×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Pralnia w domu jednorodzinnym

Minęły czasy, w których pralka automatyczna była jedną z oznak dobrobytu rodziny. Dzisiaj należy do podstawowego wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. Chociaż sama w sobie jest urządzeniem, które pod względem urody nie odbiega od innych sprzętów AGD i nie trzeba się go wstydzić, to również nie ma potrzeby sytuowania go na miejscu honorowym. Umiejętna aranżacja wnętrz może dobrze wkomponować pralkę w otoczenie łazienki, kuchni, a nawet przedpokoju, ale najlepiej będzie się ona prezentować i pełnić swoją funkcję w pomieszczeniu specjalnie dla niej przygotowanym – pralni domowej.

Czarodziejska maszyna

Gdyby nasza pra-pra-prababka zobaczyła dzisiejszą pralkę zapewne oniemiałaby ze zdziwienia i zaniemówiła z zachwytu. Wystarczy wrzucić do niej brudne rzeczy, wsypać proszek, wlać płyn do płukania i wrzucić odpowiedni program, a maszyna resztę wykona już sama. My w tym czasie możemy spokojnie zająć się innymi sprawami, a po upływie określonego czasu wyjąć z pralki nie tylko czyste, ale często też wysuszone rzeczy. Te czary są dla nas oczywiste tak samo jak i to, że pralka jest niezbędna w każdym gospodarstwie domowym, bez względu na sposób jego prowadzenia. Aby jedna z domowych czynności stała się lekka i bezproblemowa wystarczy tylko znaleźć dla niej dogodne miejsce i odpowiednio ją zamontować pamiętając, że:

  • twarde, równe i poziome podłoże oraz dokładne wypoziomowanie pralki (regulacja wysokości nóżek) zabezpiecza przed jej wędrowaniem w czasie wirowania
  • należy zabezpieczyć właściwą wentylację pralki zachowując odpowiednią odległość między nią, ścianami, podłogą, meblami i innymi rządzeniami – około 2-5 cm po bokach, 10-15 cm z tyłu (szczególnie ważne przy zabudowaniu pralki ze względu na wibracje podczas wirowania)
  • pralka wymaga wolnej przestrzeni; ładowana z przodu około 80-100 cm przed nią, natomiast ładowana od góry – 60-70 cm nad nią (tej nie można przykryć blatem ani tuż nad nią zawiesić półek)
  • wąż doprowadzający wodę powinien mieć jak najmniejszą długość i być połączony na stałe z instalacją zimnej wody specjalnym zaworem zabezpieczającym przed rozszczelnieniem; najdogodniejszym miejscem jest przestrzeń nad lub obok pralki
  • wąż spustowy powinien być stosunkowo niedługi i najlepiej podłączony z odpowiednim spadkiem (ułatwiającym odpływ wody) na stałe do specjalnego syfonu pod zlewem lub umywalką dzięki czemu będzie uniemożliwione jego przypadkowe wyrwanie i zalanie tym samym pomieszczenia, a oprócz tego uwolni on otoczenie od charakterystycznego hałasu związanego z zasysaniem powietrza podczas odpompowywania wody i nieprzyjemnych zapachów cofających się często z kanalizacji
  • oddzielne (celem uniknięcia przeciążeń) gniazdko elektryczne z uziemieniem musi być jak najbliżej prali (nie jest wskazane używanie przedłużaczy); nie powinno być niżej niż odpływ i doprowadzenie wody ze względu na ryzyko zalania – najlepiej aby było umieszczone nad pralką
  • ustawienie pralki na odpowiedniej wysokości eliminującej konieczność schylania się podczas jej ładowania i rozładowywania oraz umożliwiającej swobodne otwieranie drzwiczek zapewni łatwy dostęp do niej i znacznie ułatwi jej obsługę.

Pralnia w domu jednorodzinnym

Decydując się na budowę domu trzeba dobrze przemyśleć potrzeby osób, które będą go zamieszkiwały, przeanalizować sposób prowadzenia gospodarstwa domowego, a następnie wraz z projektantem opracować funkcjonalny i wygodny program użytkowy budynku, który podniesie standard życia i wypoczynku rodziny. Należy mieć na uwadze fakt, że nie po to przeniesiemy się z mieszkania w miejskim blokowisku czy nawet szumnie nazwanym apartamentowcu do własnego domu, aby razem ze sobą zabrać stare problemy związane - z racji małej powierzchni użytkowej - z upychaniem po kątach mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy i sprzętów. W domu każde pomieszczenie powinno spełniać wyłącznie funkcję zgodnie z nazwą, którą będzie nosić. Kuchnia niech będzie laboratorium sztuki kulinarnej, łazienka świątynią higieny i prywatnego relaksu (w.c. niech jej nie zakłóca) sypialnia – oazą ciszy i spokojnego snu, salon – miejscem spotkań itd. Warto więc przewidzieć również osobne pomieszczenie dla pralki.

Pralnia zaprojektowana jako oddzielne pomieszczenie gospodarcze to bardzo praktyczne rozwiązanie. Nareszcie można w nim zmieścić wszystko co się z praniem wiąże: pralkę, suszarkę (lepiej oddzielnie niż pralko-suszarkę, bo jak się jedna zepsuje, to chociaż druga działa) ładnie wkomponowane i zharmonizowane kolorystycznie z gospodarczymi meblami pełnymi półek i szuflad odpornych na wilgoć, miski i wiaderka, zlew/umywalkę, a nawet małą wannę do prania ręcznego większych rzeczy, regał lub szafki na kilogramy różnych proszków do prania, litry pachnących płynów, zmiękczaczy i wybielaczy, kosze do segregowania brudnych ubrań i bielizny oraz po ich wypraniu już czystych przeznaczonych do prasowania i tych, które tego nie wymagają, ladę do składania upranych rzeczy, dozownik mydła, kosz na śmieci itp. Jeżeli nie zdecydujemy się na oddzielną suszarnię, to w pralni można również umieścić sznury z żabkami do rozwieszania i suszenia prania oraz suszarki stojące i naścienne lub nawet suszarkę elektryczną, a także żelazko i deskę do prasowania (które można na co dzień schować w jednej z szaf) oraz drążek z wieszakami.

Dobra pralnia to taka, w której swobodnie można pracować, a także łatwo posprzątać. Powinna:
być - ładna, przyjemna, jasna, ciepła, sucha, dobrze wentylowana,
mieć - instalację zimnej i ciepłej wody, kanalizacyjną i elektryczną, wpust podłogowy i sprawną wentylację (najlepiej mechaniczną – np. wentylator wyciągowy – która jest szczególnie przydatna latem gdy wentylacja grawitacyjna zawodzi). Dobrze żeby miała również okno. Warto przeznaczyć na nią około 6,0 m2 oddzielnego pomieszczenia, aby zwykła czynność stała się całkiem przyjemną. Jeżeli ściany zostaną częściowo pomalowane na żywe kolory, a częściowo wyłożone płytkami, na podłodze zostanie położona barwna terakota, na półkach rozstawione w doniczkach kwiaty lubiące wilgoć, a także małe radio, telewizor, to i nie lubiane przez gospodynie prasowanie może stać się mniej nużące.

Nowoczesne maszyny do prania są na tyle ciche, że pralnię można zlokalizować na każdej kondygnacji domu – od piwnic aż po strych włącznie, w zależności od uznania i pojęcia wygody właścicieli domu. Przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie należy również wziąć pod uwagę czy prace związane z prowadzeniem kuchni i utrzymaniem porządku w domu będą wykonywane przez samych domowników czy też przez gosposię (osobę spoza rodziny).

Pralnia na poddaszu lub strychu będzie miała prawdopodobnie okno i być może dostęp do balkonu (koniecznie z pełną balustradą – idealne miejsce do suszenia prania) co jest bardzo cenne, będzie też blisko pomieszczeń strefy nocnej - czysto prywatnej, w której najczęściej zmienia się ubrania i pościel (tu znajdują się garderoby i szafy). Jeżeli pranie będzie wykonywane we własnym zakresie, to pralnia zlokalizowana na tym samym poziomie będzie wygodna, ale za to trzeba będzie wnosić po schodach ciężkie torby z proszkami, a jeżeli nie będzie balkonu potem znosić (latem) znowu mokre rzeczy żeby je rozwiesić w części ogrodu za domem (nic tak dobrze nie wybieli bielizny jak słońce). Jeżeli pracami domowymi będzie się zajmować gosposia, to lepiej pralnię umieścić w strefie dziennej budynku, a więc na parterze lub w podpiwniczeniu.

Pralnia na parterze albo w podpiwniczeniu to wygodne rozwiązanie. W takim przypadku jest blisko do kuchni i do ogrodu, co ułatwi znacznie pani domu lub gosposi wykonywanie zwyczajowo kilku czynności jednocześnie. Projektując dom z pralnią na niższych kondygnacjach warto zdecydować się na zsyp na brudne rzeczy, które od razu będą w niej lądowały w koszu. Należy go umieścić w miejscu ogólnodostępnym jak np. korytarz na górnej kondygnacji czy główna łazienka.

W małych domach często pralnia jest połączona z kotłownią w jednym pomieszczeniu. Fachowcy twierdzą jednak, że wilgoć powstająca przy okazji prania i suszenia mokrych rzeczy może zaszkodzić urządzeniom elektronicznym. Należy również pamiętać, że montaż kotła wymaga spełnienia określonych warunków; jego odległość od punktu czerpania wody (umywalka, zlew, wanna) nie może być mniejsza niż 60 cm i nie może on wisieć nad wanną. Jeśli w pomieszczeniu jest kocioł z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, nie należy tam stosować wentylacji mechanicznej (chyba że jest nawiewno-wywiewną). Pralnia, która ma własną wentylację mechaniczną musi być oddzielona od kotłowni drzwiami.

Pralka jest niezbędna w każdym gospodarstwie domowym. Najodpowiedniejszym miejscem dla niej jest pralnia, którą można zlokalizować na dowolnej kondygnacji domu, pod warunkiem, że nie będzie sąsiadować z salonem, sypialnią i pokojem dziecinnym. Jako oddzielne pomieszczenie warto ją przewidzieć, podobnie jak spiżarnię i w.c., jeszcze na etapie projektowania, a dokładniej opracowywania programu użytkowego domu, którego standard i komfort mieszkania powinien być z założenia wyższy i wygodniejszy niż nawet najlepszego apartamentu.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Agd
Podobne:
Słowa kluczowe: serwis agd, usytuowanie pralki, podłączenie pralki, wąż spustowy, syfon, domowa pralnia, suszarka