×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Remontujesz? Zrób przy okazji gruntowne porządki!

Większość z nas ma naturalną tendencję do gromadzenia przedmiotów, która dodatkowo nasila się, gdy zostajemy właścicielami domu z jego piwnicami, schowkami i strychami. Remont jest bardzo dobrą okazją nie tylko na zmianę wystroju i odświeżenie pomieszczeń. To też świetny moment na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy.

Podejście „jeszcze się przyda” jest niestety sprawcą niezauważalnego przyrostu mnóstwa starych, nieużywanych i niepotrzebnych rzeczy. Tymczasem współcześnie coraz więcej osób zauważa zalety minimalizmu i stara się ograniczać liczbę przedmiotów wokół do absolutnego minimum. Może warto czasami zajrzeć do magazynu niepotrzebnych rzeczy i zastanowić się, czy te wszystkie przedmioty naprawdę się jeszcze przydadzą i czy będą miały zastosowanie. A może lepiej oddać, wyrzucić albo nawet sprzedać to wszystko, co nam się już nie przyda?

Coraz popularniejszy staje się trend dizajnerskiego recyclingu i twórczego wykorzystania rzeczy pozornie niepotrzebnych. Powstają miejsca, instytucje i serwisy internetowe (np. reused.pl, zycierzeczy.pl), które zajmują się ciekawym wykorzystaniem przedmiotów niepotrzebnych, wyciąganych z piwnic i strychów. Coraz popularniejsze stają się w Polsce kiermasze i lokalne wyprzedaże (tzw. garażówki), a do pozbycia się niepotrzebnych rzeczy można też wykorzystać portale wymiany/sprzedaży sąsiedzkiej. Coraz więcej sympatyków ma też eklektyczny styl wystroju wnętrz łączący nowoczesne wnętrza z przedmiotami z epoki PRL lub vintage. Niekiedy okazuje się, że stare babcine pamiątki nagle nabiegają charakteru stylowych współczesnych gadżetów.

[Ostatnio na blogu zrobiłyśmy z koleżanką fotogalerię na temat twórczego recyklingu – może coś z tego postanowicie wykorzystać]

Oto kilka podpowiedzi, co zrobić z niepotrzebnymi przedmiotami!

Ubrania – stare, nigdy nie noszone, te, których już nigdy nie założysz, bo są zniszczone, niemodne, opatrzyły się lub po prostu ich nie lubisz. Po co je trzymać? Jeśli są czyste i w dobrym stanie, możesz oddać je potrzebującym podczas zbiórki odzieży lub zanieść do okolicznego domu pomocy. Znajdzie się z pewnością wiele osób, którym twoje ubrania mogą się jeszcze przydać. To samo dotyczy ubranek, zabawek czy wózka po twoich pociechach. Jeśli twoje dzieci już z nich wyrosły – możesz je podobnie spożytkować. Ubrania stare i zniszczone po prostu wyrzuć – przecież już ich nie założysz.

Sprzęt elektroniczny, AGD, komputerowy – te urządzenia się psują, zastępujemy je nowymi lepszymi modelami lub po prostu już z nich nie korzystamy. Prawie każdy ma w domu niepotrzebne sprzęty, zepsute radia, nie działające podzespoły komputerowe, a niektórzy nawet trzymają w piwnicy stare pralki i lodówki z przekonaniem, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zorganizują pralnię lub spiżarnię. Co z nimi zrobić? Albo zdecydować się na zorganizowanie wspomnianych pomieszczeń gospodarczych albo je wyrzucić. Trzeba jednak pamiętać, że sprzęty elektroniczne i komputerowe nie mogą tak po prostu wylądować na osiedlowym śmietniku. W każdym mieście są specjalne punkty składu i utylizacji tego typu urządzeń. I do takiego miejsca trzeba zawieść swoje niepotrzebne przedmioty. Takie postępowanie jest wymagane ze względu na toksyczne substancje, które uwalniają się z rozkładających się urządzeń i zanieczyszczają środowisko naturalne.

Meble – stare fotele, krzesła, materace, szafki, które zwykle stają się miejscem magazynowania innych zapomnianych rzeczy. Nieużywane, dawno straciły swój pierwotny urok, a obecnie stoją zakurzone. Tu rozwiązań jest kilka. Po pierwsze – można je zagospodarować zgodnie z ich przeznaczeniem, wykorzystać np. jako piwniczny regał na przetwory. Po drugie – można poddać je renowacji i tchnąć w nie drugie życie. Pomysłowe wykorzystanie starych mebli może dać niesamowite efekty i urozmaicić wystrój wnętrza. Po trzecie – zutylizować, spalić w kominku, oddać. Stare meble zajmują zwykle dużo miejsca, które warto wykorzystać w innym celu.
autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Prace porządkowe
Podobne: Jak walczyć z kurzem i przykrymi zapachami?, Zapachy domu, Trudne zanieczyszczenia – jak sobie z nimi radzić?, Sprzątanie po remoncie, Jak sprzątać bez środków chemicznych? Domowe sposoby na sprzątanie domu
Słowa kluczowe: sprzątanie, porządki, recycling, regeneracja, używane rzeczy