×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. I

Część I - KONSERWACJA I DROBNE NAPRAWY

Wbrew nazwie, sezon w domku letniskowym jest długi i nie wiąże się tylko z latem. Praktycznie trwa od wiosny do późnej jesieni, chociaż w domach zaadaptowanych na całoroczne – z docieplonymi ścianami zewnętrznymi i wzmocnioną instalacją grzewczą - może przeciągnąć się na cały rok. Bez względu na typ, każdy domek wypoczynkowy wymaga odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia na zimę. Dbałość i właściwa piecza nad miejscem weekendowych wypadów, a czasem i dłuższego wypoczynku podczas ferii letnich lub zimowych, pozwoli cieszyć się nim przez wiele sezonów bez przykrych niespodzianek i komplikacji.

Część pierwsza artykułu została poświęcona przeglądowi technicznemu oraz konserwacji i drobnym naprawom, które można wykonać samodzielnie. Natomiast część druga przedstawia te same problemy, ale w odniesieniu wyłącznie do instalacji wewnętrznych i zewnętrznych, które często wymagają fachowego serwisu. Ostatnia część – trzecia, zwraca uwagę na konieczność oraz sposoby zabezpieczenia domku letniskowego na czas okres zimy tak, aby na wiosnę znowu był gotowy na rozpoczęcie nowego sezonu.

Coroczny przegląd techniczny

Jesienią, zanim pojawią się pierwsze przymrozki, warto zrobić przegląd techniczny domku wypoczynkowego. Największą uwagę należy zwrócić na dach i system jego odwodnienia, elewacje, stolarkę okienną i drzwiową oraz wszystkie instalacje wewnętrzne (o nich można przeczytać w części drugiej artykułu). W budynkach całorocznych, z termoizolacją i ogrzewaniem, dodatkowo trzeba sprawdzić ocieplenie ścian, kominy i instalację grzewczą. Dokładne oględziny pozwolą zorientować się co i jak trzeba ewentualnie naprawić, a potem zabezpieczyć na zimę.

Szczelny dach to gwarancja trwałości całego budynku. Zimą jest on szczególnie narażony na trudne warunki atmosferyczne związane z wichurami i opadami, a potem zaleganiem pokrywy śnieżnej. Nawet stosunkowo nieduże szczeliny, przez które może wnikać woda lub śnieg zamieniając się w rozpierający warstwy poszycia lód, przekształcą się w duże dziury. Dlatego nie należy bagatelizować najmniejszych nieszczelności pokrycia domku.

Jeżeli konstrukcja więźby na to pozwala, to w słoneczny dzień można samodzielnie przyjrzeć dachowi od spodu i sprawdzić czy nie ma w nim prześwitów demaskujących miejsca nieszczelne. Natomiast jeśli konstrukcja dachu jest skomplikowana, a do tego budynek jest stosunkowo wysoki, to bezpieczniej będzie zlecić przegląd pokrycia dekarzowi, który też dokona stosownych napraw.

Przed zimą warto zamontować na dachu zabezpieczenia przeciwśnieżne (np. płotki przeciwśnieżne, śniegołapy), które podzielą potem bryłę śniegu na mniejsze części.

O trwałości samego domku wypoczynkowego oraz jego otoczenia decyduje system odwodnienia dachu. Przed zimą należy oczyścić rynny i rury spustowe z zalegających liści, igliwia, piasku i innych zanieczyszczeń, mogących utrudnić przepływ wody. Następnie rynny i rury spustowe przepłukać, a potem zabezpieczyć specjalnymi kratkami przed zanieczyszczeniami oraz płotkami przeciwśnieżnymi przed niekontrolowanym osuwaniem się śniegu z dachu.

Dodatkowo, celem zabezpieczenia chodników i podjazdów przed oblodzeniem, końcówki rur spustowych odprowadzających wodę na ich powierzchnie, warto przekręcić tak, aby skierować je poza nie (pod warunkiem, że będzie to możliwe i nie zagrozi uszkodzeniem rury).

Szczelność powłok zewnętrznych decyduje nie tylko o trwałości elewacji i ocieplenia (jeżeli takie zostało wykonane), ale również o klimacie wewnątrz budynku. Z tego powodu należy dokładnie przyglądnąć się warstwom wykończeniowym ścian zewnętrznych szukając uszkodzeń, pęknięć, zarysowań i ubytków. Jeżeli takie zostaną odnalezione, to wskazanym jest ich niezwłoczna likwidacja lub przynajmniej prowizoryczne zabezpieczenie silikonem do powłok zewnętrznych. Jest to ważne, bowiem miejsca uszkodzeń umożliwiają nie tylko wnikanie wody w głąb elewacji, co skutkuje – w zależności od materiału wykończeniowego - jej butwieniem lub murszeniem, a także niszczeniem ewentualnej termoizolacji, ale też ucieczkę ciepła, której efektem w budynkach ogrzewanych są mostki termiczne.

Stolarka otworowa to newralgiczne miejsca każdego domu, przez które ucieka najwięcej ciepła. Należy więc sprawdzić stan uszczelek (czy się nie łuszczą lub czy nie są spękane; w razie potrzeby wymienić na nowe) oraz okuć (czy są dobrze wyregulowane i nie grożą niekontrolowanym otworzeniem), a także szczelność okien i drzwi (czy miejsce styku skrzydeł z ościeżnicami nie przepuszcza powietrza; jeżeli tak, to trzeba założyć uszczelki). Na koniec uszczelki i okucia zabezpieczyć wazeliną, a stolarkę odpowiednimi preparatami do konserwacji drewna.

Domek i coś jeszcze

Przeglądu technicznego nie można ograniczyć tylko do samego domku letniskowego. Trzeba również zwrócić uwagę na wszystko co znajduje się poza nim, ale jest niezbędne do jego niezawodnego funkcjonowania.

Należy przyjrzeć się chodnikom, opaskom, kamiennym ścieżkom ogrodowym, podjazdowi do garażu, miejscu parkingowemu i grillowemu, drogom wewnętrznym działki oraz drodze dojazdowej do posesji. Jeżeli ich nawierzchnia jest uszkodzona i pozostanie nie naprawiona, to po zimie będzie w o wiele gorszym stanie. Warto więc nie zwlekać z uzupełnieniem wszelkich ubytków.

Jesienne porządki

Słoneczne jesienne dni warto wykorzystać na konserwację wszystkiego co zostało zrobione z drewna, bowiem długie jesienno-zimowe miesiące z niskimi temperaturami i dużą wilgotnością potrafią dać się drewnu we znaki. Szczególnie należy pamiętać o elementach, których nie uda się schować w zamkniętym pomieszczeniu, a więc o stolarce otworowej, meblach ogrodowych i małej architekturze (płoty, altanki, pergole, ławeczki, huśtawki, drabinki na murach), które wymagają systematycznej impregnacji. Powierzchnie przeznaczone do malowania trzeba starannie oczyścić z wszelkiego rodzaju zabrudzeń i zanieczyszczeń pochodzenia naturalnego i chemicznego. Na warstwę ochronną wybrać materiał hydrofobowy i tworzący elastyczną powłokę, która będzie pracowała razem z drewnem (lakierobejca, lazur).

Przed zimą i przed zamknięciem sezonu wypoczynkowego należy domek letniskowy dokładnie posprzątać niczym na wiosnę przed świętami. Nie obędzie się więc bez prania, mycia, trzepania, po czym będzie można zabezpieczyć (np. pokrowcami) meble, dywany, tapicerkę. Szafki kuchenne i lodówkę opróżnić z resztek jedzenia i produktów nie nadających się do przechowywania, a następnie dokładnie umyć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu i octu.
Taras, werandę i balkon przykryć odpowiednią folią zabezpieczającą przed opadami atmosferycznymi i niską temperaturą.

W ogrodzie zabezpieczyć rośliny przed mrozem, a w budynku gospodarczym lub szopie narzędzia ogrodnicze. Następnie trzeba przygotować sprzęt do odśnieżania i zgromadzić odpowiedni zapas suchego piasku do posypywania ścieżek oraz ewentualnie drzewa opałowego do kominka (jeżeli domek będzie użytkowany zimą).

Do przeczytania o przeglądzie technicznym, konserwacji i zabezpieczeniu instalacji zapraszam do części drugiej niniejszego artykułu zatytułowanej „Zabezpieczenie i przegląd instalacji”.


autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Prace porządkowe
Podobne: Mech na dachu, Jak sprzątać bez środków chemicznych? Domowe sposoby na sprzątanie domu, Jak walczyć z kurzem i pyłem podczas remontu?, Sprzątanie po remoncie, Zapachy domu
Słowa kluczowe: sprzątanie, domek letniskowy, przygotowanie do zimy, zabezpieczenie, przegląd