×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Rośliny w łazience

Łazienka to miejsce, w którym zwykle nie przewidujemy żadnych "żywych, zielonych" lokatorów. Często jest to ostatnie pomieszczenie, w którym umiemy wyobrazić sobie domową hodowlę roślin. A szkoda...Ogromna wilgotność i wysoka temperatura, to warunki wprost wymarzone dla większości kwiatów doniczkowych. Co więcej, obecność roślin w łazience pomaga złamać jej sterylny charakter. Często ubolewamy nad tym, że jest ona pięknie urządzona, a mimo to wygląda jak typowe wnętrze szpitalne, w którym nawet podczas cichych rozmów od ścian odbija się echo. Dlatego idealnym rozwiązaniem na poprawę wyglądu całego wnętrza jak i poprawę naszego porannego nastroju jest umieszczenie w niej kilku, ciekawych roślin. Wystarczy tylko kilka, a efekt na pewno będzie piorunujący.

Pomysł na wprowadzenie roślin do łazienki powinien zaświtać nam w głowie już na etapie jej projektowania. Jeśli dodatkowo przewidujemy, że nasz salon kąpielowy raczej nie będzie królewskich rozmiarów, a raczej małym pomieszczeniem, musimy od razu wyznaczyć odpowiednie miejsce dla roślin. Powinno ono być wydzielone w takiej jego części i w taki sposób, aby nie utrudniać nam codziennych zabiegów higienicznych oraz pielęgnacyjnych. Warto podkreślić, że łazienkowy zieleniec nie powinien znajdować się w bliskim sąsiedztwie środków chemicznych. Będą miały one bowiem destrukcyjny wpływ na całą roślinę. Niektóre z roślin również nie lubią przebywać w bliskim sąsiedztwie wody. Szczególnie jeśli mają one wrażliwe liście.

Nie ma co ukrywać, że najlepszą z łazienek, będzie taka, w której jest odpowiednia ilość światła słonecznego. Jest ono niezbędne dla procesu fotosyntezy, bez którego rośliny nie mogą się rozwijać. Jeśli jesteśmy właścicielami ciemnej łazienki, bez dostępu do światła dziennego nie załamujmy się. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które imitują światło dzienne. Nawet w samych sklepach ogrodniczych możemy zakupić odpowiednie lampy. Dzięki nim przez około 12 godzin dziennie rośliny będą miały dostarczoną odpowiednią ilość światła.

Innym, aczkolwiek bardziej kłopotliwym pomysłem jest zakup dwóch roślin, które tolerują brak światła i ich na przemienna uprawa. Kiedy jedna roślina znajduje się w łazience, druga jest w jasnym pomieszczeniu. I odwrotnie. Rośliny, które nadają się do tego typu upraw to na przykład zamiokulkas, czy zielistka. Jest to dość kłopotliwy sposób na posiadanie roślin w ciemnej łazience, ale przecież dla chcącego nic trudnego.

Kolejnym ciekawszym i coraz bardziej popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem dla ciemnej łazienki są rośliny akwariowe znajdujące się w specjalnie do tego przystosowanych akwariach. Jest to idealny pomysł dla osób, które nie lubią angażować się w uprawę kwiatów, a chciałyby w swojej łazience wprowadzić trochę życia. Jedyne co należy robić w tym przypadku to starać się utrzymać czystość w akwarium. Zeschłe i obumarłe rośliny mogą sprawić, że zdrowe zaczną szybciej obumierać. Sprzątanie takiego akwarium nie jest jednak czynnością pracochłonną i bardzo niewygodną, dlatego warto zastanowić się nad takim, niecodziennym rozwiązaniem.

Jeśli już wiemy jak i gdzie uprawiać rośliny w swojej łazience, powinniśmy zastanowić się nad ich rodzajem. Jedynymi, które raczej nie mają szans na przetrwanie w tak wilgotnym pomieszczeniu, jak salon kąpielowy są kaktusy i część roślin z grupy sukulentów. Możemy za to wybierać i przebierać spośród bluszczy, fikusów, jakże lubianych teraz storczyków (które dzięki warunkom łazienkowym wymagają mniejszej opieki, niż gdy stoją np. w salonie), pośród dracen, widliczek, sitowia, marant, paproci, a nawet niektórych roślin pnących. Te ostatnie są ciekawym pomysłem na aranżację w całej łazience. Łodygi porastające okna, czy lustra to podpowiedź dla osób bardziej odważnych, lubiących zaskakujące rozwiązania.

Urządzając własną łazienkę pamiętamy o odpowiednich dekoracjach, bibelotach, które pozwolą upiększyć nam całe wnętrze. Niestety zapominamy, że często tańsze i prostsze rozwiązania bywają bardziej odpowiednie, a nawet bardziej trwałe w tak wilgotnym pomieszczeniu. Rośliny w łazience to sposób na piękne wnętrze, ale również szansa wspaniałych upraw, które nie są możliwe nigdzie indziej jak tylko w tak wilgotnym i ciepłym pomieszczeniu. Do złudzenia przypomina ono bowiem ich naturalne warunki, w których żyją…
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Egzotyczne rośliny w domu, Domowa siłownia i sala do ćwiczeń, Jak urządzić piwnicę?, Pralka w małym lokum, Więcej zieleni, więcej zdrowia
Słowa kluczowe: rośliny łazienkowe, kwiaty w łazience, uprawa