×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Przyczyna zimnych grzejników

Jeżeli w naszym domu rachunki za ogrzewanie rosną a pomimo to w domu chłodno należy poszukać przyczyn. Pierwsza nasuwająca się myśl to zapowietrzony kaloryfer.

Aby sprawdzić ten stan nie potrzebujemy specjalnych przyrządów wystarczy dłonią przesunąć po kaloryferze by ocenić czy ciepło jest jednakowe na całej powierzchni. Jeżeli wyczujemy, iż nasz kaloryfer jest zimny do połowy a oddaje ciepło tylko reszta powierzchnia to wiemy ze mamy zapowietrzony kaloryfer.

Gazy z reguły zbierają się u góry. Jeżeli zatem zaobserwujemy, że grzejnik jest ciepły tylko u dołu, a zimny u góry może to być znak, że do instalacji dostał się nieporządany gaz. Najczęściej pojawia się powietrze. W instalacji miedzianej z grzejnikami aluminiowymi w czasie procesów korozyjnych powstaje wodór, może też występować w wyniku reakcji beztlenowych siarkowodór, gdy w wodzie jest dużo związków organicznych. I pomimo obecności gazu, który zakłóca pracę urządzenia i grozi jego korozji wewnątrz, to jednak nie zawsze możemy temu zapobiec. Przyczyn jest kilka.

Chociaż wydawać by się mogło, że w stosowanej coraz częściej zamkniętej instalacji centralnego ogrzewanie zjawisko zapowietrzanie nie powinno występować, jednak może się zdarzyć. Zawsze może być ryzyko, że w miejscach łączeń poszczególnych elementów instalacji powstaną nieszczelności. Najczęściej są one mikroskopijne, zbyt małe by wyciekała przez nie woda, ale za to wystarczające by powietrze dostało się do wnętrza. Tlen z powietrza może również przedostawać się przez rury z tworzyw, które nie posiadają bariery antydyfuzorowej, czyli bariery nieprzepuszczającej tlenu. W przypadku, gdy w domu mamy kocioł na paliwo stałe, instalacja musi być w zaprojektowana systemie otwartym, takie mamy przepisy. W praktyce oznacza to, że instalacja w najwyższym swoim punkcie ma połączenie z powietrzem z otoczenia a zatem takie rozwiązanie powoduje, że woda będzie się szybciej mieszać z powietrzem. Często przy zapowietrzeniu grzejników towarzyszą odgłosy bulgotania lub przelewania się wody. Zaskakujące odgłosy z grzejnika to tylko jeden z objawów zapowietrzenia instalacji.

Warto jest rozpoznawać objawy zapowietrzania a następnie likwidować je. Aby cieszyć się ciepłem w domu najlepiej jest sprawdzanie grzejników. Częstotliwość przeprowadzania kontroli to już indywidualna sprawa.

Dzisiaj dostępne są grzejniki wyposażone w odpowietrzniki umieszczone w górnej części grzejnika. Jest to odpowietrznik ręczny, dzięki czemu łatwo możemy z zapowietrzonego grzejnika usunąć powietrze. Wystarczy przy użyciu płaskiego śrubokręta odkręcić odpowietrznik, musimy przy tym uważać na pojawienie się wody na wylocie odpowietrznika, aby nie zalać podłogi. Odpowietrzanie grzejników możemy również przeprowadzić za pomocą specjalnego urządzenia. Urządzenie zakładamy na odpowietrznik grzejnikowy, pokrętło ułatwi nam odkręcenie odpowietrznika, a plastikowy pojemnik wyłapie wypływającą wodę. W przypadku pionów instalacji grzewczej zalecane jest montowanie automatycznych odpowietrzników, które mają także działanie miejscowe.

Jeżeli jednak chcemy odpowietrzyć całą instalacje centralnego ogrzewania musimy zamontować separator powietrza, który dzięki swojej budowie wytraca pęcherzyki powietrza. W domach jednorodzinnych takie urządzenie powinno być zamontowane za kotłem. Natomiast w budynku wielorodzinnym separator powinien być umiejscowiony w węźle cieplnym. W przypadku domów jednorodzinnych separatory są raczej rzadkością, ponieważ w małych instalacjach wystarcza odpowietrzniki miejscowe.

Gdy jednak przeprowadzone zabiegi nie doprowadzą do zamierzonych rezultatów, przyczyn zimnych grzejników lub słabo grzejących musimy szukać dalej. O temperaturze grzejników może też decydować osadzający się kamień, a także rdza. Czasami pomaga wymiana wody w obiegu lub płukanie kaloryfera. Najlepiej jest jednak wymienić taki grzejnik gdyż lata zrobiły swoje. Do regulacji temperatury służy termostat, czyli pokrętło znajdujące się z boku grzejnika. Należy sprawdzić jego działanie, czy np. nie jest „przekręcony”. Może być tak, że termostat nastawiony jest na całą moc a zawór dopływu wody tak naprawdę jest zakręcony.

Następnie zwiększamy nastawę wstępną na zaworze termostatycznym, bo być może przepływ wody do grzejnika jest zbyt mały. Nastawa wstępna znajduje się pod pokrętłem termostatu. Kluczem przekręcamy nastawę. Ale uwaga – zmiana nastawy na jednym grzejniku może mieć wpływ na siłę grzania pozostałych kaloryferów w domu.

Jeżeli tylko niektóre grzejniki w domu nie grzeją sprawdzamy czy wszystkie zawory rozdzielające są otwarte. Sprawdzamy czy dolny zawór (na powrocie) jest otwarty. Przyczyną może być też słaba wydajność pompy, która nie doprowadza wody do wszystkich grzejników. Czasami zimność grzejników może być spowodowana niedrożnością rur.

Jeżeli jednak grzejnik jest ciepły a pomimo to w pomieszczeniu nie jest odczuwalna oczekiwana temperatura być może ściana za kaloryferem jest zimna i zbiera całe ciepło wytworzone przez grzejnik. Należy wtedy włożyć za kaloryfer matę odbijającą ciepło w stronę pokoju.

W przypadku, gdy przeprowadzone zabiegi nie dadzą oczekiwanych rezultatów należy wezwać fachowca.


autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Warunki techniczne - wyposażenie techniczne, Ogrzewana płyta fundamentowa, Ogrzewanie przyjazne środowisku, Ogrzewanie kominkowe - jak to działa?, Ogrzewanie pompowe czy grawitacyjne?
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, zimne grzejniki, zimne kaloryfery, zapowietrzony kaloryfer, usuwanie zapowietrzenia, odpowietrznik, niedrożność rur