×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. II

Część II - ZABEZPIECZENIE I PRZEGLĄD INSTALACJI

W części pierwszej artykułu omówiono wszystkie prace konserwacyjne i naprawcze, które można wykonać samodzielnie przygotowując domek letniskowy do zimy. Ta część jest poświęcona w całości robotom trudniejszym, wymagającym często fachowej pomocy, a mianowicie instalacjom.

Wszelkie usterki instalacji wewnętrznych z zasady wymagają bieżących napraw. Tym niemniej przed zimą warto sprawdzić szczelność instalacji wodnej, kanalizacyjnej (tej drugiej również przepustowość) i gazowej oraz izolację rur i dostępnych przewodów elektrycznych.

Instalacja wodno-kanalizacyjna

W domkach wypoczynkowych użytkowanych również zimą należy sprawdzić, czy nie ma ryzyka zamarznięcia wody w instalacjach poprowadzonych przez nieogrzewane pomieszczenia. Instalacja wodna powinna być dobrze zaizolowana (minimalna grubość izolacji rur 13 - 20 mm). Natomiast w domkach letniskowych zamykanych na zimę, starym zwyczajem, często woda zostaje spuszczana z instalacji wodociągowej. Obecnie fachowcy nie polecają tej metody, ze względu na możliwość większej korozji oraz redukcji trwałości instalacji. Najlepszym sposobem zabezpieczającym instalację wodną przed mrozem w każdym domu jest mobilny system grzewczy, który w zależności od zapotrzebowania można zamontować w dowolnym miejscu. Polega on na zainstalowaniu na rurze elektrycznego kabla grzejnego (zwłaszcza pobliżu wodomierza, filtra, zaworów odcinających i czerpalnych), który można uruchamiać podczas dużego mrozu lub dłuższej nieobecności. Wygodniejszym i lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie termostatu, który automatycznie włącza urządzenie, gdy temperatura spadnie do 3°C, zaś jej wzrost do 7°C powoduje jego wyłączenie. Jest to rozwiązanie bezpieczne, niedrogie i tanie w eksploatacji.

W domkach letniskowych, które nie będą użytkowane zimą (lub w pomieszczeniach nieogrzewanych w domkach całorocznych) należy opróżnić z wody wszystkie syfony (szczególnie porcelanowe misek ustępowych), a następnie je zatkać celem uniemożliwienia rozchodzenia się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Alternatywnym rozwiązaniem jest zalanie syfonów płynem niezamarzającym, ale trzeba pamiętać, że z czasem on odparuje, a więc koniecznym będzie jego uzupełnienie.

Instalacja grzewcza

Jeżeli domek wypoczynkowy jest ogrzewany i ma własną kotłownię, to należy sprawdzić wszystkie elementy ruchome i mechaniczne, zawory, filtry oraz działanie silników w kotle (szczególnie wentylatora nadmuchowego / wyciągowego oraz podajnika paliwa), pomp obiegowych, wszelkiego rodzaju automatów i sterowników itd. Ponieważ nie wszystko da się zrobić we własnym zakresie, to lepiej wezwać specjalistyczny serwis właściwy dla danego typu pieca celem dokonania jego przeglądu, a także ustawienia go na optymalną dla konkretnych warunków wydajność. Warto wydać pieniądze na fachowca przed zimą, bowiem wyczyszczone, a następnie wyregulowane urządzenie ma większą sprawność dzięki czemu zużywa mniej paliwa, a tym samym zmniejszą się koszty ogrzewania.

Samodzielnie można natomiast zająć się grzejnikami. Praktycznie wystarczy je oczyścić z kurzu (ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni wewnątrz grzejników, między metalowymi ich elementami, co ułatwi przepływ powietrza przez kaloryfery i zwiększy efektywność oddawania przez nie ciepła, a jednocześnie zmniejszy cyrkulację kurzu w danym pomieszczeniu), odsunąć od nich wszystkie przedmioty aby nie zaburzały oddawania przez nie ciepła, a po uruchomieniu instalacji c.o. (gdy zacznie działać pompa cyrkulacyjna) sprawdzić ich szczelność oraz je odpowietrzyć zaworami znajdującymi się w kaloryferach.

Odnośnie instalacji grzewczej obejmującej grzejniki zintegrowane z kotłem, jeszcze jedna bardzo istotna uwaga. Domek wypoczynkowy z taką instalacją powinien być w zimie stale ogrzewany, nawet wtedy, gdy nie będzie zamieszkany. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zamarznięta woda rozsadzi rury instalacyjne. Także przy tej instalacji fachowcy twierdzą, że spuszczanie z niej wody na okres martwego sezonu zimowego jest niewskazane, ponieważ może się przyczyniać do zwiększenia korozji, a tym samym i do zmniejszenia trwałości i bezawaryjnego działania. Równocześnie zalecają trwałe ogrzewanie domu i utrzymywanie w nim temperatury nie niższej niż 8°C.

Zabezpieczenie to może być jednak niewystarczające np. w przypadku przerw w dopływie prądu lub gazu czy awarii kotła grzewczego. Nawet niedługi przestój w czasie niskich temperatur może spowodować miejscowe zamrożenia, które jeżeli nie doprowadzą do rozsadzenia rur, to spowodują tworzenie się zatorów w instalacji, awarię pomp cyrkulacyjnych, a pływające w wodzie kawałki lodu uszkodzą armaturę pomocniczą i sterującą. Skutki zamarznięcia instalacji są trudne do przewidzenia, ale zawsze są bardzo kosztowne. Zazwyczaj nowoczesne kotły nie włączają się automatycznie po przerwie w dopływie prądu lub gazu, lecz wymagają zresetowania, a więc ręcznego uruchomienia, co jest niemożliwe w domku wypoczynkowym opustoszałym zimą. Ale i na taką sytuację jest sposób - zastosowanie środka przeciwzamarzaniowego (jednego z wielu ogólnodostępnych), przystosowanego do instalacji c.o., który całkowicie zabezpieczy system przed mrozem, a dodatkowo przed korozją.

Kominy

Jeżeli domek wypoczynkowy jest całoroczny, to przed sezonem zimowym koniecznie trzeba sprawdzić szczelność kominów oraz ich ciągi. Oprócz tego, w przypadku kotłów na paliwa stałe trzeba kominy oczyścić z zebranych w nich sadzy, a w przypadku kotłów na paliwa ciekłe i gazowe upewnić się czy odprowadzenie kondensatu (jeśli występuje) jest drożne i nie uległo korozji. Ponieważ nie da się tego łatwo zrobić domowym sposobem wskazanym jest zlecenie przeglądu i czyszczenia kominów dymowych i wentylacyjnych kominiarzowi. Jest to sprawa najwyższej wagi - na miarę życia, bowiem niewydolny system kominowy co roku zbiera tragiczne żniwo zejść śmiertelnych ofiar zaczadzeń. W związku z tym dobra rada – dla własnego bezpieczeństwa warto zamontować czujniki tlenku węgla. Inwestycja niedroga, ale może zapobiec tragedii.

We własnym zakresie można sprawdzić czystość i drożność kratek wentylacyjnych oraz stan wentylatorów zainstalowanych w kanałach, w których wymuszają przepływ powietrza. Czyszczenie komina również można przeprowadzić samodzielnie – otwierając jego wyczystkę i usuwając z niej nagromadzoną sadzę.

To co wiąże się z instalacjami, a znajduje się na zewnątrz

Bardzo ważnym elementem prawidłowo działającej instalacji kanalizacyjnej jest wywiewka (rura wyprowadzona z szamba, z dala od okien budynku, zwykle zamaskowana); należy sprawdzić jej drożność, która musi być niezawodna - nawet po obfitych opadach śniegu – aby wyziewy z kanalizacji nie przedostawały do domu.

Szambo przed zimą trzeba opróżnić, ale nie całkowicie. Jeżeli domek letniskowy będzie zamknięty na zimę, to należy je opróżnić w około 2/3 pojemności. Część osadu powinna pozostać, aby pustego zbiornika nie wypchnęła zamarzająca ziemia.

Obowiązkiem każdego właściciela domku letniskowego jest również kontrola studzienki wodomierzowej lub studzienki z hydroforem. Ich instalacja musi być bez uszkodzeń, śladów korozji i przecieków, a zawory odcinające sprawne i nie przepuszczające wody. Przed zimą trzeba oczyścić filtry instalacji wodnej oraz spuścić wodę z oczka wodnego, basenu, naczyń oraz instalacji podlewającej ogród.

Po przeprowadzeniu przeglądu technicznego oraz ewentualnych napraw i niezbędnej konserwacji wszystkiego co znajduje się w domku letniskowym i na działce rekreacyjnej, można wreszcie przystąpić do ostatniego zadania jakim jest zabezpieczenie domku przed intruzami oraz jego zamknięcie na czas zimy. O tym mówi część III artykułu, do lektury której zapraszamy.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wodno - kanalizacyjne, Centralnego ogrzewania
Podobne: Zamknięta czy otwarta komora spalania, Komin do kotłów kondensacyjnych, Kable grzejne, Ogrzewanie przyjazne środowisku, Kiedy montaż kolektorów słonecznych jest opłacalny
Słowa kluczowe: hydraulik, cennik usług budowlanych, instalacje sanitarne, centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, domek letniskowy, instalacje, przegląd instalacji, zabezpieczenie instalacji