×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Projektujemy i wykonujemy skalniak

naszmajster.plOgród jest nie tylko miejscem do odpoczynku, ale, odpowiednio zaprojektowany, może także stanowić ozdobę posesji. Jednym z najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych jest skalniak. Jednak zaprojektowanie i wykonanie tego rodzaju ogrodowej dekoracji wymaga zarówno siły fizycznej, jak również poczucia estetki i smaku. Niezbędna jest także pewna wiedza dotycząca hodowli roślin skalnych.

Optymalnie zaprojektowany skalniak to taki, który swoim wyglądem przypomina fragment naturalnego krajobrazu. Jednak, mimo iż przypomina nietknięty krajobraz wymaga pielęgnacji. Skalniak, o którego nikt nie dba nie wygląda już tak okazale jak na początku. Rośliny znajdujące się na nim mogą się za bardzo rozrosnąć, zasłonić kamienie, co automatycznie niszczy efekt. Jednak raz zaprojektowaną i wykonaną konstrukcję można modyfikować poprzez uzupełnianie kolekcji roślin, a także ich wymianę.

Odpowiednie miejsce
Jeśli sami projektujemy i wykonujemy ogródek, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Jak w przypadku wszystkich elementów wchodzących w skład ogrodowej kompozycji, także w tym przypadku, najważniejszą kwestią jest odpowiednie położenie konstrukcji. Optymalnym miejscem dla ogrodu skalnego jest miejsce dobrze nasłonecznione, najlepiej od strony południowej. Dodatkowo powinno być ono osłonięte od wiatru. Jednocześnie, nie umieszcza się ich w pobliżu drzew, które mogą zasłaniać dopływ słońca oraz opóźniać, a nawet uniemożliwić wzrost roślin.
Jeśli ogród posiada naturalne wzniesienia, warto jest to wykorzystać, gdyż pozwala to uniknąć drenażu, ponieważ woda będzie odpływać samoistnie. Natomiast jeśli nasz ogród nie posiada takich małych wzgórz, niezbędne jest wykonanie prac pozwalających na usunięcie nadmiaru wody.
Wbrew krążącym opiniom, rośliny, które porastają skalniaki, w kwestii gleby, na której rosną, są bardzo wymagające. Podłoże dla każdego gatunku rośliny najlepiej jest dobierać indywidualnie i przygotowywać w zależności od potrzeb.

Rodzaje skał
Bardzo ważnym elementem każdego ogródka skalnego są kamienie. Oczywiście, by tego rodzaju konstrukcja prezentowała się efektownie, stosuje się określone rodzaje skał. Rodzaj kamienia wpływa nie tylko na wygląd, ale także na rodzaj roślinności, jaka będzie porastać skalna konstrukcję. Skały wapienne, dolomity, a także marmur sprawiają, że gleba nabiera zasadowego odczynu. Natomiast wapienie, mimo że stosunkowo łatwo wypłukują się, posiadają bardzo efektowny wygląd, za sprawą ciekawej barwy, do której można dobrać wiele różnych gatunków roślin.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie tufów wapiennych, które są lekkie, a ich struktura przypomina gąbkę z wgłębieniami, w których można posadzić rośliny alpejskie.
Jeśli skalniaki posiadają odczyn obojętny, doskonałym kamieniem będzie piaskowiec, z którym bardzo ładnie komponuje się wiele roślin charakterystycznych dla ogródków skalnych, jednak z upływem czasu, przybiera on nieciekawą barwę. Lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie bardziej wytrzymałego kwarcytu, który dodatkowo tworzy ciekawy efekt kolorystyczny.
W przypadku, gdy do budowy skalniaka wykorzystuje się granit, amfibolit, bazalt lub łupek serycytowy, wykształci się odczyn kwaśny, co automatycznie narzuca zasadzenie roślin preferujących ten rodzaj gleby. Ze względów estetycznych nie zaleca się natomiast stosowanie bazaltu i granitu.

Jeśli nie możemy wykorzystać naturalnych wzniesień do budowy tego rodzaju grodowej konstrukcji, jesteśmy zmuszeni sami stworzyć sobie takie dogodne miejsce w ogrodzie. Wzniesienie stanowiące podstawę skalniaka formuje się z kilku warstw. Pierwszą, najniższą z nich jest kilkucentymetrowa warstwa piasku, którą wysypuje się bezpośrednio na gruncie. Następnie na piasku umieszcza się około 15 cm warstwę drenażu. Część tę stanowić mogą odpady budowlane, np. potłuczone cegły lub donice, gruz, żwir itp. Na ten element skalniaka wysypuje się warstwę lekko wapiennej ziemi. Następnie układa się kamienie, które częściowo zakopuje się w ziemi, by w ten sposób zapobiec ich obsuwaniu. Na tak przygotowanym wzniesieniu sadzi się odpowiednie gatunki roślin, a przestrzenie między nimi można wysypać żwirkiem, lub zmieloną korą z drzew iglastych, dzięki czemu unikniemy nadmiernego zachwaszczaniu ogródka. Można także uciec się do chemicznych metod usuwania chwastów. W tym celu, na minimum dwa tygodnie przed posadzeniem roślin, stosuje się oprysk preparatem na chwasty.

Odpowiednie gatunki roślin
Projektując skalniak wybiera się nie tylko odpowiednie miejsce i kamienie, ale przede wszystkim odpowiednie gatunki roślin. Do ogrodów skalnych stosuje się zwykle florę wysokogórską, czyli iglaki, rośliny z gatunków cebulkowatych, zielnych oraz bulwiastych. Roślinność ta charakteryzuje się odpornością na trudne warunki atmosferyczne, niskie temperatury, silny wiatr, są także roślinami wieloletnimi.
Gatunki roślin, jakie używamy na skalniak, zależą od wilgoci, rodzaju gleby, materiału skalnego jaki został użyty do budowy, a także od stopnia nasłonecznienia. W zależności od rodzaju kamieni, dobiera się pokrój i kolorystykę kwiatów w taki sposób, by wszystkie elementy ładnie się komponowały.
Najpopularniejszą rośliną występującą na skalniakach są rozchodniki. Przeznaczone są one do ogródków znajdujące się w miejscach wystawionych na silne działanie słońca. Roślina ta kwitnie zazwyczaj w miesiącach letnich. Służy zazwyczaj do zadarniania wolnych przestrzeni między kamieniami. Kwiaty te występują w kolorach: białym, żółtym i ciemno-karminowym. Żółte doskonale komponują się z kamieniami w kolorze zielonkawym, a białe ze skałami wulkanicznymi w kolorach pastelowych.
Na słoneczne miejsca bardzo dobrze nadają się także rojniki, które rosną nawet na jałowej glebie. Okres kwitnienia tej rośliny także przypada na miesiące letnie, a najlepiej komponuje się z żółtymi płytami piaskowca.
By nasz skalniak wyglądał pięknie od wiosny do późnej jesieni, dobrym posunięciem jest sadzenie na nim roślin mieszanych, czyli należących do różnych grup.
Późną wiosną i wczesnym latem, ogródki ozdabia smagliczka skalna. Uprawiana może być w miejscach słonecznych o suchej glebie. W zależności od odmiany, ozdabia ona przestrzenie między skałami kwiatami w kolorze białym, żółtym lub fioletowym.
Na skalniaki usytuowane w miejscach zacienionych, o glebie wilgotnej i żyznej, doskonale nadaje się skalnica. Roślina ta posiada kwiaty w kolorze białym, różowym lub czerwonym.
Roślinami doskonale komponującymi się z szarym piaskowcem są niebieska macierzanka piaskowa i zielone rozety kostrzewy. Macierzanka preferuje miejsca ciepłe i słoneczne, a kostrzewa do prawidłowego wzrostu potrzebuje dużej ilości słońca oraz gleby wapiennej i bogatej w składniki pokarmowe.
Z kamieniami otoczakami, żyłkowanymi, tak zwanymi włoskimi, świetnie komponuje się czyściec wełnisty. Posiada on ciekawe eliptyczne liście, pokryte srebrzystym, miękkim kutnerem.
Skalniaki z szarymi kamieniami ożywiają rośliny o niebieskich kwiatach, takie jak chaber górski, czy goryczka, która jednak wymaga żyznej gleby.
Ogródki skalne znajdujące się w miejscach bardzo nasłonecznionych, trzeba ozdobić roślinami, które preferują właśnie takie warunki. Należą do nich: niektóre odmiany jałowca, tymianek, szczodrzeniec położony, krwawnik pospolity, róża pomarszczona lub kocimiętka Faassena. Na jasne, ale nie narażone na skwar stanowiska, doskonale nadają się lebiodka pospolita, szałwia, goryczka, przetacznik kłosowy, szarotka alpejska, itp. W cieniu i miejscach mało nasłonecznionych sadzi się takie gatunki, jak: kopytnik pospolity, bluszczyk kurdybanek, dąbrówka rozłogowa, poziomkówka indyjska czy porzeczka alpejska.

Rośliny porastające skalne ogródki, przyzwyczajone są do susz, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, należy je podlać. Służy do tego woda deszczowa lub woda studzienna. By nie uszkodzić delikatnych roślin, do podlewania używa się konewki z sitkiem o małych otworach.
Skalniak należy także regularnie odchwaszczać i zapobiegać jego zarastaniu, by niektóre rośliny nie zagłuszyły innych i nie zepsuły końcowego efektu.


autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie ogrodów
Podobne: Eko uprawa: ogród warzywny, Architekt w ogrodzie, Mała architektura w ogrodzie, Idealne meble ogrodowe, Jedzenie z własnego ogródka – czy jest zdrowe?
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów,