×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Przygotowanie terenu pod budowę

naszmajster.plKażdego kto zamierza budować dom, czeka przygotowanie terenu pod wykonanie nowego obiektu.
W jaki sposób przygotowuje się teren pod budowę oraz kiedy można rozpocząć takie prace?


Aby budowa przebiegała szybko, sprawnie i bez zakłóceń, konieczne jest wykonanie kilku czynności.
Zwykle działka na której ma powstać inwestycja jest nie ogrodzona, zarośnięta krzewami i trawą, zadrzewiona, często nie posiada też doprowadzonej wody i energii. Należy więc odwrócić ten stan rzeczy, aby móc rozpocząć realizację inwestycji.Rozpoczynając przygotowanie terenu pod budowę przede wszystkim należy go ogrodzić
.
Uchroni to osoby postronne przed ewentualnymi urazami np. przed wpadnięciem do wykopu. Ogrodzenie zabezpieczy również inwestora - niepowołane osoby będą miały utrudniony dostęp do działki – w ten sposób chronione są materiały i sprzęty składowane na placu budowy przed potencjalną kradzieżą. Ogrodzenie musi spełniać wymagania określone w przepisach BHP – jego wysokość powinna wynosić co najmniej 1,50 m. Na ogrodzeniu w widocznym miejscu umieszcza się żółtą tablicę informacyjną zawierającą podstawowe dane dotyczące budowy: nazwisko inwestora, rodzaj inwestycji, dane osób nadzorujących budowę, dane wykonawcy, numer zezwolenia oraz inne równie ważne informacje.

Aby prowadzić dalsze prace należy zapewnić właściwy dojazd na plac budowy.
Ciężki sprzęt budowlany taki jak na przykład kilkunastotonowa gruszka z betonem musi mieć zapewniony bezproblemowy dojazd na działkę. Dlatego w przypadku słabej nośności gruntu warto utwardzić drogę za pomocą betonowych płyt lub kruszywa.

Budując i remontując, robotnicy korzystać będą z prądu, wody gazu oraz kanalizacji.
Trzeba więc przed wejściem ekipy na plac budowy zapewnić dostawę tych mediów. Gdy wszystkie wymienione media znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie działki, wtedy ich doprowadzenie nie jest trudnością. Gdy jednak pojawią się takie trudności, a załatwianie formalności w urzędach przedłuża się, warto wtedy rozważyć niezależne źródło mediów. Wynajęcie agregatu prądotwórczego, przenośnych toalet załatwi kwestię prądu oraz kanalizacji. Inwestycja w wykonanie studni zapewni dostawy wody nie tylko na czas budowy ale również w późniejszym czasie korzystania z nieruchomości.

Na tych działaniach jednak przygotowanie terenu pod budowę się nie kończy.

Plac budowy to miejsce nie tylko prowadzenia konkretnych prac, ale też skład na materiały i narzędzia używane podczas wykonywania robót oraz miejsce pobytu robotników.
W związku z tym przed przystąpieniem do budowy niezbędne jest przemyślenie oraz zaplanowanie miejsca niezbędnego do zmagazynowania większej ilości materiałów budowlanych takich jak pustaki do murowania ścian, piasek i cement do zaprawy czy materiał termoizolacyjny i drewno na więźbę. Należy również pamiętać o pakamerze lub szopie – miejscu gdzie można będzie przechowywać materiały wrażliwe na wilgoć, narzędzia używane do prac na budowie, ale także gdzie przebywać będą mogli robotnicy w trakcie przerwy na posiłek bądź złej pogody. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie w tym celu specjalnego kontenera budowlanego. Tego typu usługi są oferowane przez liczne firmy z branży budowlanej. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie – inwestor nie musi budować żadnego tymczasowego budynku – dzwoni i zamawia kontener z odpowiednim wyposażeniem, który jest dostarczany ciężarówką na plac budowy, a po zakończonych pracach jest stamtąd wywożony, więc zbędne będą prace rozbiórkowe.

Na tak przygotowanym terenie można rozpocząć już pierwsze prace budowlane.
Wynajęty geodeta tyczy przyszły budynek w terenie. Czynność ta polega na wbiciu w odpowiednich miejscach palików, które wyznaczają narożniki domu. Wyznaczany jest również reper, czyli punkt wysokościowy wyznaczający poziom „zero” budynku.
Po tych czynnościach ekipa robotników może przystąpić do wykonania robót ziemnych i fundamentowania.

Aby nie wejść w konflikt z prawem już na samym początku budowy należy pamiętać o pozwoleniu na budowę. Według Prawa budowlanego na prowadzenie robót budowlanych wymagany jest taki dokument, więc przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, należy otrzymać pozwolenie oraz poczekać aż wydana decyzja się uprawomocni.
Przed przystąpieniem do prac należy także zawiadomić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego o zamiarze rozpoczęcia robót. Wraz z takim zawiadomieniem, składa się oświadczenie kierownika budowy o przejęciu obowiązków. Należy również nabyć dziennik budowy, poświadczyć go w starostwie oraz dokonać wpisu informującego o rozpoczęciu robót.
Jakiekolwiek prace na działce można rozpocząć dopiero po 7 dniach od złożenia zawiadomienia o zamiarze rozpoczęcia robót.


autor: inż. Grzegorz Turmiński

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Przed budową
Podobne: Co jest ważniejsze czas czy koszt budowy?, Geodezyjne tyczenie terenu, Cechy techniczne ścian, Wybrać projekt gotowy czy indywidualny?, Kosztorys budowy
Słowa kluczowe: