×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Rodzaje stropów

Wybór rodzaju stropu na jaki zdecydujemy się przy budowie domu, będzie miał istotny wpływ na koszt przedsięwzięcia i eksploatację budynku. Do wyboru mamy stropy żelbetowe, prefabrykowane stropy gęstożebrowe i płytowe oraz konstrukcje drewniane.

Stopy żelbetowe, zwane też monolitycznymi, wykonywane są poprzez ułożenie na przygotowanym wcześniej deskowaniu zbrojenia i zalaniu go betonem. Wykonywane są w całości na budowie z betonu klasy minimum B 20 i stali zbrojeniowej klasy A III.

Stropy prefabrykowane to wszelkiego rodzaju stropy, których elementy są wykonywane poza miejscem budowy. Do tego typu należą stropy gęstożebrowe takie jak: akerman, DZ, Terriva i stropy płytowe np. z płyt kanałowych, 2K lub filigran.

Składają się one z belek nośnych i pustaków lub płyt stropowych. W rozstawie od 30 do 60 cm układa się belki nośne, a następnie przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia pustakami stropowymi, a na wierzch wylewa się beton ok. 5 cm ponad wierzch pustaków. W przypadku stropów płytowych, po ułożeniu elementów, niektóre typy wymagają wylania nadbetonu (filigran, 2K), a inne nie (z płyt kanałowych).

Konstrukcja stropu drewnianego wykonywana jest z drewnianych belek o przekroju prostokątnym (minimalny stosunek boków 1:2), na którą przybija się deski. Drewno musi być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane środkiem chroniącym je przed grzybami i ogniem.

Zastanawiając się nad wyborem któregoś z powyższych rozwiązań, należy odpowiedzieć sobie jakie wymagania stawiamy stropowi oraz jakie środki finansowe możemy na niego przeznaczyć.

1. Nośność.

Stropy żelbetowe już przy niewielkiej grubości rzędu 10 cm oferują dużą wytrzymałość. Są bardzo sztywne i charakteryzują się małym ugięciem. Nadają się do pomieszczeń o dużych rozpiętościach, a także gdy potrzebne jest przeniesiene dużych obciążeń z kondygnacji. W przypadku posadowienia budynku w trudnych warunkach gruntowych, na przykład w obszarze występowania szkód górniczych, strop żelbetowy będzie stanowił istotne wzmocnienie i usztywnienie dla całej konstrukcji budynku. Dodatkowo w przypadku stropu zbrojonego dwukierunkowo siatką górną i dolną, nie będzie problemów z dobudowywaniem czy przestawianiem ścianek działowych.
Stropy gęstożebrowe wypadają tu nieco gorzej. Ich układ konstrukcyjny nie sprzyja uzyskiwaniu dużych nośności i sztywności. Mają one także tendencje do względnie dużych ugięć i klawiszowania, czyli nierównomiernego ugięcia poszczególnych belek. Przy większych rozpiętościach, konieczne jest stosowanie żeber rozdzielczych lub wymianów żelbetowych, stanowiących podparcie dla belek i wzmacniających całą konstrukcję. Należy je również stosować pod murowymi ściankami działowymi, których później niestety nie będzie można przestawić.

Stropy płytowe są dużo sztywniejsze od gęstożebrowych i mogą przenosić większe obciążenia, ze względu sposób zbrojenia i możliwość zastosowania zbrojenia sprężonego. Występowanie zjawiska klawiszowania jest dużo rzadsze, niż w przypadku stropów z pustaków.

Stropy drewniane podobnie jak gęsto żebrowe, mają dużo mniejszą nośność niż żelbetowe. Wynika to po części z rodzaju materiału z jakiego są zrobione, a także z ograniczonych możliwości wzmocnienia konstrukcji. Charakteryzują się też o wiele większymi ugięciami, co może być kłopotliwe podczas ich eksploatacji.

2. Izolacyjność.

Pod względem izolacyjności termicznej bardzo dobrze wypadają są stropy gęstożebrowe. Dobre właściwości pod tym względem zawdzięczają pustkom powietrznym. W przypadku stropów z pustakami ceramicznymi, materiał z którego są wykonane pustaki stanowi dodatkowy czynnik zwiększający izolacyjność. Niestety skutkuje to gorszym tłumieniem drgań i izolacyjnością akustyczną.

Odwrotnie jest w przypadku stropów żelbetowych, które ze względu na swoją dużą gęstość doskonale tłumią drgani,a lecz jednocześnie mają słabe właściwości termoizolacyjne.

Stropy drewniane dobrze izolują przed utratą ciepła, jednak mają bardzo symboliczną izolacyjność akustyczną co wymusza stosowanie dosyć grubej izolacji. Podczas chodzenia po takim stropie słychać charakterystyczne dudnienie, co w połączeniu z tendencją do skrzypienia bardzo obniża komfort użytkowania.

4. Łatwość wykonania.

Najbardziej pracochłonny do wykonania jest strop żelbetowy. Od momentu rozpoczęcia prac do możliwości pełnego obciążenia, należy liczyć ponad miesiąc. Składa się na to czas potrzebny na dojrzewanie betonu, a także na wykonanie zbrojenia, deskowania i podstemplowania oraz ich demontażu. Do wykonania wyżej wymienionych prac potrzebna jest sprawdzona ekipa z doświadczeniem. Ważne jest także pielęgnowanie betonu poprzez utrzymywanie odpowiedniej wilgotności.

 

Stropy gęstożebrowe są prostsze do wykonania. Ich elementy są na tyle lekkie, że montaż może odbywać się ręcznie, bez pomocy dźwigu i nie wymaga licznej ekipy montażowej. Nie ma również aż tyle pracy związanej z podpieraniem stropu, ponieważ nie wymaga on pełnego deskowania, a jedynie podparcia żeber w odstępach 1,5 do 3 metrów i niekiedy przy ścianach w zależności od jego rozpiętości i typu. Wykonywanie prac jest na tyle łatwe, że można je wykonać samodzielnie z pomocą dwóch osób i nie powinno to zabrać więcej jak kilka dni.

Stropy płytowe są nieco bardziej kłopotliwe i wymagają użycia dźwigu. Są jednak z bardzo szybkie w montażu, który może trwać zaledwie kilka godzin. W przypadku stropu filigran i 2K dochodzi do tego wylanie warstwy nadbetonu, co wydłuża czas po jakim można obciążać strop, ale za to otrzymujemy prawie gotową do malowania powierzchnię sufitu.

Tak jak w przypadku gęsto żebrowych, do wykonania stropu drewnianego nie potrzeba udziału dźwigu, a czas potrzebny na wykonanie jest niezbyt długi. Konieczne jest podobnie jak przy więźbie dachowej pewne doświadczenie i umiejętności zwłaszcza przy wyborze surowca w tartaku.

5. Wykończenie.

Poprawnie wykonany strop żelbetowy wystarczy pokryć cienką warstwą tynku i pomalować. Dzięki jego sztywności nie ma ryzyka pojawienia się rys i spękań. Im lepiej przyłożyliśmy się do dokładnego i równego ułożenia deskowania, tym mniej pracy włożymy w wykończenie sufitów.

W przypadku stropu gęstożebrowego i płytowego warstwa tynku powinna być nieco grubsza. Aby uniknąć pękania i rysowania się sufitu, powstającego w wyniku klawiszowania, warto położyć płyty gipsowo kartonowe na ruszcie. Wyjątkiem jest strop filigran, który pozwala na otrzymanie prawie gotowej do pomalowania powierzchni.

Po wykonaniu stropu drewnianego, można wykonać tak zwany ślepy pułap, a przestrzeń nad nim wypełnić izolacją z wełny mineralnej lub styropianu. Podobnie, jak w przypadku stropu gęstożebrowego i tu idealnym rozwiązaniem jest przykręcenie płyt gipsowo kartonowych na ruszcie. Można również pozostawić konstrukcję odkrytą od spodu i po pomalowaniu odpowiednią bejcą sufit taki będzie doskonale pełnił funkcję dekoracyjną.

W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego będzie strop gęstożebrowy. Łatwo go dostosować do kształtu i wymiarów pomieszczenia oraz jest tani i szybki w montażu. Jeśli jednak planujemy w przyszłości zmiany w rozkładzie pomieszczeń lub musimy wykonać strop o dużej rozpiętości, należy wówczas zastosować strop żelbetowy. Koniecznie trzeba o nim pomyśleć, gdy budujemy w trudnych warunkach gruntowych, gdzie może wystąpić nierównomierne osiadanie lub na szkodach górniczych. Strop żelbetowy konieczny będzie wtedy do zwiększenia sztywności konstrukcji budynku. Strop drewniany obecnie stosuje się jako oddzielenie ostatniej kondygnacji od poddasza lub poddasza użytkowego od strychu. Ze względu niedużą wytrzymałość, a także mały komfort użytkowania bardzo rzadko się go stosuje. Stropy płytowe również są mało popularne w budownictwie jednorodzinnym. Są nie tylko kłopotliwe w wykonaniu ze względu na konieczność stosowania dźwigu i rozmiary elementów, ale też - w przypadku stropu filigran - również bardzo drogie.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stropy
Podobne: Strop wylewany czy prefabrykowany, Ochrona drewnianego stropu przed ogniem, Układanie stropu gęstożebrowego, Strop monolityczny, Rysy i spękania na stropie
Słowa kluczowe: strop, teriva, stropy, stropy prefabrykowane, stropy gęstożebrowe, stropy drewniane, stropy żelbetowe, nośność stropu, parametry stropu