×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Przegląd dachu

Dach jak nowy. Ale jak?

Zimą jest zimno i pada śnieg. Bardzo dobrze gdy ma się wtedy dach nad głową. Jeszcze lepiej gdy - z głową - się o ten dach dba. Mało kto z nas jednak pamięta o regularnym przeglądzie u dentysty, a co dopiero o regularnym przeglądzie dachu. Nie wspominamy tu, iż jest to sprawa ważna zarówno dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, ale i zdrowia naszego portfela...

Przegląd obowiązkowy!

Systematyczny przegląd dachu najlepiej wykonywać wiosną, kiedy na bieżąco możemy dokonać oceny szkód spowodowanych zimowymi mrozami i opadami śniegu. Pamiętajmy jednak o zasadzie „lepiej późno niż wcale”, zatem to, że nie udało nam się dotychczas dokonać przeglądu nie może oznaczać, że nie mamy robić go wcale!

Można to zbagatelizować, jednak zaniedbanie dachu może prowadzić nie tylko do jego rozszczelnienia, a zatem np. do zawilgocenia pomieszczeń budynku, ale również do dalszych uszkodzeń, a nawet jego częściowego zawalenia się (do czego dochodzi najczęściej zimą gdy uszkodzony dach nie wytrzymuje pod naporem warstwy lodu i śniegu) co stwarza zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia. Zatem to już na prawdę ostatni moment na dokonanie przeglądu dachu, tuż przed pierwszym atakiem zimy.

Z pozoru dokonanie przeglądu wydaje się proste, jest to jednak przede wszystkim niebezpieczne, a w dodatku należy zwracać uwagę na wiele szczegółów struktury dachu, dlatego najlepiej gdy przeglądu dokonają osoby kompetentne w tym temacie: firma, która dach nam wykonała, bądź firma dekarska, która przeglądy i naprawy wykonuje. (Przykładowo: roczny koszt mycia i konserwacji dachu od 100 do 200 m2, przeprowadzany przez jedną z firm, może wynieść od ok.500 zł, natomiast wymiana całkowita dachu to przy nie wygórowanych kosztach ok.30 000 zł. Ceny naprawy dachu zależą od materiału z jakiego wykonane zostało jego pokrycie. Dla przykładu, wymiana elementów uszkodzonych w dachach pokrytych dachówką ceramiczną lub betonową jest dość łatwa, możliwa jest tu na przykład nieskomplikowana wymiana pojedynczych dachówek. Natomiast w przypadku dachu krytego blachodachówką musimy liczyć się już z faktem wymiany nawet sporej części pokrycia dachu).

Bardzo istotnym jest również fakt stawiania na produkty dobrej jakości przy ewentualnych naprawach usterek. Wiadomo, że nie zawsze cena idzie w parze z jakością, jednak w tym przypadku warto zainwestować w być może droższą, ale sprawdzoną markę, której produkty służyć nam będą przez lata, niż na niskiej jakości przecenione produkty, lub te nieposiadające aprobat technicznych.

Oprócz okresowego, generalnego i fachowego przeglądu dachu warto samemu co jakiś czas dokonywać oceny jego stanu technicznego. Do uszkodzeń dachu dochodzi bowiem nieustannie przez częste zmiany pogodowe oraz sezonowe wahania temperatury.

Minimalne usterki możemy usuwać sami, jednak dla własnego bezpieczeństwa należy przy tym zachować wyjątkową ostrożność, z większymi najlepiej zgłosić się o pomoc do fachowców.

Przyglądając się z bliska

Przy oględzinach szczególną uwagę należy zwrócić na takie elementy dachu jak:

 • szczelność pokrycia dachu, ocenę stopnia ewentualnych zniszczeń czy zużycia materiału
  Nasza rada: warto oglądać dach „od środka” w słoneczne dni zauważymy prześwity, natomiast w deszczowe, pierwsze oznaki przeciekającego dachu rozpoznamy po odbarwieniach i zaciekach na ścianach strychu, widoczne będą również odkształcenia czy zapadnięcia dachu. Nawet małe pęknięcie dachówki, które z czasem pod wpływem mrozu powiększy się, może być przyczyną dalszego niszczenia struktur dachu na zasadzie „efektu domina”.
 • stan rynien: przekrzywienia, oberwania, uszkodzenia, niedrożność; stan tzw. rynien koszowych
  Nasza rada: systematyczne usuwanie liści, gałązek (czy nawet ptasich gniazd) z orynnowania zapobiegnie powstawaniu zatorów, a tym samym zacieków na ścianach domu czy osadzaniu się w zimie sopli lodu. Rynny koszowe ulegają częstym uszkodzeniom z uwagi na fakt ich ustawicznego narażenia na osadzanie się piasku, gałęzi oraz wody, która może wnikać do środka poprzez nieszczelne miejsca łączenia.
 • stan i wygląd komina;
  Nasza rada: zwróćmy uwagę na miejsca styku komina z dachem: czy nie ukruszyła się jego struktura zewnętrzna, na to, jaki jest stan łączenia, a więc czy nie doszło do uszkodzeń taśmy lub silikonu które uszczelniają miejsce połączenia obróbki blacharskiej z kominem. Nawet kilkumilimetrowe ubytki w materiale powodują bowiem przenikanie wody, a tym samym prowadzą do zawilgocenia strychu oraz zacieków. By tego uniknąć, warto od wnętrza domu bardzo dokładnie, w każdym zakamarku, obejrzeć (przyda się tu na pewno latarka) wygląd łączenia komina, czy nie ma tam widocznych zacieków, czy komin nie jest zawilgocony, czy nie pojawia się grzyb, czy nie ukruszył się silikon uszczelniający itp.
 • stan naroży dachu, kalenicy głównej (miejsce przecięcia połaci dachowych) i kalenic narożnych (miejsce przecięcia skośnych krawędzi), lukarn i okien połaciowych, koszy;
  Nasza rada: należy zwracać uwagę nawet na małe usterki, zwłaszcza w miejscach łączenia, bowiem później mogą być one przyczyną większych problemów, do których przykładowo należy nieszczelność okien i przeciekanie wody w miejscach ich wbudowania, co jest bardzo częstym problemem podczas jesiennych, gwałtownych deszczy czy zimowego, osadzającego się w szczelinach, marznącego śniegu. Przyczyną tego problemu jest najczęściej niewłaściwe uszczelnienie przy montowaniu lukarny czy okna połaciowego, lub też zużycie, wadliwość materiału, na przykład uszczelek w skrzydle okiennym i ościeżnicy. Warto zauważyć, że konserwacji uszczelek okna możemy dokonać sami, poprzez zastosowanie specjalnych preparatów na bazie żywic silikonowych lub za pomocą gliceryny. Z kolei mechanizm okucia okna będzie dział sprawnie, jeśli co pół roku posmarujemy poszczególne elementy preparatem specjalistycznym lub smarem.
  Dla dobrego funkcjonowania wentylacji dachu, ale i całej jego struktury, należy zadbać o stan kalenicy i naroży. Te elementy są najbardziej narażone na działanie silnego wiatru, wody, śniegu i ekstremalnych temperatur. Dla ich lepszego zabezpieczenia można zastosować wodoodporne taśmy kalenicowe, które nie tylko zapewniają dobrą wentylację pokrycia dachu, ale również chronią przed działaniem czynników zewnętrznych.

 

Zabezpiecz się!

Wykonywanie przeglądów, właściwa naprawa oraz konserwacja dachu to podstawowe czynności o jakich należy pamiętać by spełniał on należycie swoją funkcję. Zwłaszcza zimą. Podczas tej pory roku najczęstszym problemem spędzającym sen z powiek jest zalegający na dachu śnieg i lód. Problematyczny jest tu nie tylko sam pracochłonny obowiązek odśnieżania dachu, ale również fakt zniszczeń i zagrożeń jakie on stwarza z dachu spadając.

W zabezpieczeniu naszego dachu w czasie zimy oraz przy usuwaniu śniegu pomocne są dostępne na rynku akcesoria takie jak: dachówki przeciwśnieżne zapobiegające zaleganiu hałd śniegu, oraz drabinki, belki i płotki przeciwśnieżne, które zatrzymują śnieg tak by opadał stopniowo nie stwarzając zagrożenia dla otoczenia. Można również zamontować na dachu system anty - oblodzeniowy, który z wykorzystaniem prądu, pomaga pozbyć się problemu oblodzonego dachu.

Warto zainteresować się stanem w jakim znajduje się dach naszego domu, lokalu czy miejsca pracy. Bo czy możemy spróbować nie martwic się o to, czy cos jutro nie spadnie nam na głowę?
autor: mgr inż. Grzegorz Turmiński

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Jak uniknąć wilgoci w łazience?, Rodzaje zagrzybień murów i walka z tym problemem, Rysy i spękania na stropie, Usuwanie zagrzybienia z elewacji, Rodzaje schodów
Słowa kluczowe: przegląd okresowy dachu, stan techniczny dachu