×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Powrót do przeszłości, czyli piec kaflowy

Powrót do przeszłości...to trend, który jest coraz bardziej popularny również i w modzie wnętrzarskiej. Połączenie tradycji z nowoczesnością jest ciekawym pomysłem na urządzenie nietuzinkowego wnętrza. Sposobów na wprowadzenie klimatu z dawnych lat jest na prawdę wiele. Najlepiej jeśli starodawne akcesoria są na tyle modernistyczne, że oprócz ciekawego designu, ułatwiają nam życie. I tak przydatnym, a zarazem interesującym pomysłem jest montaż pieca kaflowego we własnym domu. Oprócz nietuzinkowych walorów estetycznych piece są tańsze w eksploatacji i o dziwo bardzo wydajne. Odpowiednio zainstalowane mogą być źródłem ciepła nawet dla całego domu.

Typowy piec kaflowy wykonany jest z trzech podstawowych elementów. Są nimi: palenisko, masa kumulacyjna oraz obudowa. Dawniej piece kaflowe budowane były warstwowo, natomiast w dzisiejszych czasach każdy element jest wykonywany niezależnie. Oznacza to, że część zewnętrzna pieca może być ściśle dopasowana i zaprojektowana do wyglądu całego wnętrza. W przeciwieństwie do kominków, piece kaflowe mają lepsze możliwości magazynowania ciepła. Wcześniej piece stawiane były w każdym z pomieszczeń, dzisiaj dzięki nowoczesnej technologii nie jest to już konieczne. Możliwości grzewcze pieców kaflowych są ogromne. Mogą one zasilać nawet całą instalację centralnego ogrzewana.

Obudowa pieca nie powinna być zbyt gruba, a materiały użyte w jej budowie powinny odpowiednio przewodzić ciepło. Najpopularniejszymi materiałami do jej wykonania są kafle ceramiczne. Zewnętrzna ich część pokrywana jest specjalnymi preparatami, które podwyższają ich odporność na przegrzanie. I w tym przypadku można również zaobserwować znaczny postęp. Wybór kafli jest ogromny. Rozpoczynając od tych, które stylizowane są na tradycyjne jak i te bardziej nowoczesne, pasujące nawet do wnętrz typowo minimalistycznych.

Co do samego wnętrza pieca, czyli paleniska, sposobów realizacji jest wiele. Najczęściej tradycyjne paleniska murowane zastępuje się już gotowymi wkładami. Nie są to jednak te same wkłady co w przypadku kominków. Mają one dużo głębszą komorę spalania oraz mniejszą szybę. Ogromną zaletą wkładów przeznaczonych do pieców kaflowych jest możliwość ich łączenia z instalacjami wodnymi jak i centralnego ogrzewania. Ciepło powstałe w trakcie spalania jest magazynowane w masie kumulacyjnej. Dzięki niej może ono rozchodzić się po wszystkich pomieszczeniach wtedy, kiedy w piecu już się nie pali. Kanały dymowe powinny zostać wykonane z płyt szamotowych, cegieł, albo z kształtek z ceramicznych spieków. Ich kształt jest ściśle dopasowany do tego, aby przepływający przez nie dym oddawał jak najwięcej ciepła. Masa kumulacyjna kanałów dymowych powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby uwzględniać moc grzewczą samego paleniska. To jest podstawą do odpowiedniego doboru długości oraz masy kanałów.

Istotą dobrego pieca kaflowego jest wytwarzanie jak największej ilości ciepła w jak najkrótszym czasie. Jest to możliwe tylko w przypadku gwałtownego spalania w palenisku. Proces ten zachodzi, gdy zapewniony zostanie odpowiedni dostęp powietrza, który będzie ograniczany w miarę spalania. Ogólnie ujmując dzięki całemu procesowi powstałemu w piecu kaflowym, ciepło, które zostało wytworzone w ciągu 2 godzin palenia jest w stanie ogrzewać pomieszczenie nawet w czasie 12 godzin.

Innym ciekawym aczkolwiek coraz bardziej popularnym pomysłem są wkłady z tak zwanym płaszczem wodnym. Wykonane często w taki sposób, że woda może krążyć w samym ich korpusie, a nie w wymienniku. Dzięki temu woda może odbierać nawet 60% więcej ciepła. Jeśli zdecydujemy się na nowoczesne rozwiązania będziemy mieć pewność, że piecem kaflowym ogrzejemy zarówno dom jak i pokryjemy swoje zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Warto zwrócić uwagę, że taką możliwość oferują znane na rynku firmy, przy jednoczesnym zaznaczeniu, że opał do pieca dokładać będziemy jedynie dwa razy w ciągu całej doby.

Odpowiedni wkład piecowy podnosi potencjał każdego kaflowego pieca. Dzięki temu mamy szansę na wybór produktu, który będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Wkłady nowoczesne są nieco inaczej zbudowane niż te tradycyjne. Przede wszystkim różnią się one wielkością szyby. Są one większe i dlatego też chętniej używane w piecach, które znajdują się w miejscach dobrze widocznych.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Najczęstsze błędy przy wykonywaniu ogrzewania podłogowego, Warunki techniczne - wyposażenie techniczne, Dom pasywny, System rozprowadzania ciepła z kominka, Kiedy montaż kolektorów słonecznych jest opłacalny
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, Piec kaflowy, piec akumulacyjny, retro, sprawność, płaszcz wodny, wkład