×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Remont po zalaniu mieszkania

Zalane mieszkanie to koszmar niejednej osoby. Pół biedy, gdy do awarii doszło podczas naszej obecności w domu, ponieważ wtedy można szybko zareagować i próbować przeciwdziałać zalaniu sąsiada. Gorzej, jeśli przyjeżdżamy i właściwie nie wiemy co należy zrobić. Przyczyny zalania mogą być różne: od nieszczelności instalacji, przez przyczyny zewnętrzne – środowiskowe, po takie, które wynikają z ludzkiej bezmyślności, czy zapominalstwa. Równie dobrze ogromnych szkód może przysporzyć pęknięta rura, nieszczelny zawór, czy warunki pogodowe, na przykład ulewne deszcze powodujące powodzie. Próby samodzielnej „działalności naprawczej” dotyczącej instalacji wodno-kanalizacyjnej, czy centralnego ogrzewania (wodnego), mogą również kończyć się zalaniem mieszkania – takie prace powinni prowadzić specjaliści.

Co zrobić, gdy jest już za późno na przeciwdziałanie skutkom wody – gdy nasze mieszkanie zostało zalane? Przede wszystkim należy się upewnić, że źródło awarii zostało usunięte, a wszystkie nieszczelności wyeliminowane. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek napraw powstałych szkód należy zadbać o to, aby taka sytuacji się nie powtórzyła. Nie ma sensu przeprowadzanie remontu tylko po to, żeby za chwilę go ponawiać. Oczywiście nie da się całkowicie zapewnić ochrony przed skutkami powodzi – są to zjawiska niezależne od naszych działań.

Po usunięciu wody z mieszkania i wstępnym „osuszeniu” należy dokonać oględzin: stwierdzić, które elementy są nie do uratowania. Tam, gdzie powstały wybrzuszenia farby czy widoczne zacieki na tynkach prawdopodobnie konieczne będzie skucie tynków i powłok malarskich. Kolejne działania remontowo – konserwatorski mogą być częstokroć możliwe dopiero po osuszeniu ścian. Na etapie badań wstępnych należy określić błędy techniczno – budowlane, wykonać analizę zasolenia i określić budowę muru.

Często osuszanie murów jest tylko końcowym efektem, po stwierdzeniu problemu i jego wyeliminowaniu. Usunięcie awarii i jej naprawa nie oznacza, że problemu nie ma – należy sobie zdawać sprawę z tendencji murów do kapilarnego podciągania wody. Może się okazać, że osuszanie muru jest tylko czynnością wspomagającą, ale nie rozwiązującą problemu. Czasami brak izolacji poziomej czy pionowej budynku może spowodować, że niezbędne będzie wcześniejsze ich odtworzenie, przed przystąpieniem do osuszania ścian. Szczególnie ważne jest to w przypadku budynków położonych na terenach zagrożonych powodzią, gdzie obecność wody w mieszkaniu z przyczyn atmosferycznych / zewnętrznych jest wysoce prawdopodobna. Stosuje się tutaj najczęściej metody iniekcyjne, wspomagane drenażem.

Przegrody budowlane można osuszać za pomocą: nagrzewnic, wykorzystując metodę kondensacyjnych czy absorpcyjnych osuszaczy powietrza oraz metodą mikrofalową.

Za pomocą nagrzewnic osusza się powietrze wewnątrz pomieszczeń, ogrzewając je do temperatury kilkudziesięciu stopni. Powstałą w tym procesie parę wodną usuwa się z pomieszczeń za pomocą wentylatorów mechanicznych, czy tradycyjnych metod wietrzenia.

Metoda ta może przynieść tylko pozorne efekty osuszenie murów, gdyż nagrzewają się jedynie warstwy powierzchniowe muru i z nich następuje odparowanie wilgoci. Aby uzyskać efekt całkowitego osuszenia muru należałoby stworzyć takie warunki temperaturowe i wentylacyjne, aby mur wysychał w całej swojej grubości.

Metoda kondensacyjnych osuszaczy powietrza polega na wysysaniu z uszczelnionego pomieszczenia wilgotnego powietrza, które następnie podawane jest na parownik. W ten sposób zebrany kondensat trafia do połączonego z kanalizacją zbiornika. Proces ten wspomagają pompy wodne.

Zasada działania metod absorpcyjnych opiera się na absorbowaniu wody z zasysanego powietrza i utworzeniu dwóch stref pracy: w jednej gromadzeni się wodę w obracającym się filtrze, w drugiej osusza się powietrze. Wysuszone powietrze stwarza bardzo korzystne warunki do wysychania murów. Najlepsze efekty uzyskuje się w tej metodzie przy szczelnym zamknięciu pomieszczenia.

Metoda mikrofalowa służy do szybkiego suszenia wybranych fragmentów ścian. Wykorzystuje się tutaj zjawisko zamiany energii pola elektromagnetycznego na energii cieplną w środowisku wilgotnym.

Przed przystąpieniem do osuszania ścian niezbędne jest sporządzenie projektu wykonawczego, uwzględniającego przerwy technologiczne i intensywność oraz czas trwania całkowitego osuszania murów. Nadmierne osuszanie ściany może doprowadzić do utraty wytrzymałości zapraw – odparowaniu może ulec również woda użyta do wiązania- i częściowej destrukcji muru.

Problem zawilgocenia i zasolenia murów jest częściowo rozwiązywany przez zastosowanie tynków renowacyjnych. Są one wykonywane z przygotowanych fabrycznie suchych zapraw, charakteryzują się dużą porowatością i przepuszczalnością wody przy ograniczeniu możliwości kapilarnego podciągania wody. Są w stanie przejmować sole z zawilgoconych murów, a stosowane na zewnątrz zapobiegają oddziaływaniu wody opadowej na mur.

Jeśli na osuszoną powierzchnię muru po naprawie zostanie naniesiony zwykły tynk, szybko może dojść do odspojenia i powstaje konieczność przeprowadzenia kolejnych napraw. Spowodowane jest to krystalizacją soli w pierwszej kolejności w warstwie między tynkiem a ścianą. Ponieważ tynki renowacyjne działają jak kompresy – przeciwdziałają temu zjawisku bez efektu samozniszczenia. Hydrofobowość tynku renowacyjnego utrudnia pobór wody z otoczenia i z zasolonego muru. Poza tym tynki renowacyjne są „odporne” na powstawanie rys. Aby wykonać tego rodzaju tynki, należy usunąć stare wykończenie: tynki i powłoki malarskie, a zaprawę ze spoin muru należy usunąć do głębokości min. 2cm. Następnie mury należy osuszyć mechanicznie. Tynki należy pielęgnować (stosować przerwy technologiczne, zasłony z folii na rusztowaniu oraz grubości poszczególnych warstw, określone w projekcie).

Można również zastosować zamiast tynków renowacyjnych masy szpachlowe i preparaty gruntujące mające za zadanie zmniejszenia chłonięcia wody. Gdy podłoże jest już przygotowane i osuszone można przystąpić do wykonywania warstw wierzchniego krycia, powłok malarskich, itp. Efekt końcowy powinien być co najmniej zadowalający, więc różnice pomiędzy ścianą zalaną i niezalaną (czy poszczególnymi częściami sufitu) należy ładnie wyrównać i zaszpachlować.
autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Jak uniknąć wilgoci w łazience?, Usuwanie zagrzybienia z elewacji, Jak walczyć z kurzem i pyłem podczas remontu?, Pogłębianie piwnic, Balustrada na zewnątrz domu
Słowa kluczowe: zalanie mieszkania, osuszanie ścian. osuszanie murów, zawilgocenie