×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Rodzaje schodów

Rodzaj konstrukcji schodów oraz ich szerokość zależą od specyfiki obiektu, jego przeznaczenia oraz układu konstrukcyjnego elementów znajdujących się w ich najbliższym sąsiedztwie. W zależności od rodzaju konstrukcji biegów schodowych i sposobu przekazania obciążeń na podpory schody można podzielić na:

  • Policzkowe;
  • Płytowe;
  • Wspornikowe.

Schody policzkowe najczęściej wykonywane są z drewna, rzadziej z żelbetu jako monolityczne, można je również wykonać ze stali. Na schody drewniane tego typu, stosowane najczęściej w budynkach jednorodzinnych, stosuje się drewno dębowe lub bukowe.

Stopnie żelbetowe zbroi się zwykle trzema prętami Φ 8 mm, gdzie środkowy odgina się do góry w odległości 0,2 długości stopnia.

Rozróżnić możemy schody ze stopniami nakładanymi na belki policzkowe po obu stronach, ze stopniami z jednej strony opartymi na belce policzkowej, a z drugiej na ścianie, lub ze stopniami wpuszczanymi w ścianę po obu stronach. Belki policzkowe opierają się na belkach spocznikowych, w ten sposób przekazując obciążenia z biegu schodowego. Obciążenie z belek spocznikowych natomiast przekazywane jest na ściany klatki schodowej.

Zaletą tego rodzaju schodów jest ich niezależna konstrukcja biegów. Opierając stopnie na dwóch belkach całkowicie eliminujemy konieczność dowiązywania się do ścian nośnych po obu stronach – biegi schodowe można oprzeć bezpośrednio na belkach nośnych stropów. Dlatego schody takie mogą być całkowicie niezależną od klatek schodowych formą. Szczególnie okazale prezentują się w dużych salonach z antresolą, gdzie wykorzystać można lekkość ich formy i kunszt wykonania.

Schody żelbetowe tego typu zastosować można w przypadku modernizacji obiektu, gdy istnieje konieczność stworzenia komunikacji pomiędzy parterem a powstającym piętrem lub gdy nie ma innej możliwości „dorobienia” biegów-jak powstanie niezależnej formy. W przypadku tych schodów należy pamiętać o oddylatowaniu belki policzkowej od sąsiadującej z nią ściany za pomocą na przykład papy.

Schody płytowe najczęściej wykonuje się w budynkach wznoszonych metodami tradycyjnymi. Ich konstrukcję wykonuje się jako monolityczną. Ustrój konstrukcyjny stanowią biegi połączone z płytami spocznikowymi z obu stron lub tylko z jednej. Możliwy jest również układ, w którym nie ma płyt spocznikowych, a biegi schodowe stanowią bezpośrednie połączenie dwóch poziomów.

Całość (bieg + ewentualne płyty spocznikowe) najczęściej opiera się na ścianach poprzecznych klatki schodowej lub na belkach ukrytych w płaszczyźnie stropu. Jest to konstrukcja, którą można zastosować z powodzeniem, gdy nie ma możliwości oparcia schodów na ścianach podłużnych klatki schodowej.

Płytę nośną schodów zbroi się wzdłuż biegu, stosując odgięcie na podporach – sposób pracy tych schodów i rodzaj zamocowania traktuje się jako częściowe utwierdzenie, płytę oblicza się jako jednoprzęsłową, łamaną. Dla większych rozpiętości stosuje się podparcie jedną płytą spocznikową lub dwiema belkami spocznikowymi.

Schody wspornikowe wykonuje się prawie wyłącznie jako monolityczne. Ze względu na sposób wykonania można je podzielić na płytowo – wspornikowe i schody o pojedynczych stopniach żelbetowych (monolitycznych lub prefabrykowanych). Składają się z płyty biegowej, tworzonej przez cienką płytę dolną (grubości około 50 mm) i wspornikowych płyt spocznikowych. Płyta musi być utwierdzona jednostronnie w ścianie (zwykle murowanej – i tu konieczne jest zastosowanie dodatkowego wieńca mocującego całość konstrukcji). Spoczniki posiadają zwykle belkę spocznikową umieszczoną od strony stopni i połączonej z nią płyty spocznikowej. Całość wykańczają stopnie. Szerokość biegu nie przekracza zwykle 1,50 m.

W przypadku konstruowania tego typu schodów z pojedynczymi stopniami wspornikowymi mamy do czynienia z płytami wspornikowymi spocznikowymi i stopniami utwierdzonymi w ścianie. Zwykle ich wysięg nie przekracza 1,2 m.

Jest to bardzo ciekawa i nowoczesna forma wykorzystywana w sytuacji, gdy dla stworzenia komunikacji góra – dół mamy do dyspozycji jedynie jedną ścianę nośną. Jako przestrzeń ochronną z drugiej strony biegów można wykorzystać wówczas pionową płaszczyznę przeszkloną biegnącą na całej wysokości kondygnacji w miejscu tworzenia wsporników, bez użycia barierek. Minusem tego rozwiązania jest stworzenie wrażenia dość nieprzyjemnego dla osób z lękiem wysokości – gdyż z pełnej wysokości takich schodów widzimy całość pomieszczenia niższej kondygnacji. Schody takie nie zabierają dużo miejsca, a przestrzeń pod nimi może być dodatkowo wykorzystywana w ciągu komunikacyjnym.

Schody są nie tylko drogą komunikacji pieszych na poszczególnych poziomach obiektów. Obecnie stanowią duże wyzwanie z punktu widzenia architektonicznego i aranżacji wnętrz. Powinny być nie tylko wygodne, ale nadawać specjalnego charakteru wnętrzu. Dobór odpowiedniej ich konstrukcji może być podyktowany nie tylko stanem istniejącym ale również osiągnięciem odpowiedniego efektu wizualnego przestrzeni obiektu. Dodatkową kwestią jest ich przemyślane usytuowanie na planie budynku – tak aby nie zajmowały za dużo miejsca a jednocześnie stanowiły najkrótszą drogę na górę.
autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Inne
Podobne: Zadbaj o okna przed zimą, Ogród zimowy, czyli zielona oaza na cały rok, Rysy i spękania na stropie, Pogłębianie piwnic, Remont po zalaniu mieszkania
Słowa kluczowe: rodzaje schodów, schody z betonu, schody metalowe, zbrojenie schodów, mocowanie schodów, stopnie, komunikacja, jakie schody