×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Prysznic bez brodzika

Brodzik jest elementem wyposażenia łazienki, który zajmuje dużo miejsca. Często właściciele nieruchomości pozbywają się go, by sprawić optycznie wrażenie większej przestrzeni w łazience. Dzięki temu, że nie ma kabiny możemy dowolnie manipulować powierzchnią, którą zajmuje natrysk w łazience.

Bezbrodzikowy prysznic jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z przemieszczaniem się. Dotyczy to głównie osób niepełnosprawnych – poruszających się o kuli, czy też na wózkach inwalidzkich. Jest miejscem przyjaznym małym dzieciom, które nie mają problemów z wchodzeniem do niego. Dodatkowym ułatwieniem dla nich będzie zainstalowanie płytek antypoślizgowych w okolicach prysznica. Wadą takiego prysznica bez brodzika jest to, że nie można w nim szybko czegoś przeprać. W przypadku źle wykonanych spadków, czy izolacji podłoża istnieje zagrożenie, że zalejemy sąsiada, który mieszka pod nami. Może się również okazać, że zachlapujemy sobie ściany łazienki i de facto unikając sprzątania brodzika skazujemy się na niekończące się przecieranie całych ścian.

W momencie decydowania się na bezbrodzikowy prysznic warto zadbać o to, by w łazience była podgrzewana posadzka. Dzięki niej woda, która wyleje się z niego szybko wyschnie.

Przystępując do montażu prysznica bez brodzika trzeba zwrócić uwagę na fakt, czy jest możliwe podłączenie kanalizacji. Rura kanalizacyjna musi być wkuta w wylewkę podłogi w łazience. Podłączenie do kanalizacji musi się zmieścić w grubości stropu oraz podkładu podłogowego. Może ona przebiegać miedzy kanałami pustaków, które wypełniają przestrzenie między żebrami. Należy zwrócić uwagę na to, by rury nie przecinały się z belkami stropowymi, tak by ich nie osłabiały. Godnym polecenia rozwiązaniem technicznym jest zainstalowanie rynny odpływowej, którą instaluje się na obrzeżu stanowiska prysznicowego. Rynna taka znacznie poprawia estetykę pomieszczeń. Cechuje się ona płaskimi rusztami odpływowymi i dużą wydajnością jeśli chodzi o odbiór wody. Dzięki zastosowaniu rynny odpływowej mamy dużą swobodę w zakresie instalowania prysznica na terenie łazienki. Można zainstalować go w niszy i ma on wiele niższy spadek niż w przypadku zastosowania odpływu centralnego. Pozwala on również na umieszczenie prysznica w łazience o nietypowych rozmiarach, czy umieszczonej na poddaszu. Jest rozwiązaniem pomocnym w przypadku łazienki wąskiej, czy też małej.

Kolejną ważną kwestią przy wykonywaniu prysznica bez brodzika jest zadbanie o hydroizolację oraz wykonanie wodoszczelnej wylewki, która nie może być cieńsza niż 3 cm. Kładzie się na nią – po wyschnięciu – izolację przeciwwodną, którą może tworzyć płynna folia, wykonywana na bazie tworzyw sztucznych. Są to folie bezspoinowe, które mogą być albo jednoskładnikowe, albo dwuskładnikowe (wtedy są to dwa komponenty, które trzeba zmieszać ze sobą). Uzupełnieniem ich są taśmy i pierścienie uszczelniające. Zamiast folii można także położyć powłokę bitumiczną. Wszystkie naroża, kratki ściekowe należy obłożyć kołnierzami uszczelniającymi. Na ich stykach należy umieścić specjalny rodzaj silikonu, który cechuje się wysoką elastycznością i jest odporny na działanie pleśni oraz grzybów. Ciągłość izolacji zapewnią taśmy uszczelniające, które kładzie się w narożnikach. Ściany dobrze jest zabezpieczyć tynkiem uzbrojonym siatką.

Kolejną czynnością jest właściwe zainstalowanie odpływu. Musi on znajdować się wyżej niż miejsce, w którym łączy się on z pionem kanalizacyjnym. Dobrym rozwiązaniem jest także założenie listwy odwodnieniowej, dzięki której posadzka pod prysznicem będzie posiadać stały spadek. W przypadku prysznica bez brodzika, mówimy o występowaniu odpływów punktowych albo liniowych. Lokuje się je przy ścianie, albo z boku, czy na środku podłogi prysznica. Odwodnienia liniowe są bardzo użyteczne w spływie wody do rur. W przypadku twardej wody istnieje zagrożenie, że na płytkach i fugach pod prysznicem na podłodze wytrąca się w tempie błyskawicznym biały kamień. Jednym ze sposobów jest właśnie zastosowanie odwodnienia liniowego, tj. umieszczenie szczeliny w płytkach (prysznic jest podniesiony z uwagi na fakt odprowadzenia wody do kanalizacji). Dobrze jest także zaopatrzyć łazienkę w odwodnienie prysznicowe. Obydwa ww. odwodnienia umożliwią swobodne spływanie wody do rur. Zakup odpływu listowego jest to wydatek rzędu 800 zł, a ścianka – w zależności od rozmiarów to inwestycja rzędu 1000 zł. W przypadku prysznica bez brodzika należy zadbać o to, by ściany do wysokości co najmniej 10 cm oraz oczywiście podłoga, były zabezpieczone warstwą izolacji przeciwwodnej. W prysznicu bez brodzika musimy pomyśleć również o zainstalowaniu syfonu i podłączeniu go do systemu kanalizacji. Po ustaleniu wylewki trzeba odpowiednio dociąć króciec, który łączy syfon z korpusem odwodnienia. Syfon nie powinien mieć wysokości większej niż 8 cm, gdyż umożliwi to czyszczenie go od góry.

Przy prysznicach bez brodzika istotny jest również właściwy spadek w kierunku odpływu, który nie może być mniejszy niż 2%. Dlatego natrysk nie może być oddalony bardziej od instalacji kanalizacyjnej niż 1-1,5 m. Nie wolno zapominać o położeniu kratek ściekowych, które zapobiegną zalaniu łazienki przez spływająca wodę. Kratka nie może wystawać ponad okładzinę. Trzeba zadbać o to, by płytki ceramiczne, którymi wykładamy podłogę pod prysznicem nie były zbyt duże, tak by można je było łatwo ułożyć na spadku. Można wyłożyć podłogę kamieniem, albo mozaiką gresową. Płytki, którymi jest wyłożona przestrzeń pod prysznicem mogą mieć mocniejszy odcień niż te, którymi jest wyłożona reszta podłogi w łazience.

Przy prysznicach bez brodzika warto pamiętać o zabezpieczeniu powierzchni ścian w łazience przed zachlapaniem. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie kabiny squeegee.

Można je oddzielić od reszty łazienki nie tylko szklaną ścianą, ale także luksferami, czy też ścianką z pustaków, którą wykończymy płytkami. Nadają się do tego celu także bloczki ceramiczne o grubości 6-8 cm. Ciekawym pomysłem może być też drewniane wykończenie takiej przegrody, ale trzeba pamiętać, by było to drewno odporne na wodę i dobrze zaimpregnowane. Szczególnie nadaje się do tego drewno teak, które niegdyś wykorzystywano do budowy statków. Ściana przedzielająca może mieć też niestandardowy kształt, np. półkola, czy ściany w postaci stopni schodzących w dół. W przypadku brodzika płaskiego należy zastosować próg, czyli uskok płytek, który zabezpieczy przed niekontrolowanym wypływaniem wody poza obszar prysznica.

Bardzo ważnym elementem wykończeniowym w łazience, gdzie znajduje się prysznic bez brodzika są fugi, które muszą być bardzo szczelne. Do wypełniania spoin między płytkami położonymi na posadzce pod prysznicem dobrze jest użyć zaprawę wodoodporną albo też silikon. Zapobiegają one zawilgoceniu stropu.

Taki prysznic bez brodzika może być znakomitym miejscem relaksacji, jeśli na jego tyłach zamieścimy np. urządzenie do hydromasażu. Klimat odpoczynku wprowadzi także zastosowanie olejków eterycznych, które umożliwią aromatoterapię.

Czasami do takiego prysznica bez brodzika wprowadza się brodziki płaskie. Niektórzy właściciele nieruchomości w miejsce płytek wolą wstawić emaliowaną pokrywę odpływu, która jest w pełni zintegrowana z płaszczyzną brodzika. Brodziki płaskie określane są często mianem tacy. Dzięki takiemu rozwiązaniu powierzchnia, na której stoi osoba kąpiąca się, jest całkowicie płaska i optycznie jednolita. Gotowe brodziki ceramiczne są łatwe w montażu. Brodziki płaskie można zastosować w przypadku użycia zestawu odpływowego, który cechuje się zwiększoną przepustowością wody. Do wyboru możemy mieć też – za odpowiednią dopłatą – powierzchnię przeciwpoślizgową, albo uszlachetnioną. Przy instalowaniu brodzików płaskich trzeba zwrócić uwagę na to, by minimalne zagłębienie wszystkich elementów całego podłączenia brodzika bez prysznica wyniosło 15 cm, mierząc od powierzchni dna natrysku. W związku z tym, że w tego typu brodzikach nie ma dostępu od spodu, trzeba zadbać o to, by końcowy odcinek rur odpływowych był wykonany z elastycznej rury w kształcie harmonijki, co umożliwi odchylenie jej podczas instalowania syfonu. Rura taka powinna mieć średnicę około 50 mm i nie może być krótsza niż 0,5 m, co umożliwia swobodę ruchów. Po ostatecznej instalacji tacy musi ona równo przylegać do podłoża. Na koniec należy obwód takiego brodzika uszczelnić silikonem.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Wodno - kanalizacyjne
Podobne: Kiedy wykonać drenaż, Oragnizacja przestrzeni garażowej - sprawdzone rozwiązania, Wykładzina czy dywan, Więcej zieleni, więcej zdrowia, Mała łazienka może być funkcjonalna
Słowa kluczowe: hydraulik, cennik usług budowlanych, instalacje sanitarne,