×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Rodzaje wiązania cegieł

Budynki z ceglaną elewacją posiadają swój niepowtarzalny klimat i wygląd. Proste, w większości jednobarwne, których nie da się pomylić z żadnymi innymi. Jednak jednolitość materiału i koloru nie oznacza, że konstrukcje wzniesione z cegły są wszystkie takie same. Oprócz rodzaju cegły wykorzystanej do budowy, drugim, równie ważnym elementem wpływającym na ostateczny wygląd obiektu, jest rodzaj zastosowanego wiązania, czyli sposób ułożenia cegieł w murze.

Wyróżnić możemy co najmniej kilkanaście różnych rodzajów wiązań, a każdy odznacza się charakterystycznym dla niego rysunkiem spoiny, czyli tzw. wątkiem. Podstawowymi grupami wiązań są: wiązania wozówkowe oraz wiązania główkowe.

Obiekt ceglany wykonany za pomocą wiązania wozówkowego poznamy po tym, że w murze widoczne są jedynie wozówki, czyli boki cegieł z dłuższą podstawą. Cieszą się one dużą popularnością, choć posiadają raczej jednostajny rysunek lica. Budowlańcy chętnie sięgają po ten sposób ułożenia materiału, gdyż jest on łatwiejszy i szybszy niż inne. Wiązania wozówkowe różnią się między sobą sposobem rozmieszczenia cegieł. Mogą one być przesunięte o ½ długości, wtedy mamy do czynienia z tzw. wiązaniem średnim lub o ¼ długości, czyli z tzw. wiązaniem dźwigającym. W tego rodzaju wiązaniu cegły mogą być zlokalizowane w kolumnie, czyli w pionie lub np. schodzić ukośnie w dół. Taki sposób ułożenia stosować można jedynie w ścianach, których grubość wynosi pół cegły.

Wiązanie główkowe prezentuje tylko boki cegieł z krótsza podstawą, czyli tzw. główki. Występują one w murach o grubości jednej cegły. Mają wiele odmian, gdyż murowanie cegieł tak, by na zewnątrz była widoczna tylko jej główka, można wykonać na wiele sposobów. Dużą popularnością cieszą się, należące do tej grupy, wiązania dzikie, które charakteryzują się nieregularnym rozmieszczeniem główek w płaszczyźnie muru. W takim przypadku, zwykle na 1 m² powierzchni, przypada około 5 główek. Elewacja wykonana takim sposobem sprawia wrażenie mozaiki składającej się z drobnych kawałków.

Oprócz tych dwóch podstawowych sposobów ułożenia cegieł, istnieje także wiele wariacji wykorzystujących zarówno główkę jak i wozówkę. Jedną z nich są wiązania flamandzkie. Wywodzą się one z flamandzkiej architektury. Ten rodzaj wiązania polega na naprzemiennym układaniu cegły stroną wozówkową i główkową. W ten sposób tworzy się swoista szachownica. Bardzo podobne do tego rodzaju wiązania, jest wiązanie kowadełkowe, zwane także pospolitym. Jest ono niemal identyczne, a jedyną różnicą jest to, że zamiast jednej wozówki między główkami układa się dwie. Jego nazwa pochodzi od tego, że w licu muru możemy dopatrzyć się kowadełek, które tworzone są przez powtarzający się dwóch rodzajów warstw. Podczas wiązania cegieł w układzie kowadełkowym w murach, których grubość przekracza 38 cm, stosuje się dwie zasady. Mury o grubości parzystej ilości główek w jednej warstwie ma widoczne wozówki z obu stron w licach muru, a w drugiej warstwie widoczne same główki. Według drugiej reguły, mur o grubości nieparzystej ilości główek ma w jednej warstwie wszystkie cegły ułożone wozówkowe od strony jednego lica muru, a główkowo od strony drugiego lica muru. W drugiej warstwie układ cegieł z obu stron muru jest odwrotny. Układ kowadełkowy stosuje się w niezbyt obciążonych murach.

Innym rodzajem wiązania cegieł jest wiązanie holenderskie. Polega ono na tym, że w jednym rzędzie wykorzystuje się naprzemiennie krótszą i dłuższą stronę cegły, natomiast w rzędzie poniżej stosuje się same główki.

Zupełnie inny wygląd elewacji uzyskamy, gdy zastosujemy wiązania blokowe. W dużej mierze polegają one na murowaniu stroną wozówkową, a główka pojawia się tylko co około 4 cegły.

Natomiast w przypadku wiązania gotyckiego, zwanego także polskim, muruje się główki w kolumnie, przy czym każda główka jest przesunięta o połowę długości względem cegły w rzędzie nad i ponad nią. Układ ten stosowany był już w średniowieczu. Wtedy to w grubych murach używano w obu licach muru cegieł ceramicznych, a wnętrze wypełniano kamieniami polnymi lub łamanymi.

Takie ułożenie daje bardzo ciekawy efekt wizualny, jednak wysoki stopień trudności i czasochłonność takiego sposobu układania cegieł sprawia, że niewielu murarzy sięga po takie rozwiązania.

Jeśli lekko zmodyfikujemy wiązania gotyckiego i, między główkami zamiast jednej wozówki wmurujemy dwie, wówczas uzyskamy wiązanie śląskie.

Obiekty wykonane z cegły murowane są także w sposób krzyżowy. Ten rodzaj wiązania, zwany także weneckim, polega na naprzemiennym ułożeniu główek i wozówek cegieł w taki sposób, by powstał kształt podobny do krzyża. Stąd też pochodzi nazwa tego sposobu murowania. Wzór ten można powtarzać na całej wysokości muru, jeden na drugim, ale możemy także zastosować pojedynczy „krzyż”, który rozmieścimy w regularnych odstępach. Pionowe spoiny w licu muru pokrywają się w co piątej warstwie. Tego rodzaju układ nadaje ścianie ładniejszy wygląd i dlatego też stosuje się go do ścian zewnętrznych nieotynkowanych.

Ciekawym i niebanalnym rozwiązaniem jest np. murowanie części cegieł klasycznie na płasko, a pozostałych prostopadle do nich w taki sposób, by część z nich wystawała na zewnątrz powierzchni muru. Powstałe w ten sposób „kolce” tworzą naprawdę oryginalne i nowoczesne elewacje.

W budownictwie stosuje się także wiązania główkowo-wozówkowe. Takie rozwiązania wykorzystywane są dla murów o grubości jednej cegły. Układy główkowe i wozówkowe występują wtedy na przemian w poszczególnych warstwach. Cegły kolejnych poziomów są przesunięte względem siebie o ¼ cegły.

Innym rodzajem wiązań jest układ wielorzędowy zwany też amerykańskim. Tworzy się go z powtarzających się pasków sześciowarstwowych. Pas taki składa się z pionowych równoległych rzędów wozówkowych o grubości ½ cegły i wysokości 5 ÷ 4 warstw oraz z dwóch warstw główkowych, które stanowią przewiązanie rzędów wozówkowych. W tym układzie dopiero co szósta warstwa przykrywa główkami spoinę. Natomiast spoiny poprzeczne są przykrywane przez cegły każdej następnej warstwy.

Taki sposób układania cegieł pozwala na pewne oszczędności, ale jednocześnie powoduje, że kanały dymowe znacznie osłabiają mury, a ponadto mury te nadają się do przenoszenia tylko niewielkich obciążeń mimośrodkowych. Układ wielorzędowy jest odpowiedni do murów szczelinowych.

Wybór odpowiedniego rodzaju wiązania cegieł zależy od charakteru stawianego obiektu, a także od naszych oczekiwań, gdyż, w zależności od układu, możemy uzyskać mniej lub bardziej atrakcyjne wizualnie konstrukcje.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Murowanie
Podobne: Tradycyjna zaprawa, pianka czy klej - na czym murować?, Ściana jednowarstwowa, Parapety zewnętrzne – rodzaje, Szklana ściana, Błędy popełniane przy murowaniu ścian
Słowa kluczowe: murarz, zlecenie, budowa domu, , ułożenie cegieł, rodzaje wiązania, główka, wązówka, mur