×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Rekuperacja - czyli odzysk ciepła

Rekuperacja, czyli inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Centralną częścią dzięki, której proces ten może przebiegać jest rekuperator. To on jest odpowiedzialny za odpowiedni obieg powietrza w budynku. Każde takie urządzenie posiada dwa odpowiednie wentylatory dzięki, którym jest możliwa wymiana powietrza zużytego z powietrzem nawiewanym z zewnątrz. Rekuperacja to przede wszystkim odpowiedni proces obiegu powietrza w całym domu oraz jego najbardziej optymalny rozkład. Co się tyczy mniej przyjemnych zapachów pochodzących z kuchni lub toalet poprzez taki obieg zostają one usunięte.


Myśląc o budowie domu, który ma być przede wszystkim energooszczędny rekuperator staje się jego nierozłącznym elementem. Odpowiedni projekt instalacji oraz zakup dobrego rekuperatora to dwa warunki, które zadecydują o prawidłowym funkcjonowaniu tego rodzaju mechanicznej wentylacji. Sama rekuperacja nie jest określana przez producentów, jako jedynie oszczędność, ale pojawiają się również sformułowania dotyczące poprawy zdrowia każdego z mieszkańców domu. Dzieje się tak dlatego, że dzięki niej usunięte zostaje powietrze zużyte, w którym znajdują się roztocza, grzyby itp. A na jego miejsce wprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz. Odzyskiwanie energii to kolejny atut posiadania rekuperacji w swoim domu. Podczas tego procesu zostaje wykorzystywana energia, która znajduje się w ciepłym powietrzu w budynku, zostaje ona przekazywana do powietrza nawiewanego. Ma to wpływ na poprawę efektywności procesu wentylacji. Wpływa to przede wszystkim na zmniejszenie kosztów ogrzewania w miesiącach chłodnych, zimowych. W okresie letnim zapewniamy chłodzenie budynku powietrzem z zewnątrz.

Sam proces przekazywania ciepła zachodzi w rekuperatorze. Jest on tak zbudowany, że powietrze brudne nie miesza się z nowym, nawiewanym. Dlatego też do budynku powraca jedynie powietrze bez żadnych zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są również rekuperatory, które posiadają nagrzewnicę wodną lub elektryczną. Dzięki temu można dogrzewać powietrze. Rekuperator najlepiej jest zamontować w pomieszczeniach gospodarczych lub na strychu. Stamtąd nawiewane powietrze zostaje odprowadzane do sieci kanałów nawiewnych. W okresie zimowym można je dogrzewać. Natomiast powietrze zużyte, z którego zostanie już przekazane ciepło do powietrza czystego, zostaje ono usunięte dzięki specjalnej wyrzutni, na zewnątrz budynku.

Oprócz wentylacji mechanicznej, popularna jest również wentylacja grawitacyjna. Jednak jej uzależnienie od warunków atmosferycznych sprawia, że jest mniej wygodna w użyciu niż wentylacja mechaniczna. Użycie rekuperatora i taki sposób wentylacji w domu jest jednym z najoszczędniejszych sposobów posiadania czystego powietrza. Ograniczenie strat ciepła dla całego budynku wynosi nawet 80%. Jeśli marzymy o jeszcze większych oszczędnościach, dobrym pomysłem będzie połączenie rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepła.

Sposobów instalacji takiej wentylacji jest kilka. Jednym z nich jest użycie rur sztywnych. Dzięki temu ograniczone zostają opory przepływu powietrza. Dodatkowym atutem jest możliwość czyszczenia całej wentylacji. Wadą takich rur jest zwiększenie hałasu, który można wyeliminować poprzez użycie tłumików akustycznych. Inny sposób to zakup rur wykonanych z tworzyw sztucznych. Ich niewielki rozmiar powoduje, że można je ukryć tuż pod sufitem podwieszanym, albo w podłodze. Niestety rury z tworzyw sztucznych są kosztowne w zakupie.

Decydując się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła możemy liczyć na komfort i świeżość w całym domu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które są alergikami. Dzięki nieustannej wymianie powietrza nie są oni narażani na ciągłe przebywanie w pomieszczeniach, w których znajdują się szkodliwe roztocza, czy grzyby. Warto, więc zastanowić się czy początkowy wydatek związany z zakupem tego rodzaju instalacji, nie okaże się jedną z większych oszczędności w eksploatacji całego domu.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Klimatyzacja / Wentylacja
Podobne: Poprawna wentylacja w kuchni i łazience, Wymiennik gruntowy, Zakładanie klimatyzacji, Ochrona przeciwsłoneczna pomieszczeń a klimatyzacja, Za i przeciw klimatyzacji w domu
Słowa kluczowe: klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja, rekuperator,