×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Projekt domu według feng-shui

Wbrew temu co niektórzy sądzą feng shui nie polega na rozwieszaniu w mieszkaniu kryształków, kokardek, fletów czy dzwonków według takich, a nie innych prawideł, lecz na planowaniu otaczającej nas przestrzeni w taki sposób, by jak najwięcej z niej pozyskać, by wszystko, czym jest przepełniona, służyło człowiekowi.

Wybór odpowiedniej działki, na której powstać ma dom, zaplanowanie i zorganizowanie otaczającej nas przestrzeni sprawi, że będziemy czerpać z przebywania w nowym domu pozytywną energię. Nie można zatem przy wyborze terenu pod zabudowę mówić o jakichkolwiek remediach poprawiających pewne niedoskonałości badanego kawałka ziemi, czy o wspomaganiu tej lub innej płaszczyzny życia człowieka. Należy od samego początku tak organizować przestrzeń, by w przyszłości nie trzeba było stosować zbyt wielu "cudownych medykamentów" lub inaczej - by owe cuda służące człowiekowi odnaleźć w naturalnym otoczeniu i odpowiednio wykorzystać.

Idealna działka

Według klasycznego feng shui otoczenie człowieka, nawet to dalsze, lecz pozostające w zasięgu wzroku, odgrywa bardzo ważną rolę przy planowaniu miejsca, w którym przyjdzie nam żyć i pracować. Rola ta jest tak ważna, że kiedyś feng shui polegało przede wszystkim na wyborze miejsca najodpowiedniejszego do zamieszkania, tak dla żywych jak i zmarłych. Dawno temu nie tyle kształtowano otoczenie człowieka, ile korzystano z tego, co niesie natura. To współczesność nakazuje nam kreować to, co najlepsze, choćby wbrew naturalnym tendencjom. Kiedyś uznawano, że każde szczęśliwe siedlisko winno mieszkającym w nim ludziom oferować wspaniały widok.

Jeśli wierzyć twórcom feng shui, przyjemny widok przed domem i za oknami jest więcej wart niż inne korzyści płynące z wyboru takiej, a nie innej działki. Co więcej, wybranie odpowiedniego miejsca pozwala na większą dowolność czy to przy wyborze projektu domu, czy też w czasie urządzania bezpośredniego otoczenia domu. Korzystając z doradztwa eksperta feng shui możemy się dowiedzieć, iż nigdy nie poleciłby terenu płaskiego, na którym trudno jest znaleźć niezbędne dla siedliska człowieka wsparcie. Jak każdy z nas, tak i dom czuje się pewniej, gdy wspiera się o coś znaczącego. Może to być wzniesienie, ściana drzew czy wyższy dom w sąsiedztwie.

Według terminologii feng shui każdy dom powinien mieć swojego Czarnego Żółwia, który zapewni poczucie bezpieczeństwa i stabilność wszystkim ludziom przebywającym w jego murach. Smok i Tygrys to natomiast drzewa, które powinny chronić działkę po bokach.

Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie przed domem otwartego terenu ze źródłem wody: jezioro, staw lub nawet fontanna. Idealna działka według nauki feng shui powinna być oparta na planie kwadratu albo prostokąta, bowiem jakiekolwiek inne kształty (np. w postaci litery U, L) uniemożliwiają prawidłowy przepływ energii Chi, co według specjalistów feng shui – może prowadzić do chorób domowników.

Zasady wyboru otoczenia naszej działki, są określane zarówno przez feng shui, jak i przez nasze idyllyczne wyobrażenia: z dala od szpitali, cmentarzy, więzień, z dala od linii wysokiego napięcia, ruchliwych ulic, gwałtownych zakrętów i skrzyżowań. Jednym słowem cisza, spokój, bezpieczeństwo.

Prawidłowe usytuowanie domu

Kierując się prawami rządzącymi feng shui dom powinien być umieszczony na środku działki, ponieważ w centrum znajduje się najwięcej pozytywnej energii. Lokalizację domu na działce wykonuje się w oparciu o odczyt kompasu, czyli odczyt pola magnetycznego. Dlatego, najlepszym rozwiązaniem jest zaproszenie na działkę geodety i wyznaczenie na mapie kierunków magnetycznych. Architekci bowiem korzystają z odczytów kierunków rzeczywistych, geograficznych znajdujących się na mapach. Różnica pomiędzy odczytem magnetycznym, a odczytem geograficznym wynosi 2-3-4 a czasem więcej stopni.

Feng shui nie dopuszcza błędów, dlatego w odczytach wymagana jest ogromna precyzja i niemal aptekarska dokładność. Z każdym stopniem odczytu kompasu jest związana inna jakość pola magnetycznego, jakie zostanie zamknięte wewnątrz domu, a co za tym idzie otrzymamy inny wykres domu. Opieranie się na wartościach magnetycznych, od początku do końca jest tu koniecznością. Jest to podstawa przy pracy związanej z projektowaniem domu wg zasad feng shui. Po ustaleniu warunków zabudowy i naniesieniu odczytu kierunków magnetycznych na plan działki, można przystąpić do dalszej pracy. Warunki zabudowy są konieczne także dla konsultanta feng shui, gdyż musi on wiedzieć, w jaki stopień będzie skierowany dom, bo to określa rodzaj wykresu domu.

Kilka słów o wykresie domu.

Wykres domu, na poziomie projektowania, daje wskazówki, gdzie powinny być drzwi główne do domu, gdzie sypialnia małżeńska, pokoje dzieci, pokoje wypoczynkowe, gabinety, pomieszczenia użytkowe itd. Ważne są także kierunki drzwi pokoi, ciągi komunikacyjne, wyjścia na taras, czy tylne wyjścia. Te wszystkie wytyczne podaje architektowi konsultant feng shui. Wykres domu, w znacznym stopniu, determinuje zagospodarowanie zewnętrzne działki, ogród, rozmieszczenie takich elementów, jak garaż, oczka wodne, wysokość płotu, wjazdy na działkę i wiele innych.

Wykres urodzeniowy domu, nie ma nic wspólnego z siatką Bagua. Wizualnie wygląda on jak zestaw liczb, po trzy w każdym polu. Mówią one jednak o wszystkim, co nas interesuje. Dom powstaje w określonym miejscu i czasie. Generalnie, uznaje się, że momentem „narodzin” domu, jest chwila, kiedy został on przykryty dachem.

Wykres domu jest uzależniony przez taki czynnik, jak odczyt kompasu strony skierowania domu, zatem konsultant feng shui podaje ten odczyt architektowi. Oto jak wygląda sporządzanie odczytu kompasu: odczyt kompasu, to linia prostopadła do płaszczyzny ściany skierowania domu, a ściana skierowania, to ta, która ma największą powierzchnię otwieranych okien. W praktyce o tym, która to będzie ściana, zanim jeszcze będą opracowane wytyczne dla architekta, decydują warunki zewnętrzne, czyli środowisko, w jakim dom stanie. Rola człowieka polega na dostosowaniu się do tych warunków, a jednocześnie sprawienie, by one człowiekowi służyły w maksymalnym możliwym stopniu.

Wiele domów jest tak projektowanych, że trudno jest jednoznacznie określić, która ściana jest ścianą skierowania w rozumieniu feng shui, często domy te mają „dwie twarze” i cechuje je powodowanie zmienności losów mieszkańców. Szczególnie starannie powinny być projektowane domy szeregowe. Zalecane jest, by front architektoniczny pokrywał się z frontem rozumianym jako front w feng shui, czyli ze ścianą skierowania domu. Jeżeli tak nie jest, to często dom ma front architektoniczny gdzie indziej, niż front (skierowanie) w ujęciu feng shui.

Kolejną sprawą jest fakt, że mając sugerowany odczyt dla ściany frontowej, trzeba go nałożyć na zarys projektowanego budynku, wyznaczyć jego geometryczne centrum. Odczyt podany jest w stopniach i gotowy budynek powinien mieć właśnie taki odczyt, jaki był sugerowany na początku prac projektowych. Innymi słowy, po zbudowaniu domu, wykonując pomiar kontrolny, powinniśmy otrzymać dokładnie taki odczyt, jaki był sugerowany wcześniej przez konsultanta feng shui. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ten odczyt determinuje wykres domu, a wykresy są bardzo różne.

Reasumując czynności jakie powinniśmy podjąć wybierając działkę budowlaną i osadzając na niej dom, należy podkreślić, że pod uwagę należy wziąć następujące wytyczne:

  • Dom powinien być umiejscowiony w centralnym miejscu działki oraz posiadać solidne podparcie.
  • Kluczowe jest właściwe umiejscowienie drzwi, schodów, usytuowanie kuchni, sypialni, łazienki. Czynniki te decydują o tym, jak przepływa energia. Powinna ona biec meandrycznie, nie napotykać na blokady, ściany, przewężenia, ani zbyt ostre zakręty.
  • Projekt domu, pokoju, biura powinien być zawsze dokonany z myślą o osobie lub osobach, które będą w nim przebywać. Należy dopasować pomieszczenie do osobowości, celów, ale też przeznaczenia danego pomieszczenia.
  • Należy zwrócić uwagę, aby okna/drzwi nie były ustawione na przeciw siebie w domu czy pokoju, ponieważ wówczas następuje swobodna ucieczka energii przez pomieszczenia.
  • Lokalizacja pomieszczeń powinna być dobrana zgodnie z mapą Bagua, która jest narzędziem pozwalającym stwierdzić, jak różne miejsca odpowiadają różnym aspektom życia człowieka.

Budując dom powinniśmy pamiętać, że szczęście nie jest dziełem przypadku. Budowanie domu zgodnie z zasadami feng shui gwarantuje nam osiągnięcie takich warunków dla mieszkańców, aby dom stał się źródłem zdrowia, energii życiowej, radości i wypoczynku.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie / Architekci
Podobne: Wybrać projekt gotowy czy indywidualny?, Szklane ryzality, Normowe doświetlenie pomieszczeń, Zdrowe domy drewniane, Ekologiczna przyszłość budownictwa
Słowa kluczowe: architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu, wykres domu, wykres urodzeniowy domu, ściana skierowania, energia, chi, siatka bagua