×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Rolety zewnętrzne

Dzięki przemyślanej konstrukcji i odpowiednio dobranym surowcom rolety stanowią skuteczną ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Ponadto doskonale izolują termicznie, pozwalają obniżyć w znacznym stopniu koszty ogrzewania zimą, latem natomiast, gdy świeci słońce, a na zewnątrz panuje wysoka temperatura, zapewniają przyjemny chłód oraz półmrok, dający odpoczynek zmęczonym oczom. O każdej porze roku rolety chronią naszą prywatność i spokój.

Rynek proponuje nam dwa rodzaje rolet - plastikowe i aluminiowe. Plastikowe rolety są tańsze i stosujemy je w oknach o mniejszej szerokości. Pomimo swojej ceny nie należą do popularnych. Rolety aluminiowe są sztywniejsze i lepiej przenoszą obciążenia parcia wiatru. Wykonane są z wysokogatunkowego aluminium wypełnionego pianką poliuretanową, co sprawia, że lepiej chronią przed stratami ciepła. Posiadają również metalowy pancerz, który stanowi leprze niż plastikowe zabezpieczenie antywłamaniowe. Przy produkcji rolet aluminiowych stosowane są najwyższej klasy komponenty, które gwarantują ich bardzo wysoką, jakość i wieloletnią wytrzymałość.

Podstawowe zalety rolet zewnętrznych:

  • Ochrona przed warunkami atmosferycznymi - rolety zewnętrzne skutecznie chronią przed wiatrem, deszczem, gradem, śniegiem i mrozem. Ich zadaniem jest również ochrona okien np. drewnianych. Pamiętajmy, iż rolety tego typu wymagają dość dużego nakładu przy konserwacji by zachowały jak najdłużej swoją świeżość.
  • Ochrona przed niskimi temperaturami - w naszych warunkach klimatycznych ten czynnik nabiera szczególnego znaczenia ze względu na prawie 6-miesięczny sezon grzewczy. Duży wpływ na wysoką termoizolacyjność rolet zewnętrznych ma przede wszystkim pianka poliuretanowa, którą wypełnione są profile rolet. Dodatkowo pomiędzy opuszczoną roletą, a oknem powstaje poduszka powietrzna, która stanowi izolacje. Dzięki temu zasłonięte rolety zewnętrzne to około 30% redukcja kosztów energii grzewczej porą zimową.
  • Ochrona przed wysokimi temperaturami - zaletą rolet zewnętrznych jest ich izolacyjność termiczna. Przy temperaturze powietrza 35°C, zaciemniając pomieszczenie roletą aluminiową z pianką poliuretanową, o grubości pancerza 7,5 mm - w pomieszczeniu uzyskujemy temperaturę na poziomie 22 - 26°C. Najlepszym potwierdzeniem tego faktu jest powszechności rolet w krajach basenu Morza Śródziemnego.
  • Dodatkowa przeszkoda dla potencjalnych intruzów - już sama standardowa roleta zniechęca potencjalnego złodzieja do podjęcia próby włamania. Ponadto, w wielu typach rolet istnieje możliwość zastosowania dodatkowych zabezpieczeń utrudniających podniesienie ich pancerza od zewnętrznej strony, jak: rygle automatyczne lub wieszaki blokujące.
  • Bariera dla dźwięku - dobrze dobrane rolety skutecznie wytłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. Rozwiązanie tego typu sprawdzi się zwłaszcza w budynkach usytuowanych bezpośrednio przy ruchliwej ulicy, czy w sąsiedztwie torów kolejowych. Zasunięte rolety chronią przed niepożądanym hałasem, zmniejszając go od 6 do 14 dB.
  • Skuteczna ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem - okna przepuszczają do 80% promieni słonecznych, doprowadzając latem do nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu rolet zewnętrznych można w łatwy sposób ograniczyć ten niepożądany efekt. W przeciwieństwie do rolet wewnętrznych, rolety okienne zewnętrzne odbijają promienie słoneczne już przed szybą, nie dopuszczając do nagrzewania się pomieszczeń. W okresie letnim można odczuć korzyści z zastosowania rolet zewnętrznych w postaci zaciemnienia i przyjemnego chłodu w pomieszczeniach.
  • Wentylacja pomieszczeń - Dzięki perforacji, znajdującej się na pancerzu rolety, można bez obawy o wystąpienie przeciągów dokonać wietrzenia pomieszczeń przy częściowo uniesionej rolecie. Dodatkowym plusem tej konstrukcji jest zabezpieczenie przed owadami.
  • Zachowanie prywatności – pełna izolacja od otoczenia.

Wśród rolet wyróżniamy cztery typy. Wybór typu rolety oraz sposób jej montażu zależy od tego, kiedy będzie montowana – w trakcie budowy czy w już gotowym domu.

Rolety naokienne – rolety te nakładane są na okno, a następnie razem z nim montowane we wnęce okiennej. Dlatego decyzję o ich wyborze należy podjąć już na etapie projektu lub podczas wymiany stolarki okiennej. Mogą być montowane na stolarkę z PVC, drewna lub aluminium. Kaseta z roletą wykonana jest z twardego PVC, ocieplona styropianem lub neoporem. Pokrywa rewizyjna znajduje się z tyłu lub na dole kasety, można się do niej dostać od wewnątrz pomieszczenia. Rolety naokienne pozwalają doskonale zintegrować zabudowę wnęki wraz z oknem. Dodatkowo, jeżeli dobierzemy odpowiedni kolor skrzynek i prowadnic do stolarki okiennej, zabezpieczenie będzie niemal niewidoczne na elewacji. Do systemu nakładanego stosowana jest pełna gama systemów manualnych i elektrycznych.

Rolety natynkowe - obudowa wykonana z aluminium z pokrywą rewizyjną umieszczoną od przodu skrzynki rolety. Skrzynka montowana na murze (bez ingerencji w światło okna) lub we wnęce okiennej (ingerencja w światło okna). Brak możliwości zabudowy. System rolet natynkowych znajduje zastosowanie w nowym budownictwie oraz przy modernizacji budynków już istniejących. Decyzja o ich zastosowaniu może być podjęta w dowolnym momencie.

Rolety podtynkowe - obudowa wykonana z aluminium z pokrywą rewizyjną umieszczoną od dołu skrzynki rolety. Skrzynka montowana przed oknem w odpowiednio przygotowanej wnęce w nadprożu. Konieczność zewnętrznej zabudowy. System rolet podtynkowych znajduje zastosowanie wyłącznie w nowym budownictwie. Decyzja o zastosowaniu tego rozwiązania musi zostać podjęta na etapie projektu.

Rolety RKS, czyli nadprożowe - to rozwiązanie preferowane przez architektów i inwestorów budowlanych, na które trzeba się zdecydować na etapie projektu. Skrzynka rolety montowana jest w nadprożu okna podczas wznoszenia budynku. Zwykle nadproża RKS wykonane są z twardego styropianu, zbrojonego prętami stalowymi, natomiast boki obłożone są płytą suprema.

Nowoczesne rolety są nie tylko praktyczne, ale także komfortowe w użytkowaniu. Można je, bowiem wyposażyć w inteligentne systemy sterowania. Umożliwiają one na przykład uruchomienie rolety za pomocą pilota z dowolnego punktu pomieszczenia. By jeszcze bardziej podnieść komfort i wygodę ich użytkowania, warto zastosować automatykę czasową, która pozwala na dowolne zaprogramowanie momentu otwierania i zamykania rolet, według własnych potrzeb.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stolarka, Inne
Podobne: Poprawny montaż okien – czy ekipa wykonała prawidłowo, Ochrona przeciwsłoneczna pomieszczeń a klimatyzacja, Efektowny sufit podwieszany, Rodzaje schodów, Przegląd dachu
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, rolety, rodzaje rolet, montaż rolet, rolety plastikowe, rolety aluminiowe, rolety rks