×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Problemy z wentylacją - zbyt szczelne okna

Każdy z nas chciałby, by jego dom czy mieszkanie były jak najbardziej komfortowe. Dlatego, podczas prac wykończeniowych, próbujemy zadbać o najmniejszy szczegół mogący mieć wpływ na poprawę komfortu. Aby czuć się komfortowo musimy zadbać by nasze pomieszczenia mieszkalne miały stały dopływ świeżego powietrza, innymi słowy – niezbędna jest wentylacja.

Trudno jest polemizować z tym stwierdzeniem, jeśli chcemy, aby nasze mieszkania i domy pozbawione były wilgoci, a w konsekwencji rozwoju grzybów pleśniowych, zaś ludzie czuli się komfortowo.

Polska Norma określa niezbędną ilość powietrza, która powinna być wymieniona w pomieszczeniu w ciągu jednej godziny. W wypadku kuchni z kuchenkami gazowymi wynosi ona 70m³/h, łazienek 50m³/h a pomieszczeń mieszkalnych - 20m³/h na jednego mieszkańca. Zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczeń jest jednym z podstawowych problemów, przed jakimi stają producenci okien charakteryzujących się dużą szczelnością. Brak wymaganej wymiany powietrza wpływa bowiem ujemnie na mikroklimat pomieszczeń i w rezultacie może prowadzić do zawilgocenia.

W Polsce w budynkach mieszkalnych występuje prawie wyłącznie system wentylacji naturalnej, grawitacyjnej. Dawniej napływ świeżego powietrza odbywał się przez nieszczelności w stolarce okiennej. Cyrkulacja, a zwłaszcza usunięcie powietrza zużytego następowało w sposób naturalny przez kratkę wentylacyjną wywiewną (kratki były i są w dalszym ciągu umieszczane w kuchniach, łazienkach i ubikacjach). Taki naturalny system wentylacji działa tylko wtedy, kiedy spełniony jest podstawowy warunek dotyczący okien - nie mogą one być całkowicie szczelne, jak to bywa dzisiaj.

Rosnąca liczba reklamacji szczelnych okien i obiektywne pogorszenie jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń skłoniły producentów stolarki otworowej do poszukiwania sposobów likwidacji tego problemu. I tu pozytywna wiadomość - są już gotowe dobre rozwiązania.

Przyczyny powstawania wilgoci i pleśni w mieszkaniach
Szczelność okna (zarówno tą wymaganą, jak i charakterystyczną dla konkretnego wyrobu) można wyrazić za pomocą współczynnika infiltracji. W przypadku okien z tworzyw sztucznych oraz okien drewnianych z zainstalowanymi uszczelkami (w skrzydłach lub/i ościeżnicach) współczynnik infiltracji wynosi około 0,1-0,2 m³/(m h da Pa2/3), a więc może być sporo niższy od wymaganego dla pomieszczeń mieszkalnych. Tak więc, choć może brzmi to paradoksalnie, zamontowanie zbyt szczelnych okien praktycznie prowadzi do odcięcia możliwości napływu powietrza zewnętrznego, czyli do ograniczenia dobrej wentylacji pomieszczeń.

Innymi słowy, okna powinny być energooszczędne i szczelne, ale nie mogą być "zbyt szczelne". Producenci okien reklamują i zachęcają do kupowania okien, szczególnie podkreślając ich super szczelność i energooszczędność, co niestety nie zawsze jest prawdą, a może na całe szczęście, chociaż wiele systemów okiennych gwarantuje znakomite parametry w tym zakresie. Rzadko kiedy sprzedawca okien mówi o skutkach stosowania zbyt szczelnych okien w pomieszczeniach wyposażonych jedynie w wentylację naturalną. W efekcie w wielu mieszkaniach obserwuje się rozwój pleśni w różnych miejscach, tak wokół zamontowanych okien, jak i innych części pomieszczenia.

Powietrze wypełniające mieszkania czy biura ulega zużyciu w wyniku oddziaływania różnych czynników związanych z funkcją i wyposażeniem pomieszczeń. Jest ono zawilgocone przez oddychanie, parę wodną z gotowania, suszenia, kąpieli w łazience. Zawiera dużo dwutlenku węgla powstałego w wyniku oddychania mieszkańców, spalania gazu i innych paliw. Skraplanie się wody prowadzi do zamakania elementów konstrukcyjnych budynku, niszczenia jego wyposażenia i struktury. Spalanie gazu czy węgla w powietrzu o małej zawartości tlenu zawsze prowadzi do tworzenia się silnie trującego tlenku węgla.

W ostatnich latach budowało się domy „szczelne”, w których okna i drzwi nie przepuszczały prawie w ogóle powietrza. Szybko okazało się jednak, że życie w „inkubatorze” albo, jak ktoś woli - w worku foliowym, jest niemożliwe. Prowadzone od wielu lat badania w wielu krajach wykazały istotny związek pomiędzy złą jakością powietrza a licznymi chorobami, w tym wieloma odmianami groźnych alergii. Tak więc wentylacja pomieszczeń jest niezbędna!
Wentylacja polega na usuwaniu z pomieszczeń zużytego powietrza i wprowadzeniu w jego miejsce świeżego. Aby wymiana ta mogła mieć miejsce, potrzebne są do tego siła sprawcza, tj. wiatr, różnica temperatur i ciśnień.

Uchylanie mikro czy nawiewnik, a może specjalna listwa?
Jak najlepiej wietrzyć pomieszczenia? Czy sporadyczne otwieranie okien jest wystarczającą wentylacją pomieszczenia?
Wiele pytań i wiele odpowiedzi, a oto niektóre z nich.
Kiedy otworzymy okno, jest ono zwykle zbytnio otwarte.
Okno, nawet małych rozmiarów, uchylone tylko przez małą szparkę może dać powierzchnię przelotu 10 razy większą od wymaganej. W konsekwencji tracimy dużo ciepła (i pieniędzy) nie wspominając o nieprzyjemnych przeciągach i hałasie. Jeśli w taki sposób wietrzymy pomieszczenia wyposażone w zawory termostatyczne, poważnie zakłócamy ich działanie.
Jest dosyć skuteczny sposób, żeby temu zaradzić. Oszczędność, komfort i bezpieczeństwo może zapewnić nawiewnik okienny.

Warunkiem dobrej wentylacji jest cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach. Powietrze świeże powinno nieustannie, małym, kontrolowanym strumieniem napływać do pomieszczeń, co umożliwiają nawiewniki posiadające powierzchnię przelotu około 30–40 cm².

Szeroko dostępne na rynku nawiewniki posiadające oczywiście stosowne aprobaty techniczne. Koszt nawiewnika na jedno okno wynosi kilkadziesiąt zł, a za te stosunkowo nieduże pieniądze można uniknąć pleśni w mieszkaniu czy domu.
Nawiewnik jest dobrym i niedrogim sposobem na realizację tzw. wentylacji kontrolowanej, gdzie świeże powietrze wprowadzane jest do wnętrza zamkniętej skorupy budynku poprzez specjalne otwory o ściśle określonym położeniu i przekroju przelotu, wyposażone w regulację wielkości przepływu. Daje to możliwość kontrolowania stopnia wymiany powietrza, powtarzalność, istnieje możliwość zastosowania automatycznego sterowania, powodując znaczną oszczędność energii.

Jeśli chodzi o wycinanie uszczelek, to można powiedzieć przekornie, że nie po to zastosowano uszczelki w nowoczesnych oknach, aby je potem wycinać. Niestety takie rozwiązanie, nie dość, że wymuszone to jeszcze daleko odbiegające od nowoczesnych standardów wentylacji.

Jednym z rozwiązań wentylacji jest tzw. mikrowentylacja okien, stosowana dość szeroko w oknach pionowych. Polega ona na zmniejszeniu nacisku na uszczelki poprzez wprowadzenie dodatkowego położenia skrzydła okiennego, blokowanego przez okucia. Skrzydło okna wyposażonego w mikrowentylację może być całkowicie zamknięte, otwarte lub minimalnie uchylone. Żeby ten sposób wentylacji zadziałał, wszystkie okna powinny być ustawione w pozycji rozszczelnionej (specjalne położenie klamki, zgodne z instrukcją obsługi okna). Słabością rozwiązania „mikrowentylacji” jest zbyt mała wymiana powietrza oraz fakt, że pomimo posiadania przez okno takiej funkcji nie jest ona zbyt często używana (na co wskazuje praktyka) a wietrzenie odbywa się poprzez „normalne” otwieranie okna.

Listwa wywietrznikowa, czyli jeszcze jeden sposób na skuteczne wietrzenie pomieszczeń.
Listwa wywietrznikowa montowana jest do ramiaka skrzydła w górnej części okna. Po jej zainstalowaniu uzyskuje się komfort wietrzenia. Świeże powietrze przedostaje się do komory okiennej również między ramą a skrzydłem, poprzez uszczelki wyrównujące ciśnienie, niezależnie od warunków atmosferycznych. W listwie wywietrznikowej zawieszona jest w wycięciu listwa wahadłowa.

Warto zwrócić uwagę na następujące wskazówki:
  • nie blokować dostępu świeżego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych, np. zasłaniając kratki wentylacyjne, czy dodatkowo „ uszczelniając” okna i drzwi;
  • w przypadku wentylacji grawitacyjnej (naturalnej) należy często (przynajmniej raz dziennie) wietrzyć pomieszczenia;
  • dobrym wskaźnikiem na to, jak długo należy wietrzyć pomieszczenie (szczególnie zimą) jest para na szybie - powinno się tak długo pozostawić okno uchylone aż cała para zniknie;
  • kupując nowe okna warto skonsultować się bądź to z projektantem domu (budowa nowego domu lub mieszkania), bądź ze sprzedawcą okien i zapytać o nawiewniki okienne;
  • bezwzględnie nie należy doprowadzać do zbytniego wychłodzenia mieszkania (jesień, zima) ze względu na możliwość występowania dodatkowej kondensacji wilgoci w pomieszczeniu i rozwoju pleśni.


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stolarka
Podobne: Dobór i montaż stolarki drzwiowej, Klasy profili okien PVC, Lukarny, Drewniane okna, Okna PVC - wady i zalety
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne,