×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Rodzaje balkonów oraz sposoby ich konstruowania

Balkon stanowi konstrukcję wspornikową lub podpartą (za pomocą słupów), wysuniętą poza lico budynku. Oprócz funkcji „powiększania” wnętrza stanowi on również piękne dopełnienie bryły zewnętrznej. Odpowiednio umiejscowiony w obiekcie zapewnia dodatkowy dopływ światła, dzięki drzwiom balkonowym oraz stanowi miejsce relaksu i wypoczynku – jest „oknem na świat”. W obszarach miejskich, blokowiskach i budynkach wielorodzinnych dodatkowo pełni funkcję zastępczą dla tarasu.

Ze względu na materiał z jakiego jest wykonany można dokonać podziału balkonów na:
  • żelbetowe;
  • prefabrykowane;
  • drewniane;
  • na belkach (na przykład stalowych).
Podstawowymi elementami balkonów są: płyta nośna lub belki, na których oparta jest powierzchnia wykończeniowa oraz balustrady. Na płaszczyźnie nośnej płyty układa się warstwę izolacyjną i przeciwwilgociową. Posadzka balkonu wykonana powinna być z materiałów mrozoodpornych - najczęściej stosowane są tu płytki. Wysięg balkonów ogranicza się zwykle do 2,0 m. W budynkach wznoszonych metodami tradycyjnymi dominują balkony o konstrukcji wspornikowej (płytowej lub belkowo - płytowej).

Dla wyeliminowania możliwości przedostawania się wody opadowej do przyległych pomieszczeń poziom posadzki balkonu powinien być niższy od poziomu posadzki wnętrza o około 5,0 cm. Dodatkowo aby umożliwić odprowadzenie wody deszczowej z powierzchni balkonu, należy wykonstruować go ze spadkiem 1,0÷2,0% w stronę części zewnętrznej. Gdy balkon ma znaczną powierzchnię, czy też w przypadku balkonów w budynkach użyteczności publicznej, musi być wyposażony w rynienki odprowadzające wodę do rur spustowych - zapobiegnie to zalewaniu powierzchni pod balkonem, jak również osób przebywających pod spodem strugami deszczu. Każdy balkon powinien posiadać obwodową obróbkę blacharską.

Bezpieczeństwo przed upadkiem z balkonu zapewniają balustrady. Ich wysokość określają przepisy budowlane i wynosi ona (liczona od powierzchni górnej balkonu do góry poręczy) odpowiednio dla balkonów w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych: 90 cm, dla budynków wielorodzinnych: 110 cm.
Częściami składowymi balustrad stalowych (tzw. lekkich) są: słupki (zwykle są to rury), wypełnienie między słupkami (płaskowniki lub rury), pochwyty (rury). Balustrady te są przytwierdzane do gotowej płyty balkonu. Elementy stalowe mogą być wypełnione płaszczyznami szklanymi. Balustrady ciężkie mogą być wykonane z elementów drobnowymiarowych (cegła, pustak) lub z betonu, czy żelbetu.

Balkony żelbetowe i prefabrykowane
Ten typ balkonu wykonywany jest zazwyczaj jako monolityczny na placu budowy. Minimalna grubość płyty powinna wynosić 8,0 cm – tak aby możliwe było późniejsze zamocowanie balustrady. Nie ma górnego ograniczenia grubości.
Na uprzednio przygotowanym szalunku układane jest zbrojenie płyty. Pod względem konstrukcyjnym element ten musi mieć odpowiednie zakotwienie w żelbetowym elemencie ściany (wieńcu, nadprożu), może też być przedłużeniem stropu. Ze względu na rozkład sił w przypadku balkonów zamocowanych wspornikowo - zbrojenie główne dotyczy części górnej balkonu - i w ten sposób powinno być układane. Dla takiego balkonu największe ugięcia powstają na końcu wspornikowym. Gdy mamy do czynienia z balkonem wspartym na końcu na słupach, można przyjąć, że jest to układ swobodnie podparty (na dodatkowych belkach)-i zbrojenie dotyczy dolnej części płyty – największe ugięcia występują w części środkowej.
W przypadku zastosowania żelbetowego balkonu prefabrykowanego mamy do czynienia z gotowym produktem, dostosowanym do połączenia z pozostałymi elementami konstrukcyjnymi obiektu. Często firmy zajmujące się produkcją takich balkonów wyposażają je już w łączniki pod balustrady.
Dla balkonów żelbetowych, niezależnie od sposobu produkcji, podstawowymi problemami są: możliwość termoizolacji (z uniknięciem mostków termicznych w miejscu łączenia balkonu z pionowymi płaszczyznami budynku) oraz przymocowanie balustrady tak, aby nie powodowało to przenikania wody do zbrojenia i jego korozji. Ponieważ balkon mocowany jest do elementów żelbetowych – powstaje na jego całej długości przylegającej do ściany mostek termiczny, przez który ucieka nam ciepło z mieszkania. Dodatkowo pogorszy efekt źle wykonana warstwa hydroizolacji.

Balkony drewniane
Rozpatrywać tutaj można dwa przypadki balkonów drewnianych. Pierwszy jest dostosowany do konstrukcji obiektu (np. z drewnianych bali) i stanowi jego integralną część jako przedłużenie drewnianych części konstrukcyjnych. Drugi natomiast jest bardziej elementem wykończeniowym (posadzka drewniana) oparty na żelbetowych lub stalowych belkach.
Balkon drewniany może też być oparty na drewnianych belkach - eliminuje to problem występowania mostków termicznych, które związane są z parametrami fizycznymi poszczególnych materiałów konstrukcyjnych. Drewno ma niższy współczynnik przenikania ciepła od cegły czy betonu. W związku z czym nie powstaną tutaj strefy zimne.
W drugim przypadku balkonów drewnianych wyszczególnić należy belki, które zwykle są elementem widocznym, usytuowanym pod płytą. Jeśli wykonane są one z kształtowników stalowych, mogą łączyć się z konstrukcją obiektu w sposób niezależny - w postaci wsporników zamocowanych w ścianie. Mogą też one być przedłużeniem konstrukcji budynku - belek stalowych stropu. Podporą mogą być również belki żelbetowe – zwykle monolityczne, zamocowane w wieńcu żelbetowym. Na takim podkładzie montuje się następnie nośne elementy drewniane balkonu. Drewno wykorzystywane w tym przypadku powinno mieć właściwości wodoodporne.
Balkony drewniane znajdują też zastosowanie w budynkach wznoszonych metodami tradycyjnymi. Drewnianą konstrukcję montuje się wówczas do części murowanej dodatkowo stosując również drewniane zastrzały podpierające wspornikową część elementu. Kąt nachylenia zastrzału najlepiej jeśli jest zbliżony do 45˚. Balkony takie są nazywane podwieszanymi.

Balkony na belkach
Płyty balkonowe mogą być również oparte na belkach wspornikowych-tak jak w przypadku balkonów drewnianych, mogą być wspornikowo mocowane w ścianie w wieńcu żelbetowym, mogą też być wspornikowym przedłużeniem płyty stropowej.
W przypadku wykorzystania jako podpór belek stalowych, płyty balkonowe wykonuje się najczęściej jako stalowo-ceramiczne lub płyty Kleina typu ciężkiego. Jako płytę można wykorzystać również beton. Taki układ ma zastosowanie w przypadku dość długich balkonów – projektuje się wówczas układ wieloprzęsłowy, w którym podporami liniowymi są belki, wypełnienie natomiast stanowi płyta monolityczna.

Co zrobić, jeśli z naszym balkonem coś „jest nie tak”?
Gdy zauważamy niepokojące i niezauważalne wcześniej odchylenia od normy w postaci na przykład większych ugięć części balkonu? Najlepiej udać się niezwłocznie do specjalisty w zakresie budownictwa. Nie należy samodzielnie próbować zaradzić problemowi, podpierając na przykład części balkonu. Szczególnie ważne jest to w przypadku balkonów żelbetowych. Zbrojenie płyty dobrane zostaje na etapie projektowania dla określonego typu balkonu przy uwzględnieniu sposobu jego mocowania i podparcia. Dlatego wprowadzając samodzielnie podpory możemy zmienić sposób pracy balkonu – problem ugięć nie zniknie, a może pojawić się za jakiś czas w innym miejscu. Działania takie w skrajnych przypadkach mogą być niebezpieczne. Samodzielne „naprawianie” balkonu czy ulepszanie jego konstrukcji grozi jego oberwaniem.


autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Wygodne schody, 10 zasad ekobudowy, Podgrzewany podjazd, Schody do wnętrz - jakie wybrać?, Lukarny
Słowa kluczowe: