×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Pustaki zasypowe

Przy budowie podpiwniczonego domu jednorodzinnego podczas planowania przedsięwzięcia, doboru materiałów i technologii pojawia się pozycja pod tytułem ściany fundamentowe. Jeśli chodzi o materiały to mamy do wyboru ściany wylewane z betonu, murowane z pustaków betonowych lub ściany z pustaków zasypowych. Ściany żelbetowe to drogie i pracochłonne ale bardzo solidne rozwiązanie. Murowanie z bloczków betonowych pozwala zaoszczędzić nieco funduszy, przy zachowaniu dobrych parametrów nośnych, ale jest pracochłonne. Ciekawą propozycją są pustaki zasypowe, które posiadają porównywalne parametry nośne i oferują kilka wartych wzięcia pod uwagę zalet.

Na rynku dostępne są pustaki wykonane z betonu lub kerazmyto - betonu. Mają one postać kilku komorowych skrzynek, które układa się podobnie jak zwykłe pustaki, a następnie wypełnia betonem. Te drugie posiadają dodatkowo właściwości termoizolacyjne. Zawarty w betonie keramzyt to lekkie, porowate kruszywo powstające na skutek wypalania specjalnych odmian gliny. To dzięki niemu beton ma bardziej porowatą strukturę, co z kolei przekłada się na jego właściwości cieplne. Pustaki zasypowe dostępne są w kilku rozmiarach wraz z kształtkami na przykład narożnymi. Ułatwia to swobodne stosowanie tego rozwiązania w każdym projekcie budowlanym. Przed rozpoczęciem prac należy jednak dokładnie zweryfikować projekt tak, aby dostosować go do wymiarów pustaków jakie mamy zamiar zastosować. Konieczne jest również przeliczenie konstrukcji pod względem obciążeń w celu doboru odpowiedniego zbrojenia. Pozwoli to zarówno na optymalne wykorzystanie materiału poprzez zminimalizowanie odpadków, a także przyspieszy prowadzone prace eliminując konieczność docinania i dopasowywania elementów.

Pustaki zasypowe układa się podobnie jak w przypadku tradycyjnych murów z bloczków lub cegieł. Przed położeniem pierwszej warstwy należy wykonać poziomą izolację, tak aby wyeliminować możliwość kapilarnego podciągania wilgoci z ław fundamentowych. W przypadku dużej nierówności powierzchni ław fundamentowych może być również konieczne wykonanie podkładu wyrównującego z zaprawy cementowej. Bloczki układa się bez zaprawy na mijankę, tak aby zachować przesuniecie styków względem siebie, równe połowie długości pustaka. Murowanie należy rozpoczynać od narożników do środka ściany. Po ułożeniu kilku warstw puste przestrzenie wewnątrz wypełnia się betonem. Ze względu na łatwość układania oraz zagęszczenia mieszanki betonowej najlepiej zalewać ścianę etapami składającymi się z trzech do czterech warstw.

Ściany z pustaków zasypowych wymagają w niewielkim stopniu stosowania zbrojenia. Poziome pręty powinno się ułożyć na pierwszej oraz ostatniej warstwie. Na poprzecznych ścianach pustaków znajdują się specjalne wyżłobienia, które ułatwiają układanie prętów. Poziome pręty należy również umieszczać przy otworach okiennych i drzwiowych. We wszystkich narożnikach należy zastosować zbrojenie pionowe połączone z prętami wypuszczonymi z ław fundamentowych. Jest ono konieczne ze względu na zachowanie sztywności pionowej ścian. Rozstaw, ilość oraz średnica prętów jest dobierana przez projektanta i zależy od obciążeń jakim będzie poddawana konstrukcja.

Niewątpliwą zaletą omawianego systemu jest szybkość wykonywania prac. Wykonywanie ścian fundamentowych z pustaków zasypowych pozwala też na znaczne obniżenie kosztów na tym etapie prac. Z jednej strony odpadają wydatki związane z wykonaniem i demontażem szalunków, a z drugiej dochodzi możliwość wykonania całości prac samodzielnie. Pustaki są dosyć lekkimi elementami i przy ich murowaniu możemy śmiało obyć się bez dźwigu, co sprzyja do ich stosowania w budynkach wznoszonych metodą gospodarczą.

W przypadku stosowania pustaków keramyzto - betonowych istotnym walorem całego systemu jest uzyskanie dobrych parametrów termoizolacyjnych już na warstwie nośnej. Przyczynia się to do zmniejszenia grubości dodatkowej izolacji termiczne lub jej całkowitego wyeliminowania.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Fundamenty
Podobne: Wykonanie fundamentów krok po kroku, Izolacja fundamentów, Woda w gruncie, Ogrzewana płyta fundamentowa, Najlepszy materiał na ścianę fundamentową
Słowa kluczowe: firma budowlana, remontowe, fundamenty, bloczki fundamentowe, płyta, ława, ławy, pustaki zasypowe, bloczki, fundamenty, zbrojenie, keramzyt, beton, technologia