×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Rodzaje bram i rodzaje materiałów

Brama umożliwia wjazd na teren posesji. Jest łącznikiem między światem zewnętrznym, a otoczeniem domostwa. Daje właścicielowi szansę na realizację jego koncepcji w zakresie wykończenia ogrodzenia. Swoim stylem tak może odwoływać się do minionej epoki, jak i być syndromem nowoczesności.

Bramy mogą mieć różne rozmiary. Posiadają najczęściej szerokość od 2,4 m do 3,5 m. Jeśli chodzi o ich wysokość to najczęściej mieści się ona w granicach od około 1,0 do 3,0 m. Tak ciężar, jak i długość całej bramy zależą od tego, jak duże są i ile ważą skrzydła. Zarówno bramy jak i furtki montuje się najczęściej w jednej linii z ogrodzeniem. To, w jakim miejscu ogrodzenia znajduje się brama wjazdowa, zależy m.in. od położenia garażu. Trzeba tak zaplanować jej ułożenie, by wjazd znajdował się w prostej linii do miejsca, gdzie przechowywany jest samochód.

W furtki ogrodzeniowe jest zamontowany na ogół zwykły zamek drzwiowy z kłódką oraz zapadką, czasami jest to zamek elektromagnetyczny, lub też dzwonek, czy domofon. Przede wszystkim najważniejsze jest to, by bramy i furtki nie otwierały się na zewnątrz posesji.

Jeśli chodzi o bramę wjazdową, to powinna mieć ona szerokość co najmniej 2,4 m, natomiast furtka minimum 0,9 m. Najważniejsze, by brama nie utrudniała wjazdu do innej posesji. Ważne jest też to, w jaki sposób się ona otwiera oraz czy działa cicho, czy też wywołuje hałas. Istotne jest też zwrócenie uwagi na to, by furtki nie miały żadnych progów. Chodzi tutaj o fakt, by nie stwarzać barier architektonicznych osobom niepełnosprawnym.

Z jakiego materiału buduje się bramy wjazdowe? Najczęściej montowane są bramy metalowe. Konstrukcję ich stanowi rama, która została wykonana z aluminiowych, czy też stalowych kształtowników. Mogą one mieć kształt kwadratowy, lub okrągły, albo też prostokątny. Wypełnienie takiej bramy wykonuje się często ze stalowych prętów, żeliwnych lub też kutych. Tworzą one ozdobne wzory. Niekiedy uzupełnienia wykonane są z: miedzi, brązu, czy też mosiądzu. Jeśli bramy posiadają wypełnienie z żeliwa, czy też z elementów kutych, to są one znacznie cięższe, niż te z wypełnieniem drewnianym, lub też z lekkich elementów stalowych.

Bramy kute cechują się tym, że mają bardzo długą żywotność. Skrzydła ich najczęściej wykonywane są ze stali. Łączeniu ze sobą podlegają elementy kute wraz z profilami walcowanymi. Najważniejsza jest jednak konstrukcja skrzydeł, która gwarantuje stabilność i wytrzymałość. Są to bramy bardzo trwale oraz stylowe.

Innym rodzajem są bramy drewniane, które znajdują zastosowanie szczególnie w przypadku nieruchomości utrzymanych w stylu retro. Bramy drewniane cechują się tym, że mają niepowtarzalny wygląd. Brązowy kolor bramy znakomicie komponuje się z zielenią otoczenia. Bramy drewniane wykonywane są najczęściej z olchy. Drewno, które służy do ich wyrobu jest wcześniej odpowiednio impregnowane, dzięki temu jest ono znacznie bardziej odporne na działanie wszelkich niekorzystnych czynników atmosferycznych. Często wykonane są z okrąglaków, czy też z bali. Rama takiej bramy musi być osadzona między dwoma słupkami, które mogą być wykonane zarówno z betonu, jak i z drewna, albo i ze stali. Taką ramę wypełnia się znakomicie prętami stalowymi, które najczęściej mają średnicę 8-10 mm, oraz są gięte na zimno, czy też kute. Tworzą wtedy ozdobne, ażurowe wzory. Skrzydła w niej uzupełnia się prętami z okrąglaków, oraz z żerdzi i z desek.

Brama drewniana może też mieć postać drewnianej ramy z jakimś wypełnieniem, czy też może być zbudowana z pionowych, drewnianych sztachet, które na górze oraz na dole usztywnia się deskami poziomymi. Takie drewniane furtki mają bardzo atrakcyjną cenę i dlatego mogą stać się świetnym sposobem na niedrogie ogrodzenie, zwłaszcza jeśli stylem pasują znakomicie do charakteru posesji. W przypadku bram drewnianych ramę osadza się pomiędzy słupkami, które mogą zostać wykonane z wybranego materiału. Może to być albo drewno, albo beton, bądź też stal.

Jeśli chodzi o rodzaj bram, w których może być zastosowane automatyka, to mogą to być bramy drewniane,(byleby tylko były przesuwane np. na rolkach) oraz bramy kute, które należą do najbardziej efektownych.

Zasadniczo nie ma idealnego rodzaju bramy, ani pod względem materiału, z którego jest wykonana, ani jeśli chodzi o sposób otwierania (automatycznie, czy też ręcznie). Decydując się na jej zakup, trzeba wziąć pod uwagę różne aspekty – tak estetyczne, jak i funkcjonalne.

Jak wygląda standardowa brama wjazdowa? Ma ona dwa lub jedno skrzydło, które są zawieszone na zawiasach, przykręcanych bądź przyspawanych do słupków. Brama może być otwierana albo ręcznie, albo też automatycznie. W przypadku dużo większej bramy, napęd umieszcza się w obudowie, ustawionej na dodatkowym fundamencie.

Bramy skrzydłowe otwierane są w wyniku otwierania jednego, czy też dwóch skrzydeł, które są przymocowywane do specjalnych słupków. Cechują się one tym, że otwierają się na teren ogrodu i dzięki temu pozwalają uzyskać optymalną szerokość przejazdu. Należy zwracać uwagę na to, by – ze względów konstrukcyjnych – pojedyncze skrzydło nie było szersze niż 3 m. Bramy wjazdowe mogą być otwierane jedynie do środka posesji. Potrzebne jest zatem wolne miejsce na podjeździe.

Z kolei bramy przesuwne wyróżniają się tym, że mają jedno skrzydło. Przesuwa się ono wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia. Szerokość wjazdu przy tych bramach może wynosić nawet 20 metrów. Takie bramy świetnie sprawdzają się one tam, gdzie jest długość podjazdu jest niewystarczająca, by tradycyjne skrzydło można było swobodnie otworzyć. Mogą się one przesuwać na szynie, albo też mogą być samonośne. Te pierwsze poruszają się po rolkach, umieszczonych w szynach, znajdujących się w gruncie. Trzeba pamiętać przy użytkowaniu ich o częstym sprzątaniu szyny, tak by różne nieczystości nie spowodowały zabrudzenia prowadnicy i nie zakłóciły jej pracy. Czasami spotyka się modele z podgrzewaną szyną.

W przypadku bram samonośnych mechanizm jezdny montuje się u dołu, a także u góry słupka prowadzącego. Główna jej konstrukcja zbudowana jest z prętów stalowych. Bramka działa w ten sposób, że przesuwa się po dwóch wózkach, wykonanych ze stali nierdzewnej. Rolki, na których ona się przemieszcza, wykonywane są z tworzywa. Brama taka przesuwa się ponad 90 mm nad podłożem, co sprawia, że jest ona niezależna od warunków atmosferycznych. Maluje się ją farbą antykorozyjną.

W handlu dostępne są także bramy składane, które mają skrzydło podzielone na dwie, trzy, lub cztery części. Pierwszy segment w momencie otwierania chowa się za ogrodzenie, a następnie – w związku z pracą urządzenia teleskopowego- jest on odsuwany i w jego miejsce pojawia się kolejny.

Bramy przesuwne mają często bardzo niską moc napięcia, co sprawia, że – w przypadku zatrzymania ich pracy- nie powodują niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia. Znajdują one zastosowanie na małych i wąskich działkach, gdzie brakuje miejsca na zamieszczenie tradycyjnej bramy, a jednocześnie garaż jest bardzo blisko wjazdu. Na takiej przestrzeni tradycyjna brama rozwierana nie miałaby się szansy otworzyć.

Istniejące w handlu bogactwo bram pozwala dopasować je do naszych możliwości w zakresie wielkości terenu, który zajmują, jak i funkcji, które pełnią. Nie sposób przecenić ich różnorodnej stylistyki i form zabezpieczenia. Czasy, kiedy u wejścia do posesji skrzypi drewniany płot, należą już do przeszłości. Każdy, komu zależy zarówno na bezpieczeństwie, jak i na ładnym wyglądzie, może sobie wybrać odpowiedni rodzaj bramy, która połączy te dwie, interesujące nas funkcje. Dochodzi do tego jeszcze kolorystyka, która będzie nieźle się komponować z elewacją budynku i całym otoczeniem domostwa. Handel jest znakomicie przygotowany do zaspokojenia naszych oczekiwań w tym zakresie.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Ogrodzenia / Bramy
Podobne: Murowanie klinkierowego ogrodzenia krok po kroku , Ogrodzenie, czyli nierozłączny element każdej posesji, Metalowe ogrodzenie, Zastosowanie automatyki w działaniu bram, Kamienne ogrodzenie
Słowa kluczowe: ogrodzenia, brama, bramy garażowe, siatka ogrodzeniowa, kowalstwo artystyczne, bramy , rodzaje bram, brama skrzydłowa, brama przesuwna, konstrukcja bramy, brama wjazdowa, automatyka