×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Roboty budowlane w niskich temperaturach

Okres zimowy to trudny czas dla budownictwa, ponieważ niskie temperatury mocno ograniczają prace, które można wykonywać na zewnątrz. Dla robót betoniarskich, tynkarskich i murarskich jest to granica +5 °C, choć nie powinno się ryzykować z tynkami zewnętrznymi, ponieważ są najbardziej wrażliwe na niskie temperatury i najtrudniejsze do zabezpieczenia . Dzięki dostępnym technologiom i wiedzy, wiele robót w wyjątkowych sytuacjach można jednak wykonywać. Należy jednak pamiętać, że będzie się to wiązało z nakładem dodatkowych środków i pracy.

Aby zdać sobie sprawę z trudności zadania oraz przygotować plan działania, należy przeanalizować sposób w jaki temperatura oddziałuje na poszczególne elementy machiny budowlanej.

Procesy technologiczne.

Obniżona temperatura wpływa na przebieg procesów technologicznych oraz zmienia właściwości mechaniczne niektórych materiałów. Wszelkiego rodzaju zaprawy, kleje oraz beton zawierają wodę, która zamarzając przed ukończeniem procesów wiązania nie pozwala na osiągnięcie odpowiedniej wytrzymałości spoiw lub wręcz uniemożliwia zajście procesów chemicznych, zmieniając materiał w bezużyteczną breję. Niektóre materiały jak stal lub tworzywa sztuczne twardnieją w niskich temperaturach, co prowadzi do utraty elastyczności i stanowi poważny problem podczas obróbki. Rury z tworzyw, zwłaszcza PCV, mogą na przykład pękać podczas cięcia lub wiercenia w nich otworów, natomiast zmarznięte pręty zbrojeniowe twardnieją i są trudniejsze do wyginania. W niskich temperaturach zwykła pianka poliuretanowa gorzej się rozpręża i dłużej twardnieje. Przy wykonywaniu uszczelnień, osadzaniu okien i drzwi należy stosować zimową piankę.

Sprzęt

Niska temperatura powoduje przede wszystkim zgęstnienie płynów roboczych w siłownikach, środków smarnych w przegubach i silnikach, co przyczynia się do zwiększenia oporów pracy a także przyczynia się do zwiększonego zapotrzebowania na paliwo przez maszyny budowlane. Ponadto na skutek oblodzenia podłoża maszyny mogą mieć problem z poruszaniem się po placu budowy. Zimno daje się również we znaki narzędziom a zwłaszcza wiertłom, tarczom i końcówkom tnącym. W przypadku zawilgocenia wnętrza budowy może ona zamarzać pomiędzy ruchomymi elementami i przyczyniać się do ich uszkodzenia.

Ludzie

Wydajność pracy przy niskich temperaturach wyraźnie spada z przyczyn, których chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Niekiedy nawet proste czynności wymagają nieco więcej czasu lub większej ilości pracowników. Należy liczyć się również z tym, że czas przebywania na zewnątrz i efektywnej pracy jest krótszy niż w normalnych warunkach.

Aby móc prowadzić prace w obniżonych temperaturach należy nie tylko przeciwdziałać wymienionym powyżej objawom w czasie realizacji robót, ale również zapewnić ich ochronę i pielęgnację w czasie dojrzewania. Niektóre elementy, z definicji nie odporne na niskie temperatury, należy izolować od warunków atmosferycznych do czasu przykrycia ich na kolejnych etapach robót, na przykład rury doprowadzające wodę na plac budowy.

Prowadzenie robót ziemnych w niskich temperaturach staje się tym trudniejsze, im głębiej i bardziej zamarznięty jest grunt. Konieczne jest w tedy użycie mocniejszego sprzętu, który poradzi sobie z twardszym materiałem. W skrajnych przypadkach kopanie może być wręcz niemożliwe i to nie tylko na Suwalszczyźnie, gdzie strefa przemarzania sięga 1,7m. Jeśli planujemy prowadzenie robót ziemnych na niedużym obszarze, wkopywanie szamba lub zbiornika na gaz, można rozważyć wcześniejsze postawienie namiotu i położenie warstwy izolacyjnej z wełny mineralnej lub styropianu a także dogrzewanie go nagrzewnicą. Ma to na celu ochronę przed nadchodzący mrozem. Namiot lub plandeka przyda się również podczas opadów śniegu. Dzięki nim, pozostawiony wykop nie ulegnie zawaleniu śniegiem i będzie można szybciej powrócić do kontynuowania prac. W przypadku konieczności doraźnego rozmrożenia ziemi na niedużym obszarze, można spróbować użyć palnika dekarskiego, z zachowaniem ostrożności w pobliżu wrażliwych na ogień elementów takich jak, rury z tworzyw sztucznych czy elementy izolacji fundamentów. Lepszym ale zajmującym więcej czasu sposobem jest postawienie namiotu z nagrzewnicą w środku. Konieczne jest dozorowanie takiej „rozmrażarki” ponieważ wysoka temperatura może doprowadzić do zapalenia się namiotu. Niebezpieczne mogą być też gromadzące się wewnątrz opary z nagrzewnic spalinowych. Oszałamiających rezultatów nie osiągniemy, ale w przypadku niedużych obszarów i małych mrozów metoda ta sprawdza się. Rozmiar podejmowanych działań zależy od opłacalności ich podjęcia.

Roboty żelbetowe wymagają szeroko zakrojonych przygotowań to prowadzenia działań, zarówno w czasie wykonywania prac jak i w czasie ich pielęgnacji. Przede wszystkim konieczne jest użycie betonu ze specjalnymi dodatkami chemicznymi, które ułatwią wiązanie w warunkach niskiej temperatury. Warto zamówić mieszankę o gęstej konsystencji czyli zawierającą mniej wody. Można również zamówić podgrzaną mieszankę betonową. Wylany beton należy zabezpieczyć poprzez przykrycie go izolacją w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Całość należy przykryć grubą folią budowlaną lub plandeką. Tak opatuloną konstrukcję można ogrzewać parą lub w przypadku stropów, wstawiając do pomieszczeń poniżej nagrzewnice. Ważne aby zatkać otwory okienne i drzwiowe tak aby nie uciekało przez nie ciepło. Konieczny jest też monitoring temperatury pod stropem i na stropie. Dobrą praktyką jest użycie betonu wyższej marki niż w projekcie a także pobranie próbek z różnych miejsc konstrukcji, które należy przebadać przed podjęciem decyzji o rozdeskowaniu. Próbki oczywiście muszą dojrzewać w tym samym miejscu co betonowany element. Nie dotyczy to próbek porównawczych, którym należy zapewnić prawidłowe warunki dojrzewania. Dzięki temu, w razie konieczności, można będzie określić czy słaba wytrzymałość betonu jest spowodowana złą pielęgnacją w okresie dojrzewania czy wadą mieszanki.

W przypadku gdy pogoda pokrzyżuje nasze plany i gotowy do zabetonowania strop zostanie zasypany śniegiem, po wyrzuceniu tego co się dało za pomocą łopat, resztę można wytopić za pomocą nagrzewnicy lub palnika gazowego. Należy uważać, żeby nie nagrzać zbytnio zbrojenia, zwłaszcza kratownic belek stropów gęstożebrowych, co może doprowadzić do ich wygięcia i osłabienia na skutek wystąpienia naprężeń wywołanych nagłą zmianą temperatury.

Podobnie wygląda sprawa dla robót murarskich. W przypadku stosowania klejów i gotowych zapraw, należy sprawdzić w jakiej temperaturze producent zaleca go stosować. W przypadku stosowania zapraw cementowych można zastosować dodatki przyspieszające wiązanie podobne do tych do betonu, a także zastosować cementy o wyższych markach. Aby uniknąć marnowania zaprawy na skutek niskiej temperatury należy przygotowywać nieduże porcje, które będą szybko wyrabiane. Wydłuży to oczywiście czas potrzebny na realizację robót murarskich ale na początku ostrzegałem, że „będzie się to wiązało z nakładem dodatkowych środków i pracy”. Jeśli murujemy w okresie, w którym spodziewamy się mrozów należy zabezpieczać kolejne etapy prac podobnie jak beton. W razie potrzeby elementy, z których będą wznoszone ściany należy uprzednio rozmrozić i wysuszyć.

W przypadku wykonywania izolacji przeciw wodnych i przeciw wilgociowych, należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń producenta, w zakresie temperatur w jakich dany środek można stosować. Nie ma jednej recepty na prowadzenie tego rodzaju prac w niskich temperaturach ponieważ materiały do ich wykonywania, różnią się bardzo od siebie składem chemicznym i sposobem nakładania. Wszystkie materiały na bazie wody muszą być nakładane w temperaturze powyżej zera. Problemem jest też zabezpieczania wykonanych prac. W większości przypadków nie da się ich przykryć styropianem czy wełną ponieważ może się ona przykleić do powłoki izolacji. W przypadkach awaryjnych, jedynym wyjściem jest wykonanie tymczasowej izolacji z papy. Ważne, aby wcześniej ogrzać ją przechowując w ciepłym miejscu, co pozwoli na uniknięcie pękania i kruszenia się podczas rozwijania z rolki.

Generalnie przy nakładaniu wszelkiego rodzaju powłok na ściany, chodzi tu o tynki, farby, izolacje, należy zapewnić nie tyle odpowiednią temperaturę powietrza, co samych ścian. Ogrzanie pomieszczeń od zera może zająć nawet dwa tygodnie, zanim będą na tyle suche i ciepłe, że będzie można przystąpić do prac.

Na końcu nie można nie wspomnieć o sposobie składowania materiałów budowlanych. Wszelkiego rodzaju zaprawy, kleje, cementy itp. bezwzględnie trzeba chronić przed mrozem i wilgocią. Materiały takie jak elementy murowe czy prefabrykaty betonowe można trzymać na zewnątrz ale w miarę możliwości powinniśmy starać się umieszczać je w pomieszczeniach. Przechowywane na zewnątrz muszą być przykryte folią lub plandeką chroniącą przed opadami deszczu i śniegu. Ma to znaczenie w okresie występowania temperatur poniżej zera. W pomieszczeniach należy również składować papę i wszelkiego rodzaju folie i wełnę mineralną. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek materiału, należy bezwzględnie zapoznać się zaleceniami producenta co do warunków, zwłaszcza temperatury, ich stosowania.

Wszystkie wymienione powyżej sposoby należy traktować jako swego rodzaju koła ratunkowe w wyjątkowych sytuacjach a nie przepustkę do prowadzenia robót w niesprzyjających warunkach. Przydadzą się one, gdy trzeba będzie szybko odbudować budynek, którego część uległa zniszczeniu na skutek pożaru lub klęski żywiołowej. W innym przypadku lepiej poczekać na wiosnę.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Murowanie, Tynkowanie / Prace elewacyjne
Podobne: Parapety zewnętrzne – rodzaje, Jak położyć kamień na ścianie, Ściana jednowarstwowa, Studzienki okienne - sposób na doświetlenie piwnicy, Wykończenie ścian z płyt GK
Słowa kluczowe: murarz, zlecenie, budowa domu, , praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie, prace murarskie, zima, niskie temperatury, zabezpieczenie przed mrozem