×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Projekt centralnego odkurzania

Odkurzacze centralne mają działanie bardzo zbliżone do zwykłego odkurzacza przenośnego. Ich wielką zaletą jest fakt, że w trakcie odkurzania nie dochodzi do unoszenia się cząsteczek pyłu w powietrzu. Ponadto zassane powietrze w momencie sprzątania odprowadzane jest na zewnątrz budynku. Odkurzacz taki jest więc zarówno ekologiczny, jak i tani w eksploatacji, oraz niezawodny. Nie potrzeba na niego także dodatkowego miejsca w szafie. Nie wymaga on również dźwigania, co jest niezbędne przy obsłudze tradycyjnego sprzętu. Jest więc przyjazny zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych, czy też chorych.

Jakie zalety ma sprzątanie przy użyciu odkurzacza centralnego? Przede wszystkim jest ono znacznie bardziej skuteczniejsze, niż przy zastosowaniu różnych systemów przenośnych. Wszystko to w związku z faktem, że urządzenie stacjonarne wytwarza znacznie większe podciśnienie jak i przepływ powietrza, aniżeli przenośny odkurzacz. Wielką zaletą takiego centralnego urządzenia jest również to, że jego wąż jest znacznie lżejszy oraz łatwiejszy w użyciu, aniżeli takiego przenośnego odkurzacza, który musimy ciągnąć za sobą z pokoju do pokoju, czy też - co gorsze – po schodach, z piętra na piętro.

Z pewnością wielką zaletą tych urządzeń jest zabezpieczenie przed brudem, kurzem i grzybami oraz alergenami. Jest to więc świetny sprzęt dla osób, które cierpią na problemy związane z dusznościami i są bardzo wrażliwe na wszelkiego typu zanieczyszczenia powietrza w mikroorganizmy. Zaletą takiego odkurzacza jest to, że w trakcie używania go nie wraca się kurz, co ma miejsce w momencie, kiedy stosujemy tradycyjne sposoby odkurzania. O istnieniu takiego centralnego odkurzacza przypominają w domu tylko gniazda ssawne, które są połączone z jednostką centralną za pomocą niewidocznego systemu plastikowych rur. W skład takiej jednostki wchodzi także zestaw do sprzątania, który jest podobny do zestawu znanego z odkurzaczy przenośnych. Do załączania się systemu dochodzi w momencie, kiedy wkładamy rurę giętką do gniazda ssawnego.

Niestety centralne odkurzanie ma tak samo swoje wady. Jedną z nich jest to, że jest do niego potrzebny wąż o długości 7-9 m, co jest bardzo kłopotliwe w trakcie rozwijania i chowania. Niestety innym problemem są kwestie zdrowotne. Odkurzacz ten powoduje cofkę z kanałów wentylacyjnych, co sprawia, że wzrasta stężenie zarodników grzybów strzępkowych. Fatalną stroną, jeśli chodzi o higienę, jest także olbrzymi worek na śmieci, przez co są one bardzo rzadko kiedy wysypywane i stanowią pożywkę dla bakterii i zarazków. Jest on też znacznie droższy niż tradycyjny odkurzacz.

Jak zaplanować rozmieszenie odkurzacza centralnego w domostwie? Jednostkę centralną umieszcza się w pomieszczeniu gospodarczym w domu tj. w piwnicy, albo w garażu. Rury, które przynależą do centralnego odkurzania, posiadają średnicę około 50 mm, więc istnieje spory problem w momencie, kiedy musimy je ukryć. Z tego powodu o instalacji centralnego odkurzania warto pomyśleć już w momencie projektowania domu, zaś montażu dokonać przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, gdy dom jest jeszcze w stanie surowym. Na pewno ostatnim momentem jest rozpoczęcie prac wykończeniowych. Jeśli chodzi o montaż pionowych odcinków, to umieszcza się je w bruzdach w ścianach, albo zabudowuje płytami gipsowo – kartonowymi. Jest to doskonały sposób na osłonięcie instalacji centralnego odkurzania w momencie, kiedy zamierzamy ją wykonać podczas remontu w istniejącym domu.

Jakie jest zadanie jednostki centralnej? Jej ważną funkcją jest to, że oczyszcza ona zassane powietrze, po czym wydmuchuje je bezpowrotnie na zewnątrz domu. Jednostki centralne kompaktowe, które zostały wyposażone w separator cykloniczny są używane w domach o powierzchni, która może dochodzić do 500 m2. Właśnie za sprawą owego separatora zagwarantowana jest stałość podciśnienia, które nie ulega zmianom nawet w momencie, kiedy zbiornik jest bardzo zanieczyszczony kurzem. Ponieważ stosuje się separację cykloniczną bez dodatkowego worka, kompaktowe jednostki centralne, które posiadają separator cykloniczny cechują się stałą wydajnością, na którą nie wpływa stopień zapełnienia zbiornika na kurz.

Separacja cykloniczna cechuje się tym, że zassane do jednostki powietrze wprowadzane jest w ruch obrotowy wokół jej osi, co powoduje, że wytwarzana jest siła odśrodkowa, która działa na cząsteczki cięższe od powietrza, czyli są to najczęściej drobny zarówno kurzu jak i piasku. Powoduje osiadanie ich na ściankach separatora, oraz opadanie do zbiornika na kurz. Tuż nad zbiornikiem na kurz następuje gwałtowna zmiana kierunku przepływającego powietrza – z ruchu obrotowego w ruch liniowy. W tym właśnie momencie ma miejsce skuteczne wytrącenie zanieczyszczeń jako efekt działania siły bezwładności. Jest ona proporcjonalna tak do masy, jak i do prędkości. Powietrze, które w ten sposób zostało oczyszczone, jest wydmuchane z jednostki centralnej, po czym wyprowadzone poza budynek. Takie centralne odkurzacze mają na wyposażeniu bardzo bogaty zestaw końcówek do sprzątania. Centralne odkurzacze mają silnik, który posiada najczęściej gwarancję na 5 lat. Na obudowie takiej centralnej jednostki niejednokrotnie jest zamieszczone gniazdko, które pozwala uprzątnąć dom także w tym miejscu, gdzie znajduje się całe urządzenie.

Często takie centralne odkurzacze są skonstruowane w ten sposób, że w oddzielnym miejscu mają one silnik, a zupełnie gdzie indziej separator zanieczyszczeń. Jest to bardzo duże udogodnienie w momencie, kiedy szukamy w domu lokalizacji dla tego urządzenia. Jeśli nie ma huczącego silnika, to część takiego centralnego odkurzania może być w dowolnym miejscu. Najlepiej tam, gdzie akurat mamy miejsce. Zważywszy, że przy takim rozwiązaniu silnik jest bezobsługowy, to możemy go umieścić w pomieszczeniach trudnodostępnych, np. tuż przed samą wyrzutnią powietrza.

Jak taka jednostka centralnego odkurzania jest zbudowana? Jedną z jej form jest konstrukcja Split. Jest ona tak pomyślana, że w oddzielnych odbudowach umieszczone są silnik oraz separator. Dzięki temu uzyskuje się dodatkowe miejsce na filtr cykloniczny, a także dodatkowy filtr włosów. Takich funkcji nie spotkamy z pewnością w żadnym odkurzaczu kompaktowym. Dzięki temu, że silnik jest umieszczony w osobnej obudowie, możemy łatwo dotrzeć do filtra włosów, który znajduje się ponad separatorem cyklonicznym. W tradycyjnym odkurzaczu, kompaktowym, w miejscu takim znajduje się silnik, który sprawia, że niemożliwy jest dostęp do wszelakich filtrów. W konstrukcji Split jednostka centralna jest wyposażona również w olbrzymi separator cykloniczny. Odkurzacze tego typu nie mają na stanie żadnego filtru workowego. Nie posiadają także worka odwróconego, który wymaga ręcznego oczyszczania. Jest to typ odkurzacza niezwykle wydajnego, który posiada zadeklarowaną wydajność bez względu na to, w jakim stopniu jest zabrudzony zbiornik na kurz.

Gdzie w trakcie robienia projektu centralnego odkurzania zainstalować rurę wylotową powietrza? Najlepiej oczywiście na zewnątrz. Natomiast jeśli nie ma takiej możliwości to trzeba ją dać gdzieś wewnątrz domu, ale wówczas będzie to zaprzeczenie idei centralnego odkurzania, która wyraża się w tym, że 100% zebranego kurzu jest odprowadzane poza obręb zamieszkiwania. Powietrze, zassane mocą silnika, podrywa worek poprzez silnik. Worek ten pełni funkcję taką samą jak te, używane przy odkurzaczach przenośnych. Powietrze z worka jest wydmuchiwane na zewnątrz odkurzacza, a stamtąd – siecią przewodów – zostaje wyprowadzone na zewnątrz domu.

Jeśli chodzi o opróżnianie zbiornika na śmieci to odbywa się to 3-4 razy w roku. Pojemnik na kurz posiada okienko, które umożliwia kontrolę stopnia jego zapełnienia bez konieczności demontowania go, co pozwala bardzo zaoszczędzić nasz drogocenny czas.

Projekt centralnego odkurzania spotyka się z coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które przystępują do budowy domów. Na Zachodzie Europy system ten cieszy się od dawna wielką popularnością. W Polsce właściciele prywatnych nieruchomości zaczynają dopiero doceniać wielką wygodę, jaką wnosi taki system. Współcześni właściciele domów coraz bardziej cierpią na brak czasu na różne czynności związane z pielęgnacją otoczenia, m.in. na sprzątanie. Dlatego każda forma pomocy w tym zakresie jest mile widziana. Zważywszy, że czas to pieniądz, taka inwestycja zwróci nam się bardzo szybko. Zamiast biegać po piętrach z odkurzaczem i rurami możemy skorzystać z dobrodziejstwa, jakie wnosi ze sobą rozwój techniki. Także w zakresie dbania o porządek. Do tego dochodzi przecież jeszcze mała częstotliwość opróżniania centralnego worka. No, i co najważniejsze sprzątając tym urządzeniem mamy w najbliższym otoczeniu idealną ciszę. I jest to właśnie jedna z zalet całego urządzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, które hałasują niemiłosiernie i czyszcząc, kurzą pokój, który jest obecnie sprzątany. A przecież chodzi nam o coś znacznie więcej.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralny odkurzacz
Podobne: Nowoczesny system centralnego odkurzania, Rodzaje jednostek centralnego odkurzania
Słowa kluczowe: centralny odkurzacz, budowa odkurzacza centralnego, zalety odkurzacza centralnego