×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Rodzaje jednostek centralnego odkurzania

Odkurzacze centralne mają działanie bardzo zbliżone do zwykłego odkurzacza przenośnego. Ich wielką zaletą jest to, że w trakcie odkurzania nie dochodzi do unoszenia się cząsteczek pyłu w powietrzu. Ponadto zassane powietrze w momencie sprzątania odprowadzane jest na zewnątrz budynku. Odkurzacz taki jest więc zarówno ekologiczny, jak i tani w eksploatacji, oraz niezawodny. Nie potrzeba na niego także dodatkowego miejsca w szafie. Nie wymaga on również dźwigania, co jest niezbędne przy obsłudze tradycyjnego sprzętu. Jest więc przyjazny zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych, czy też chorych.

Jakie jest zadanie jednostki centralnej?

Jej ważną funkcją jest to, że oczyszcza ona zassane powietrze, po czym wydmuchuje je bezpowrotnie na zewnątrz domu. Jednostki centralne kompaktowe, które zostały wyposażone w separator cykloniczny są używane w domach o powierzchni, która może dochodzić do 500 m2. Właśnie za sprawą owego separatora zagwarantowana jest stałość podciśnienia, które nie ulega zmianom nawet w momencie, kiedy zbiornik jest bardzo zanieczyszczony kurzem. Ponieważ stosuje się separację cykloniczną bez dodatkowego worka, kompaktowe jednostki centralne, które posiadają separator cykloniczny cechują się stałą wydajnością, na którą nie wpływa stopień zapełnienia zbiornika na kurz. Ze względu na fakt, że zbiornik na kurz ma dużą pojemność, można go rzadko opróżniać, co stanowi o komforcie użytkowania takiego centralnego odkurzacza.

Jednostka kompaktowa

Jeśli mamy sytuację, w której wszystkie elementy jednostki centralnej znajdują się w jednej obudowie, to mówi się wtedy, że tworzą one jednostkę kompaktową. Składa się ona z: silnika, separatora zanieczyszczeń oraz zbiornika na kurz. Ma zazwyczaj kształt walca. W celu jej zamontowania należy wybrać w domu miejsce, z którego nie słychać odgłosu pracujących urządzeń. Musi mieć ona także w swoim zasięgu stosowne gniazdo instalacji elektrycznej, które umożliwi podłączenie jej.

Jednostka Split

Tak, jak w przypadku jednostki centralnej, wszystkie urządzenia są umieszczone w jednej obudowie, tak w przypadku konstrukcji Split w oddzielnych odbudowach umieszczone są silnik oraz separator zanieczyszczeń. Dzięki takiemu rozmieszczeniu części składowych centralnego odkurzacza, uzyskuje się dodatkowe miejsce na filtr cykloniczny, a także dodatkowy filtr włosów. Takich funkcji nie spotkamy z pewnością w żadnym odkurzaczu kompaktowym. Jako że silnik jest umieszczony w osobnej obudowie, możemy łatwo dotrzeć do filtra włosów, który znajduje się ponad separatorem cyklonicznym. W tradycyjnym odkurzaczu, kompaktowym, w miejscu takim znajduje się silnik, który sprawia, że nie jest możliwy dostęp do wszelakich filtrów. Jeśli nie ma huczącego silnika, to część takiego centralnego odkurzania może być ustawiona w dowolnym miejscu. Najlepiej tam, gdzie akurat mamy niewykorzystaną przestrzeń. Zważywszy, że przy takim rozwiązaniu silnik jest bezobsługowy, to możemy go umieścić w pomieszczeniach trudnodostępnych, np. tuż przed samą wyrzutnią powietrza. Dzięki rozwiązaniu Split można w pełni korzystać z mocy odkurzacza, bez względu na to, jaki jest stopień zapełnienia zbiornika na kurz.

Dostępne rodzaje silników

W odkurzaczach centralnych mogą być zamontowane albo silniki komutatorowe, albo indukcyjne. Te pierwsze cechują sie tym, że są wydajne i posiadają dużą prędkość obrotową. Niestety, wytwarzają bardzo dużo hałasu, dlatego konstrukcja odkurzacza, w którym jest on zainstalowany, musi być dostosowana do wytłumienia hałasu. Cechą silników indukcyjnych jest ich mniejsza wydajność oraz wysoka prędkość obrotowa. W tańszych typach jednostek centralnego odkurzania używane są silniki przelotowe. Charakteryzują się one tym, że chłodzenie części elektrycznej silnika odbywa się przez powietrze zasysane w czasie sprzątania. Są ponadto ciche w użytkowaniu. W systemach droższych montuje się silniki by-passowe, w których oddzielony jest obieg powietrza, kierowany do chłodzenia poszczególnych elementów w silniku, od obiegu brudnego powietrza. Silnik zostaje chłodzony tym powietrzem, które jest zassane przy odkurzaniu, po czym jest oczyszczone. Jest to rozwiązanie, które najbardziej wydłuża żywotność silnika. Silniki w centralnych odkurzaczach mają bardzo dużą moc, która wynosi nawet do 3 kW.

Silnik w centralnym odkurzaniu posiada najczęściej gwarancję na 5 lat. Niektóre modele mają ją na 7 lat. Tak długa gwarancja przewidziana jest dla silników, które posiadają system miękkiego startu. Sprawia on, że nie zachodzą niepotrzebne, chwilowe wzrosty natężenia prądu podczas uruchamiania urządzenia, co powoduje, że silnik ma dłuższy okres działania.

Budowa separatora

Separacja cykloniczna jest to bardzo popularny sposób separacji zanieczyszczeń w centralnych odkurzaczach. Separacja cykloniczna cechuje się tym, że zassane do jednostki powietrze wprowadzane jest w ruch obrotowy wokół jej osi, co powoduje, że wytwarzana jest siła odśrodkowa, która działa na cząsteczki cięższe od powietrza, czyli są to najczęściej drobiny zarówno kurzu jak i piasku. Powoduje osiadanie ich na ściankach separatora, oraz opadanie do zbiornika na kurz. W tym właśnie momencie ma miejsce skuteczne wytrącenie zanieczyszczeń, jako efekt działania siły bezwładności. Jest ona proporcjonalna tak do masy, jak i do prędkości. Powietrze, które w ten sposób zostało oczyszczone, jest wydmuchane z jednostki centralnej, po czym wyprowadzone poza budynek. Takie centralne odkurzacze mają na stanie bardzo bogaty zestaw końcówek do sprzątania. W separatorach cyklonicznych około 98% śmieci jest wtłaczane poprzez stożek cykloniczny do, zamieszczonego pod nim, zbiornika na śmieci. Pozostały kurz jest wydalany na zewnątrz budynku. Przy separacji cyklonicznej nie ma zagrożenia, że zanieczyszczenia dostaną się z powrotem do wnętrza. W konstrukcji Split jednostka centralna jest wyposażona właśnie w taki rodzaj separatora. Odkurzacze tego typu nie mają w zestawie żadnego filtra workowego, ani worka odwróconego, który wymaga ręcznego oczyszczania. Jest to typ odkurzacza niezwykle wydajnego, który posiada zadeklarowaną wydajność bez względu na to, w jakim stopniu jest zabrudzony zbiornik na kurz.

Dostępne wielkości i częstotliwość opróżniania zbiornika na kurz i śmieci

Najczęściej zbiorniki mają postać worka wykonanego z papieru. W innych typach worek może być też wykonany z materiału, filtru kartonowego lub poliestrowego. Mają one wielkość od około 12 do 40 l. Worek taki należy wymieniać co 3-5 miesięcy. Nie należy zwlekać dłużej z tą czynnością ze względów czysto higienicznych. Niekiedy jest możliwość założenia worków jednorazowych, wykonanych z folii, co ułatwia dbanie o czystość. Pojemnik na kurz posiada okienko, które umożliwia kontrolę stopnia jego zapełnienia bez konieczności demontowania go, co pozwala bardzo zaoszczędzić nasz drogocenny czas.

Mówiąc o zasadach działania worka odwróconego, należy podkreślić fakt, że worek ten pełni funkcję taką samą jak te, które są używane przy odkurzaczach przenośnych. Jest on nazywany także workiem samoczyszczącym. Powietrze z worka jest wydmuchiwane na zewnątrz odkurzacza, a stamtąd siecią przewodów zostaje wyprowadzone na zewnątrz domu. W samym dnie worka są zaszyte ciężarki, które – w momencie wyłączenia odkurzacza- powodują opadanie worka, a zarazem jego odwrócenie. W ten sposób na dno zbiornika opadają cięższe śmieci, natomiast zarówno drobny kurz, jak i włochate zanieczyszczenia zostają w worku.

Projekt centralnego odkurzania spotyka się z coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które przystępują do budowy domów. Na Zachodzie Europy system ten cieszy się od dawna wielką popularnością. W Polsce właściciele prywatnych nieruchomości zaczynają dopiero doceniać wielką wygodę, jaką wnosi taki system. Jednostki centralnego odkurzania znajdują swoje zastosowanie zarówno w domach o niewielkiej powierzchni, jak i w tych znacznie większych. Bogactwo rozwiązań w tym zakresie sprawia, że każdy może dopasować odpowiedni system do swojego domostwa. Jedni wybiorą bardziej oszczędny w zajmowanej przestrzeni system z jednostką kompaktową, inni zdecydują się na jednostkę Split, która wymaga większą ilość miejsca do instalacji, ale jednocześnie daje możliwość lepszego czyszczenia pomieszczeń z włosów, co jest możliwe dzięki umieszczonym w nim filtrom. Pewnie wkrótce okaże się, że odkurzacz centralny to niezbędny element każdego domu jednorodzinnego, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie rodziny. Zwłaszcza tej z psem i kotem.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralny odkurzacz
Podobne: Projekt centralnego odkurzania, Nowoczesny system centralnego odkurzania
Słowa kluczowe: centralny odkurzacz, centralny odkurzacz, jednostka centralna, split