×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Pralka w małym lokum

Pranie do jedna z żelaznych czynności każdego gospodarstwa domowego. Bez względu na wielkość mieszkania oraz ilość osób, które zamieszkują pod jednym dachem, pralka jest jednym z podstawowych sprzętów wyposażenia AGD. Problematyczną sprawą jest znalezienie dla niej najodpowiedniejszego miejsca w danym lokalu mieszkalnym, bowiem im powierzchnia użytkowa jest mniejsza, tym większym staje się problem zlokalizowania na niej pralki.

Pralka ma swoje wymagania

Design współczesnych maszyn piorących i piorąco-suszących jest tak różnorodny, ciekawy i kolorowy, że może zaspokoić najróżniejsze gusty i wymagania użytkowników w zależności od ich oczekiwań i możliwości finansowych. Gabaryty tego sprzętu są również na tyle zróżnicowane, że umożliwiają jego wpasowanie w umeblowanie nawet najmniejszej powierzchni użytkowej. Pralka jak kameleon może dobrze się wkomponować w otoczenie łazienki, kuchni, a nawet przedpokoju. Aby spełniała swoją funkcję bezawaryjnie, a jej obsługa była wygodna, bez względu na pomieszczenie, w którym się znajdzie, musi mieć zapewnione:

  • twarde, równe i poziome podłoże;
  • dogodną - dla osoby obsługującej pralkę, wysokość eliminującą konieczność schylania się oraz umożliwiającą swobodne otwieranie drzwiczek;
  • właściwą wentylację (dzięki zachowaniu odległości między nią, ścianami, podłogą, meblami i innymi rządzeniami – około 2-5 cm po bokach, 10-15 cm z tyłu);
  • wolną przestrzeń przed lub nad sobą (ładowana z przodu około 80-100 cm przed nią, a ładowana od góry – 60-70 cm nad nią; tej nie można przykryć blatem ani tuż nad nią zawiesić półek);
  • doprowadzenie wody (nad lub obok pralki) jak najkrótszą drogą z zastosowaniem zaworu zabezpieczającego;
  • odprowadzenie wody jak najkrótszą drogą ze spadkiem za pośrednictwem specjalnego syfonu chroniącego od zalania, hałasu odpompowywanej wody i nieprzyjemnych zapachów;
  • oddzielne gniazdko elektryczne z uziemieniem zabezpieczone bez zalaniem - najlepiej umieszczone nad pralką.

Z potrzeby i z musu

Ograniczona powierzchnia użytkowa małego domu jednorodzinnego albo mieszkania zmusza do rozwiązań kompromisowych także co do lokalizacji pralki. Chcąc nie chcąc pozostaje do wyboru łazienka, kuchnia, przedpokój (niektórzy proponują garderobę, ale dla mnie jest to chory pomysł – pralka zawsze wiąże się z wodą, a wilgoć w garderobie jest wykluczona!). W każdym z tych pomieszczeń pralka będzie złem koniecznym. Dlatego należy zrobić wszystko aby wkomponować ją w umeblowanie nie tylko ciekawie, ale również tak, aby nie zakłócała podstawowego charakteru danego pomieszczenia. Współcześni architekci wnętrz proponują zamykanie urządzeń AGD (w tym i pralek) w szafkach, dzięki czemu można je zabudować frontem identycznym jak wszystkie meble kuchenne czy łazienkowe.

Najprostszym rozwiązaniem dla leniwych, albo tych, którzy się nie przejmują takimi drobiazgami jak lokalizacja pralki w mieszkaniu, jest jej postawienie w kuchni lub łazience za ich drzwiami. Można i tak, ale należy zauważyć, że łazienka, to miejsce intymne i każdy zamyka w nim drzwi, a już na pewno osoby wizytujące. Wprawdzie dla wchodzącego do pomieszczenia pralka będzie niewidoczna, ale natychmiast po zamknięciu drzwi ukaże się mu w całej okazałości. Szkoda więc udawać, że coś się zrobiło, kiedy i tak nie przyniesie to żadnego korzystnego efektu wizualnego, a obsługującemu pralkę przysporzy tylko trudności.

Łazienka, coraz częściej nazywana pokojem lub nawet salonem kąpielowym jest pomieszczeniem, które kojarzy się nie tylko z higieną, ale również intymnością i relaksem Sama pralka tak jej nie szkodzi jak wszystko inne, które się z nią wiąże – kosze z brudnymi rzeczami, proszki, sznury z mokrym praniem. Ale cóż, jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

W łazience lepiej zrezygnować z suszarki stojącej na rzecz podwieszanej, która nie będzie się tak bardzo rzucać w oczy. Jeżeli zostanie zamontowana nad wanną, to odpadnie również problem z kapiącymi rzeczami na posadzkę. Warto wiedzieć, że przepisy budowlane nie pozwalają na umieszczenie pralki w bezpośrednim sąsiedztwie wanny czy kabiny prysznicowej. Minimalna odległość między nimi musi wynosić 60 cm, ewentualnie muszą być odgrodzone od siebie niską ścianką.

Dobrym rozwiązaniem jest wnęka, której minimalna szerokość powinna być dopasowana do rozmiaru pralki, a jeżeli wystarczy w łazience miejsca (min. 1,0 m) to można obok niej umieścić kosz na rzeczy przeznaczone do prania, a może nawet (min. 1,3 m) suszarkę elektryczną. Nad pralką można umieścić blat i zawiesić półki lub szafkę (w przypadku pralki ładowanej od góry na min. wysokości 1,2 m powyżej pralki), gdzie zmieszczą się pojemniki z bielizną, detergenty i płyny do prania. Całość można zabudować od przodu drzwiczkami szafkowymi, przesuwanymi, łamanymi lub lustrzanymi albo roletą lub żaluzją. Należy pamiętać, że nie mogą one sięgać od podłogi aż po sufit; aby zachować właściwą wentylację (najlepiej po przekątnej) trzeba zachować na dole i u góry szpary, których wielkość należy dostosować do kubatury łazienki.

Można też pralkę ustawić obok umywalki (zagłębionej w blacie) pod wspólnym blatem pod warunkiem, że pralka jest ładowana od przodu. Jeżeli warunki będą dogodne, to pod tym samym blatem można jeszcze zmieścić kosz na brudne rzeczy lub szafkę na środki piorące. Należy pamiętać, że blat nie może spoczywać na pralce, musi być podparty z obu stron ściankami, a jego minimalne wymiary powinny wynosić 150 cm długości i 60 cm szerokości. Przestrzeń pod blatem można zabudować od przodu drzwiczkami szafkowymi o kolorystyce harmonizującej np. z glazurą.

Kuchnia, obecnie często otwarta na pokój dzienny, miejsce przygotowywania i spożywania codziennych posiłków to szczególnie niewskazane miejsce dla prania, a więc i dla pralki. Podobnie jak i w przypadku łazienki, jeżeli jest to jednak jedyne miejsce, w którym można ją postawić, trzeba powiedzieć „trudno” i dzielić z nią stół. Można ją umieścić pod blatem lub w szafce, ale trzeba się liczyć, że będą musiały być wykonane na miarę. W przeciwnym razie koniecznym będzie ściągniecie blatu pralki, aby mogła się zmieścić w standardowej zabudowie.

Przedpokój jako miejsce lokalizacji pralki jest pomysłem dość oryginalnym, ale nie pozbawionym sensu. Osobiście wolałabym postawić ją w nim niż w kuchni czy łazience, pod warunkiem, że będzie ona całkowicie schowana w szafce, nad którą będzie np. zawieszone piękne lustro.

Pralka jest jednym z elementów obowiązkowego wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. Jeżeli warunki mieszkaniowe zmuszają nas do postawienia pralki w łazience lub w kuchni, to postarajmy się wtopić ją harmonijnie w otoczenie danego pomieszczenia. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektu programu użytkowego i aranżacji wnętrz, co pozwoli uniknąć rozwiązań przypadkowych lub podejmowanych na siłę. W mieszkaniu, jak w pudełku, wszystko powinno mieć swoje miejsce, pralka również.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Egzotyczne rośliny w domu, Mała łazienka może być funkcjonalna, Styl ekologiczny, Bezpieczne drzwi w pobliżu dziecka, Domowe kino
Słowa kluczowe: pralka w łazience, pralka w kuchni, pralka w przedpokoju, obudowa pralki, gdzie umieścić pralkę, lokalizacja pralki, pralka pod blat