×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Prywatna sauna

Sauna jest miejscem cieszącym się coraz większym zainteresowaniem. Służy relaksacji, poprawia samopoczucie, leczy również różne dolegliwości zdrowotne. Jest coraz częściej traktowana także jako miejsce spotkań towarzyskich i biznesowych. Pragną ją posiadać właściciele prywatnych nieruchomości. Może być umieszczona albo wewnątrz domu, albo na zewnątrz. Ze względów ekonomicznych buduje się ją najczęściej wewnątrz pomieszczeń. Sauna cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób budujących własną nieruchomość.

Istnieje wiele rodzajów sauny. Jednym z nich jest tradycyjna sauna fińska. Nazwa pochodzi od Finlandii – państwa gdzie jest ona szczególnie popularna. W kraju tym na 5 milionów mieszkańców jest 3 miliony saun. Przeciętny Fin odwiedza to miejsce raz na tydzień. Charakterystyczną cechą sauny fińskiej są kamienie, które polewa się wodą, dzięki czemu wzmaga się odczucie ciepła. Często jest to woda wzbogacona olejkami – mogą być sporządzone z: eukaliptusa, żywicy, czy sosny. Występują w niej także brzozowe gałązki, które są bardzo pomocne w oczyszczaniu ciała. Temperatura w saunie fińskiej dochodzi do 85-120 °C. Jest to sauna sucha. Wilgotność powietrza wynosi od 5 do 20%. W saunie fińskiej organizm poci się szybko i intensywnie. Ma ona na ogół 2-3 kondygnacje. Im wyższa półka, tym jest cieplej.

Obok sauny fińskiej istnieje sauna tradycyjna, zwana sauną parową albo turecką. Temperatura, która tam występuje waha się w granicach 40-65 °C. Cechuje się ona dużą wilgotnością, która wynosi nawet 65%. Jej cechą jest to, że – obok tradycyjnego pieca – posiada generator pary. Montuje się go na zewnątrz sauny. Para miedzianymi rurkami dociera do sauny i wydmuchiwana jest pod ławkami. W piecu podgrzewającym saunę montuje się także pojemniki na olejki zapachowe. Występują w niej również mocno podgrzewane siedziska. W saunach tego typu nie stosuje się na podłodze drewna, tylko wykonuje się ją z materiałów odpornych na wysokie temperatury – takich jak np. granit, płytki ceramiczne, czy akryl.

Innym rodzajem sauny jest sauna infrared. Jest to sauna bez żadnej pary, w której temperatura powietrza dochodzi do 60 stopni. Nie stosuje się w niej tradycyjnych pieców tylko ceramiczne promienniki podczerwieni, które wydzielają ciepło. Ogromną zaletą takiej sauny jest to, że emitowane w niej ciepło jest bardzo podobne do tego, jakie emitują promienie słoneczne.

Oprócz sauny umieszczonej wewnątrz pomieszczenia istnieją sauny zewnętrzne (ogrodowe). Można je wykonać metodą tradycyjną (przy użyciu konstrukcji z kantówek) z drewna świerka skandynawskiego o różnych przekrojach. Natomiast po zewnętrznej stronie taką saunę ogrodową wykańcza się deskami elewacyjnymi. Taka sauna zewnętrzna może być jednocześnie miejscem przyjmowania gości. Saunę taką umieszcza się w formie przybudówki przy domu. Nie stanowi ona nigdy budowli wolnostojącej m.in. ze względu na fakt, że w ten sposób dochodzi do dużych strat ciepła.

Jeśli zdecydujemy się na posiadanie własnej sauny na terenie naszej nieruchomości to staje przed nami dwojaki wybór. Można kupić albo saunę prefabrykowaną, albo budować ją z zestawów do budowy sauny. Przy budowie należy wykorzystać drzewo o małej ilości żywicy i sęków. Należą do nich świerk skandynawski, cedr oraz jodła kanadyjska. Świerk skandynawski najlepszej jakości to ten, który pochodzi z Finlandii. Jest to drzewo miękkie i z wyraźnie zaznaczonymi słojami. Do wykończenia ścian w saunie fińskiej świetnie nadaje się cedr kanadyjski. Jest on uważany za najpiękniej pachnące drewno świata. Cechuje się dużym nasyceniem olejkami żywicznymi, dzięki czemu nie wymaga zbytniej konserwacji przez użytkownika. Ma on też ciekawą kolorystykę. Jeśli zdecydujemy się na wykończenie sosną bielawą to otrzymamy rustykalny charakter wnętrza. Jeśli chodzi o kabinę sauny to wykładamy ją osiką. Jest to drzewo bez sęków i o białawym kolorze. Dzięki temu wyłożona nią kabina jest jasna.

W przypadku tradycyjnej sauny samą jej konstrukcję należy wykonać z drewna świerka skandynawskiego. W momencie kiedy potrzebujemy by nasza sauna miała bardziej nowoczesny wygląd jej fronton możemy wykończyć jakimś innym materiałem, niż drewno np. szkłem, czy panelami aluminiowymi. Ławki do siedzenia i leżenia oraz oparcia wraz z podgłówkami wykonuje się z drewna abachi. Jego zaletą jest niska gęstość, która pozwala usiąść na nim przy wysokiej temperaturze. Jest to też drewno bezżywiczne. Ściany zewnętrzne sauny wykańcza się najczęściej drewnem, płytami gipsowymi oraz pilśniowymi.

Podłoga sauny wykonywana jest na ogół z terakoty. Przede wszystkim musi to być materiał odporny zarówno na działanie wysokiej temperatury jak i wilgoci. Podłoga w saunie musi być odpowiednio zabezpieczona. Budując saunę należy zwrócić uwagę na zastosowane kamienie. Służą one do akumulacji ciepła w saunie. Nie mogą to być zwykłe kamienie, bo mogą one popękać w trakcie używania sauny.

Poza decyzją o rodzaju zastosowanego materiału istotną kwestią jest również odpowiedni piec (jego moc musi być dobrana do wielkości pomieszczenia). Najczęściej używa się obecnie pieców elektrycznych. Ich zaletą jest to, że nie wymagają one odprowadzania spalin. Często wyposażone są w pojemniki na zioła, co sprawia, że nie potrzeba stosować specjalnego urządzenia do wytwarzania pary. Na 1 m3 sauny potrzebny jest 1 kW mocy pieca. W sprzedaży są piece o wartości od 2 do 20 kW. Dla sauny 2x2x1,75 m (wymiary najczęściej spotykanej sauny domowej) należy użyć pieca 6 kWh. Niegdyś powszechnie używane były piece drewniane. Teraz coraz częściej zamienia się je na elektryczne. Na piec drewniany decydują się osoby, które cenią sobie tradycję. Z takim piecem otrzymujemy autentyczną saunę fińską. Używa się je najczęściej w saunach rustykalnych wewnątrz domu lub też na zewnątrz. Piece te instaluje się wszędzie tam, gdzie brakuje dostępu do energii elektrycznej. Niemniej jednak należy je podpiąć do oddzielnego przewodu dymowego. Piec do sauny musi być na tej samej ścianie co drzwi. Wlot powietrza winien znajdować się pod piecem a wylot u góry, po przeciwnej stronie. Tradycyjny piec może działać też w ten sposób, że wsadza się do niego pojemnik na wodę. Ta w momencie gotowania się wytwarza parę. Trzeba pamiętać, że tego typu piec bardzo mocno się przegrzewa i w związku z tym musi być umieszczany tylko w pomieszczeniach o izolowanych ścianach. Budując saunę trzeba zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, tak by wilgotne i ciepłe powietrze było odprowadzane na zewnątrz. Kabina sauny nie może być podłączona bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. W przypadku gdy posiadamy saunę z funkcją automatycznego zraszania kamieni trzeba zadbać o to, by została do niej doprowadzona instalacja zimnej wody.

Ważną kwestią przy budowie sauny jest też izolacja termiczna ścian (tak, aby ciepło nie uciekało na zewnątrz) oraz wentylacja, (która jest istotna ze względów bezpieczeństwa). Ściany w saunie wykłada się panelami z odpowiedniej jakości drewna. Panele nie mogą być cieńsze niż 12 mm. Jeśli chodzi o izolację termiczną to jej grubość winna się wahać w granicach od 45 do 100 mm. Do izolacji najlepsza jest wełna mineralna. Nie stosuje się dodatkowej izolacji kabiny np. z folii aluminiowej. Jeśli zostanie zamieszczona pod panelami może spowodować ich nieprzyjemne nagrzewanie.

Planując wybudowanie prywatnej sauny trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będzie ona postawiona. W momencie kiedy zdecydujemy się na budowę sauny w domu musimy tak ustalić jej położenie, by odstęp między ścianą pomieszczenia a kabiną wynosił ok. 20 - 50 mm. Nie należy ustawiać kabiny w zamkniętym pomieszczeniu. Trzeba zadbać o to, by kabina do sauny miała jeden bok nie krótszy niż 2 metry, gdyż umożliwi to położenie się w saunie. Przeciętna domowa sauna ma wysokość 200 cm oraz wymiary 200x160 cm. Najmniejsze dostępne sauny mają wymiary 1 m na 1,5 m. Warto by miała wielkość, która umożliwi przebywanie w niej 3 osób jednocześnie, tak by stała się dla rodziny miejscem relaksu. Przy budowie sauny należy wziąć pod uwagę także miejsce na natrysk, który umożliwi schłodzenie ciała oraz pokój, w którym można odpocząć po wizycie w kabinie sauny. Najniższy poziom ławki należy zamontować na wysokości ok. 42 cm od podłogi. Następny na wysokości 90 cm. Ławki w saunie są najczęściej szerokie od 31 do 55 cm, a ich długość to 200 cm. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie podnoszonych ławek, gdyż wtedy łatwiej jest sprzątać kabinę. Przy budowie prywatnej sauny należy zwrócić uwagę na jakość kupowanego drzewa. Musi być ono najwyższej jakości. Chodzi o to, by deski miały odpowiedni poziom wilgotności, by nie miały sęków i by były gładkie oraz czyste. Ze względu na duże różnice temperatury i wilgotność trzeba zadbać o to, by połączenie pióro – wpust było znacznie dłuższe niż w zwykłej boazerii. Współczesne, gotowe do kupienia prefabrykowane sauny są montowane przy użyciu kołków drewnianych, a nie – jak to było niegdyś – z gwoździ. Montując kabinę w saunie trzeba ją osadzić na aluminiowych profilach, tak by drewniane elementy nie chłonęły wody z podłogi. Należy w niej wykonać odpływ wody, który należy umieścić pod piecem. Dzięki niemu będzie ona mogła swobodnie spływać do kanalizacji.

Przy doborze oświetlenia sauny trzeba zadbać o to, by było ono izolowane od wilgoci. Często umieszcza się je pod ławkami, dzięki czemu uzyskuje się znakomity klimat, który sprzyja relaksacji. Warto zadbać o to, by kabina sauny miała oddzielny obwód elektryczny, który winien sporządzić instalator z uprawnieniami (SEP).
Przy budowie sauny indywidualnej należy zwrócić uwagę na to, by drzwi nie posiadały metalowej klamki oraz by otwierały się na zewnątrz. Należy je wykonać albo ze szkła hartowanego albo z drewna.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wyposażenie wnętrz, Inne
Podobne: Materiał okładzinowy na schody, Dylatacja lekkich ścian działowych, Usuwanie zagrzybienia z elewacji, Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. III, Jak walczyć z kurzem i pyłem podczas remontu?
Słowa kluczowe: wystrój wnętrz, wyposażenie wnętrz,