×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. III

Część III - ZAMKNIĘCIE DOMU I ZABEZPIECZENIE MAJĄTKU

W poprzednich dwóch częściach tego artykułu zostały omówione prace związane z przeglądem technicznym i konserwacją oraz porządkami jesiennymi przeprowadzonymi w domku letniskowym i w jego najbliższym otoczeniu. Część ostatnia zwraca uwagę na niezbędne czynności związane z zabezpieczeniem mienia i majątku oraz i zamknięciem posesji na okres zimowy.

Po przeprowadzeniu prac konserwacyjnych wszystkich elementów związanych z domkiem wypoczynkowym oraz działki rekreacyjnej, a także po zakończeniu jesiennych porządków można już oficjalnie zakończyć sezon i zamknąć podwoje „letniej rezydencji”. Aby w przyszłym roku ponownie gościła właścicieli i zaproszonych znajomych, trzeba ją dobrze zabezpieczyć przed intruzami.

Bez zaproszenia wstęp wzbroniony

Domki wypoczynkowe są łakomym kąskiem dla złodziei. Aby się zabezpieczyć przed nieproszonymi gośćmi można droższe sprzęty i urządzenia wywieźć na zimę do miejsca stałego zamieszkania, ale jest to kłopotliwe, bowiem ich transport może być trudny, a także nie zawsze znajdzie się dla nich miejsce przechowania aby nie zagracać stałego lokum. Poza tym i tak na działce rekreacyjnej pozostanie sam domek, który też może zostać ogołocony np. z dachówek, instalacji, stolarki itp. Dlatego bez względu na to, czy jest on użytkowany tylko sezonowo czy też przez cały rok, warto go zawsze zabezpieczyć przed włamaniem. Oczywiście nie ma idealnych zamków, ale im więcej przeszkód, tym większa szansa, że nieproszony gość zrezygnuje z odwiedzin. Szyby okien można pokryć folią antywłamaniową, stolarkę okienną wyposażyć w rygle grzybkowe i zamki uniemożliwiające wyważenie. Można również zamontować kraty, zamykane od wewnątrz drewniane okiennice lub rolety antywłamaniowe na wszystkich otworach okiennych – pamiętając również o oknach dachowych - i drzwiowych.

Dobrze jest również założyć instalację systemu alarmowego zintegrowanego z firmą ochroniarską i z telefonem komórkowym właściciela domku letniskowego. Już sam widok sygnalizatora umieszczonego na domu bardzo często zniechęca włamywacza.

Na wszelki wypadek

W każdym domu, także wypoczynkowym, warto mieć zapasowe bezpieczniki, które szczególnie zimą przy zwiększonym poborze prądu mogą się przepalić. W notesie przy telefonie dobrze mieć zapisane numery telefonów nie tylko pogotowia ratunkowego, straży pożarnej i policji, ale też pogotowia technicznego gazowni, zakładu energetycznego oraz zakładu wodociągów i kanalizacji.

Pańskie oko

Jeżeli domek wypoczynkowy nie jest użytkowany zimą i pomimo, że nierzadko jest oddalony od miejsca stałego pobytu właściciela o setki kilometrów, to warto od czasu do czasu odwiedzić go osobiście lub zlecić komuś z miejscowych osadników lub firmom specjalistycznym jego nadzorowanie. Ruch na posesji zawsze zniechęci intruzów, a piecza sprawowana nad nią wyjdzie tylko na dobre. Należy mieć również na uwadze to, że domki letniskowe, szczególnie te z płaskimi dachami, są narażone na zawalenie pod wpływem ciężaru śniegu i lodu. Z tego względu wskazanym jest co jakiś czas ich odśnieżanie i usuwanie zwisających sopli, a także odśnieżanie chodników i podjazdów, co uchroni na wiosnę piwnice przed zalaniem podczas roztopów.

Za gościnę dziękujemy

Cóż pozostało jeszcze do zrobienia? Niewiele. Wystarczy jeszcze raz ogarnąć gospodarskim spojrzeniem posesję, sprawdzić czy wszystko zostało zabezpieczone, włączone lub wyłączone w zależności od potrzeb i na koniec zamknąć: dopływ wody i prądu (o ile nie będą konieczne do „dyżurnego” ogrzewania) oraz okna, kraty (ewentualnie okiennice lub rolety), po czym włączyć alarm i w końcu zamknąć - tym razem na klucz! - drzwi domku oraz furtkę i bramę wjazdową i powiedzieć „Do zobaczenia”.

Każda pora roku ma swoje uroki. Nie inaczej jest i z zimą. Wystarczy tylko wspomnieć o romantycznym nastroju jaki panuje w domku drewnianym, w którym ogień pali się w kominku, a za oknami szaleje zamieć śnieżna. Ale zima to także trudny czas dla wszelkiego rodzaju usuwania awarii, co zawsze wiąże się z dużymi nakładami czasu i pieniędzy, a także nerwów i zdrowia. Dlatego domek letniskowy trzeba do niej dobrze przygotować i odpowiednio zabezpieczyć, aby przetrwał ją bez szkód, a na wiosnę był gotowy na otwarcie kolejnego sezonu gościnnego.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Domofony / Alarmy / Anteny / Monitoring, Inne
Podobne: Lato w domu, czyli dlaczego warto budować oranżerię, Remont po zalaniu mieszkania, Przegląd dachu, Bezpieczeństwo pożarowe domu, Dylatacja lekkich ścian działowych
Słowa kluczowe: alarmy, domofony, systemy alarmowe, monitoring, dom letniskowy, zabezpieczenie antywłamaniowe, monitoring