×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Samodzielne układanie płytek

naszmajster.plOto kilka porad na co trzeba zwrócić uwagę układając płytki i parę wskazówek, jak tego sprawnie dokonać, krok po kroku. Pamiętajmy, że wybierając płytki musimy kierować się nie tylko ich barwą, wzorem, ale głównie ich walorami użytkowymi. Płytki trzeba stosować zgodnie z ich przeznaczeniem.
Zapas

Płytki musimy kupować zawsze z zapasem - więcej o 5-15 %, niż wynika z naszych obliczeń. Przy łączeniach prostych potrzebny jest zapas 5 %, przy naprzemiennych 10 %, a przy skośnych - 15 %. Nie zapominajmy o tym.

Dodatki
Decydując się na zakup płytek warto również dobrać do nich dekory. Możemy wybrać ozdobne pojedyncze kafle, które przykleja się w odpowiednich miejscach, albo kupmy wąskie płytki, z których tworzy się, z kolei, ozdobne pasy wokoło wybranego pomieszczenia. Wszystkie dekory kupuje się na sztuki. Bardzo dobrze jest wcześniej, przed zakupem zastanowić się, jaki rzeczywiście wzór mają tworzyć oraz dokładnie policzyć, ile sztuk będzie nam potrzebnych. Aby położone płytki robiły wrażenie eleganckie i porządne warto jest dokupić plastikowe lub metalowe listwy wykończeniowe zarówno do krawężników wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Narzędzia
Potrzebne nam będą: szpachla drewniana, paca, szpachelka gumowa, poziomica, przyrząd do cięcia glazury, drewniana łata oraz krzyżyki dystansowe.

Kleje
Obecnie na rynku można skorzystać z już gotowych zapraw klejowych. Można wybrać na przykład tzw. szybko wiążące, które mają bardzo dobrą przyczepność. Są także tzw. elastyczne służące do umieszczania płytek w takich miejscach, jak na przykład, stare podłoże. Dostępne są również tzw. uelastycznione - wykorzystywane do klejenia płytek w miejscach z ogrzewaniem podłogowym. Zwróćmy więc uwagę przy wyborze kleju na ich nazwę oraz właściwe przeznaczenie.
Kleje są łatwe w wykorzystaniu, wystarczy je tylko zmieszać z wodą. Pamiętajmy by nie stosować samowolnie żadnych dodatków.

Podłoże
Odpowiednie przygotowanie podłoża jest bardzo ważnym etapem prac związanych z układaniem płytek ceramicznych. Podłoże musi być stabilne. Wszystkie dodatkowe elementy niezwiązane z podłożem, musimy od razu usunąć, a powstałe jakiekolwiek ubytki należy uzupełnić. Brak tych czynności spowoduje odspojenie lub nawet popękanie płytek.
Podłoże musi być także dokładnie odkurzone. Gdyby na powierzchni pozostał pył może on spowodować stworzenie tzw. warstwy poślizgowej. Wtedy płytki mogą zacząć się odwarstwiać od podłoża. Musimy tego uniknąć.
Podłoże powinno być odtłuszczone, bez wyraźnych plam oraz umyte. Musi być także odpowiednio zagruntowane. Pamiętajmy tu o użyciu emulsji gruntującej, która dodatkowo zwiększa przyczepność do powierzchni podłoża, chroni przed szkodliwym działaniem wilgoci, reguluje proces jego chłonności oraz zwiększa odporność na zarysowania.


Układanie płytek
Przed montażem płytek oraz dekorów zastanówmy się nad ich układem. Musimy rozważyć rozkład sanitariatów oraz innych elementów, które chcemy by znalazły się w naszym pomieszczeniu.
Na początek - przygotujmy zaprawę stosując się do zaleceń producenta. Nałóżmy ją starannie, równomiernie na powierzchni używając do tego pacy zębatej. Pamiętajmy, że nakładana grubość warstwy kleju nie może przekraczać 5 mm.
Na odpowiednio nałożoną zaprawę kładźmy nasze płytki. Płytki jedną od drugiej oddzielajmy tzw. krzyżykami dystansowymi, które umożliwiają tworzenie prostej, równej fugi.

Nie czekajmy, aż nasza zaprawa stwardnieje tylko od razu śmiało usuńmy jej nadmiar znajdujący się między płytkami oraz pozbądźmy się również krzyżyków dystansujących. Te ostatnie należy usunąć przed związaniem zaprawy klejowej. Po ułożeniu wszystkich płytek musimy oczyścić szczeliny znajdujące się między nimi.
Fugowanie
Polega na wypełnieniu pustych przestrzeni między płytkami. Fugowanie lub inaczej spoinowanie najlepiej zacząć po upływie 1-2 dni od przyklejenia płytek chyba, że użyliśmy zaprawy klejowej, szybkoschnącej, wtedy, odczekujemy kilka godzin.


Na początku musimy tu również przygotować zaprawę zgodnie z zaleceniami producenta.
Wypełnijmy szczeliny między płytkami gumową packą- najpierw prostopadle do ich krawędzi, a potem z kolei ukośnie.
Po takim zafugowaniu musimy czekać, do czasu kiedy spoiny się dokładnie zwiążą.
Jeśli już takie są, to zacznijmy je czyścić. Na początku - ukośnie do ich kierunku. Główne czyszczenie powinno jednak nastąpić dopiero po 12 godzinach.


Montowanie płytek nie jest czymś trudnym i spokojnie możemy się pokusić by zrobić to samemu. Musimy tylko stosować się do obowiązujących zasad, przestrzegać instrukcji zamieszczonych na materiałach producentów oraz, co równie ważne - być dokładnym i starannym. Wtedy, na pewno, upragniony efekt nastąpi.


autor: Anna Kokesz

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wylewki / Posadzki / Parkiety
Podobne: Jak wykończyć podłogę - panele, płytki czy parkiet? , Czym kierować się przy wyborze paneli, Drewniana podłoga, Najczęstsze błędy przy wykonywaniu ogrzewania podłogowego, Posadzka balkonowa: płytki, kamień czy drewno?
Słowa kluczowe: wylewka samopoziomująca, wylewki, posadzki, parkit, parkiety, panele,