×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Rośliny pomocne w oczyszczaniu powietrza

Rośliny są idealnym uzupełnieniem wyposażenia wnętrz. Wiemy, że otaczanie się nimi ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie – rośliny produkują tlen, działają uspokajająco, relaksująco, odstresowują i pozwalają odpocząć zmęczonym oczom. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że rośliny mogą także pochłaniać zanieczyszczenia z powietrza, a nawet niektóre toksyny.

Coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie jest duszno, przebywa jednocześnie dużo osób, pracują urządzenia (komputery, sprzęty domowe) – wszystkie te czynniki tylko pogarszają jakość powietrza. Nie od dziś wiadomo, że otaczanie się roślinami wpływa korzystnie na jakość powietrza. Ale jak to się dzieje? Rośliny fizjologicznie pochłaniają dwutlenek węgla z powietrza i podczas przeprowadzania procesu fotosyntezy metabolizują go m.in. w tlen. Czyli ciągle dostarczają nam tego życiodajnego pierwiastka, a w pomieszczeniach z dużą ilością zielonych roślin zwykle jest o wiele świeższe powietrze niż w pokojach bez roślin lub z ich niewielką liczbą. Produkcja tlenu zwykle odbywa się w ciągu dnia, dlatego unikajmy wstawiania zbyt dużej liczby roślin do sypialni.

Niektóre rośliny potrafią jednak jeszcze coś więcej – są w stanie nie tylko odświeżać powietrze, ale też usuwać z niego wiele zanieczyszczeń i toksyn, w tym także substancji szkodliwych dla zdrowia. Mogą także nawilżać powietrze - woda z roślin paruje przez liście, zwiększając w ten sposób wilgotność w pomieszczeniach. Wilgotne powietrze jest zdrowsze dla układu oddechowego, błon śluzowych, oczu i skóry, gdyż zawiera więcej (niż suche powietrze) drobinek wody i jonów ujemnych. Wśród domowych roślin doniczkowych do najlepszych „nawilżaczy” powietrza zalicza się paproć i szeflera.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że wśród roślin często spotykanych w domach są i takie, które pochłaniają szkodliwe substancje. Z drugiej strony – warto otaczać się właśnie takimi roślinami, które poprawiają jakość powietrza wokół. Wśród najpopularniejszych tego typu roślin wylicza się:

  • draceny – to niewysokie drzewka lub krzewy; odmiany najskuteczniej pochłaniające toksyny to: dracena wonna, dracena deremeńska oraz dracena obrzeżona;
  • palmy (np. areka, daktylowiec niski) – wychwytują z powietrza nawet takie związki jak formaldehyd, a niektóre odmiany wraz ze wzrostem są w stanie pochłaniać coraz więcej szkodliwych związków;
  • paprocie – nie tylko skutecznie nawilżają powietrze, ale też usuwają z niego toksyny;
  • figowiec sprężysty, cleistocactus – pochłaniają promieniowanie, dlatego dobrze je postawić w pomieszczeniu z telewizorem;
  • difenbachia, fikus Beniamina – pochłaniają szkodliwe substancje, ponadto difenbachia poprawia koncentrację, a fikus pobudza;
  • adiantum, aeonium – mają właściwości grzybobójcze, dlatego warto je postawić w pomieszczeniach zagrożonych pojawieniem się pleśni;
  • sansewieria (wężownica), palma areka, epipremnum – podobno najlepiej oczyszczają powietrze, dodatkowo wytwarzają dużo tlenu, nawet w nocy, dlatego bez obaw można je postawić także w sypialni.

 autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Bezpieczne drzwi w pobliżu dziecka, Sprzęt kuchenny, Styl ekologiczny, Egzotyczne rośliny w domu, Czym przesłonić okno połaciowe
Słowa kluczowe: