×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Czy uwierzycie jak wam powiem że nigdy nie byłam nad Polskim morzem ? Pochodzę z rejonów...
dorottii3, dziś 12:40
W jaki sposób można najszybciej sprzedać samochód? Nie mam czasu na jeżdżenie po giełdach...
karina, wczoraj 22:58
Czy kupujecie karmę dla psa przez internet? Jeśli tak to w jakich sklepach? Korzystaliście...
elmo, wczoraj 09:55
 

Przytulny salon

naszmajster.plSalon jest miejscem bardzo wyjątkowym. Jest to serce, centrum życia w domu. Tutaj chcemy spędzać bardziej leniwe chwile, relaksować się czytając książki, oglądając filmy. W salonie zapewne także pragniemy cieszyć się chwilami wraz z odwiedzającymi nas członkami rodziny, przyjaciółmi. Każdy z nas chce by salon był miejscem wygodnym, przytulnym. Jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów.

Po pierwsze pomieszczenie to musi nawiązywać swoim stylem do reszty naszego mieszkania. Jeżeli preferujemy trendy aranżacyjne eklektyczne, nie możemy w salonie zapominać o ich walorach.
Poszalejmy, w takim razie z duchem przeszłych epok i tchnieniem, powiewem różnych kultur. Nie bójmy się ustawić w rogu salonu, historycznej, stojącej lampy z abażurem śmiało nawiązującym do lat dwudziestych XX wieku. Z wielką przyjemnością pochwalmy się również swoimi pamiątkami z podróży ustawionymi na eleganckiej, skromnej nowoczesnej komodzie.

Pamiętajmy, by jednak nie przesadzać z ilością ozdób w salonie. By nie przytłaczał nas ich ogrom i chaotyczność. Musimy czuć się w pomieszczeniu spokojnie i przytulnie. Najważniejsza mimo wszystko w odpowiednio wyposażonym salonie jest przestrzeń. Od takiej, tej bardziej pustawej, jaką preferuje styl minimalistyczny, jak sama nazwa wskazuje z ubogim w meble i dodatki miejscem, jak i w tym wypośrodkowanym charakterze, gdzie pamiętajmy, musi być wygoda przemieszczania się i odpowiednie wykorzystanie ustawionych tam mebli. Zawsze miejmy na uwadze oprócz estetyki także funkcjonalność.

Zaczynając od ścian, stwórzmy odpowiedni klimat malując je na ciekawy kolor, lub zakryjmy tapetą, cegłami lub płytami kamiennymi. Obecnie na rynku można znaleźć dużą ilość materiałów, rozwiązań, które dopasują się do tego typu pomieszczeń i, zdecydowanie, zaspokoją one gust każdego domownika. Ściana 'z cegieł' znakomicie wkomponuje się do salonów urządzonych w dawnym stylu, jak i w nowoczesnych pomieszczeniach, w których elementy metalowe, szklane świetnie współgrają z cegłą. Płyty kamienne pasują raczej w salonach bardziej reprezentacyjnych lub holach wejściowych. Obecnie istnieje mnóstwo rodzajów kamienia wykończonych na wiele różnych sposobów. Najczęściej wybiera się marmur i granit. Aby nasz salon stał się dla nas jednym z najprzytulniejszych miejsc w domu, możemy także użyć kilka puszek farby i ciekawie pomalować ściany. Odpowiedni kolor tych powierzchni nada wnętrzu przytulny charakter, jak również pozwoli na ukrycie jego wad oraz niedoskonałości. Poprzez wybór odpowiedniego koloru farby do pomalowania możemy zarówno optycznie zwiększać jak i zmniejszać pokój oraz uwydatnić jego reprezentacyjne elementy. Dobrze zaplanowane kolory na ścianach i suficie mogą spowodować zupełnie inne postrzeganie pomieszczeń, niż by to wynikało z jego rzeczywistych wymiarów. Na przykład niskie wnętrze zdecydowanie podwyższać będzie biały sufit, natomiast wysokie wyda się o wiele przytulniejsze, gdy sufit będzie ciemniejszy niż ściany. Ciekawy efekt uzyskamy, gdy przeciwległe ściany pomalujemy na taki sam, ciemny odcień to sprawi, że „przybliżą się” one do siebie. Z kolei gdy będą one w jasnym kolorze, wtedy wąskie pomieszczenie będzie wydawało się znacznie szersze. Możemy także wybrać ciemniejszy odcień na ścianę znajdującą się naprzeciwko wejścia, co sprawi, że pokój wyda się krótszy. Istnieje jeszcze jedna pomocna sztuczka: poziome pasy na ścianach obniżą, a pionowe optycznie podwyższą pokój. Pamiętajmy jednak, że niekoniecznie ściany muszą być wzorzyste. Pomalowanie ścian na gładko jest bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy w salonie wiszą wzorzyste zasłony. Jeśli kwiatki, kropki, kratki, kółka itp. ściany i zasłon połączą się ze sobą, wnętrze salonu będzie wyglądało na chaotyczne i nieuporządkowane.

Gdy ozdobiliśmy już wnętrza, ściany, kiedy dodatki stoją na właściwym miejscu - czas umeblować salon. Dokonując wyboru domowych sprzętów kierujmy się kilkoma prostymi zasadami:
  • meble muszą pełnić przede wszystkim funkcję użytkową.
  • meble nie powinny zaburzać, niepotrzebnie zagracać przestrzeni
  • muszą być ozdobą samą w sobie; swoją formą i funkcjonalnością niech przykuwają uwagę.

Zasiądźmy więc wygodnie na kanapie i włączmy nasze nowoczesne kino domowe.
Stwórzmy przytulny salon - wszystko zależy tylko od nas.


autor: Anna Kokesz

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Normowe doświetlenie pomieszczeń, Urządzenie sypialni, Relaks w łazience, Kuchnia w stylu klasycznym, Kamień, cegła – jak je wykorzystać?
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza,