponadczasowy, elegancki. Niestety, jest ciężki, wymaga impregnacji (co najmniej raz w roku), jest dość drogi, a latem mocno się nagrzewa. Tak jak w przypadku drewna nie każdy rodzaj kamienia nadaje się na zewnątrz. Najbezpieczniej ułożyć na balkonach granit. Gorzej sprawdzą się piaskowce, trawertyny czy alabastry – mogą się niszczyć pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Kamień przeznaczony na balkon ma formę gotowych płytek lub większych elementów robionych na wymiar. Nie powinien być polerowany,bo będzie wówczas bardzo śliski – polecamy chropowate powierzchnie. Kamień niepolerowany ma mniej intensywny kolor. Jeśli komuś to przeszkadza, może zastosować specjalne preparaty pogłębiające barwę. Granit nie musi być impregnowany, chociaż po takim zabiegu będzie się mniej brudził. W codziennej pielęgnacji nie należy przesadzać ze stosowaniem detergentów, najlepiej przemywać posadzkę chłodną wodą. Jeżeli kamień mocno się pobrudzi, co kilka lat trzeba wykonać zabieg krystalizacji, czyli maszynowego czyszczenia, które zwykle łączy się potem z ponownym zaimpregnowaniem powierzchni. Płyty kamienne układa się na zaprawę cementową (coraz rzadziej, chociaż jest to tańszy sposób) lub klej. Tak jak w przypadku płytek ceramicznych nakłada się ją zarówno na spód płyty od spodu, jak i na podłoże. Do spoinowania stosuje się elastyczne masy fugowe z dodatkiem silikonu. Brzeg balkonu może być wykończony kamiennym ćwierćwałkiem lub półwałkiem. Jeśli decydujemy się na przyciętą płytkę, można wyszlifować jej krawędź – to bardzo popularne rozwiązanie. Elementy kamienne najczęściej mają grubość 10 - 20 mm. Jeżeli ułożymy je na klej, posadzka będzie miała grubość 20 - 40 mm (w zależności od tego, czy podkład betonowy będzie równy), a jeśli na zaprawę cementową – 40 - 50 mm. Wymiary: 45 x 45, 30 x 60, 40 x 60 cm lub elementy o nieregularnych kształtach.


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wylewki / Posadzki / Parkiety, Materiały budowlane
Podobne: Jak dobrać odpowiedni klej do płytek?, Wylewka samopoziomująca, Jak wykończyć podłogę - panele, płytki czy parkiet? , Stolarka aluminiowa, Materiał na podłogę ogrzewaną
Słowa kluczowe: wylewka samopoziomująca, wylewki, posadzki, parkit, parkiety, panele,