×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Schody do wnętrz - jakie wybrać?

Schody wewnętrzne to bardzo ważny element w naszym budynku. Są, bowiem pierwszoplanowym elementem architektury przestrzeni domowej. W ciągu ostatnich lat ponownie nabrały szczególnego wymiaru pełniąc swą funkcję użytkową stały się jednocześnie elementem kompozycji wnętrza i jego dekoracją. Różnorodne kształty stopni i balustrad, a także materiały, z których są one wykonane pozwalają tworzyć we wnętrzu niezwykle oryginalne formy. Już na etapie projektowania domu należy uwzględnić gabaryty oraz miejsce, w którym planowane jest umieszczenie schodów. Podjęcie decyzji bywa trudne, ponieważ raz wybudowanych schodów nie da się zmienić tak łatwo, jak drzwi, mebli czy innych elementów wyposażenia wnętrza. Co więcej, ceny bardziej wyrafinowanych konstrukcji mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W tej sytuacji każda porada jest na wagę złota.

Budując dom piętrowy lub dom z poddaszem często stoimy przed dylematem, jakie zrobić w nim schody. Możliwości jest kilka - możemy zdecydować się na przykład na schody proste, schody dwubiegowe, schody trójbiegowe, schody zabiegowe, schody modułowe, schody kręcone czy schody kacze.

Schody proste jednobiegowe - zabierają dużo miejsca; nie są zbyt wygodne w użytkowaniu, dlatego powinny łączyć niskie kondygnacje. Na piętro wchodzi się jednym biegiem bez zmiany kierunku. To bezpieczny rodzaj schodów, bo ich stopnie mają kształt prostokąta. Są jednak wygodne tylko wtedy, jeśli stopni jest nie więcej niż 17, a wysokość kondygnacji nie przekracza 3 m. Najczęściej wylewane są z betonu i okładane glazurą lub rzadziej drewnem. Ich zaletą jest to, że można wykorzystać przestrzeń pod schodami umieszczając tam schowek.

Schody proste dwubiegowe - zajmą powierzchnię 5,52 m². Najczęściej spotykane w domach mieszkalnych. Złamanie ich długości w dwa biegi skraca o połowę długość schodów, dwukrotnie poszerzając klatkę. Aby nie było kłopotów z wnoszeniem mebli, warto wykonać spocznik znacznie szerszy niż to przewidują normy. Rozwiązanie bardzo wygodne, łatwe do wykonania i zajmujące stosunkowo niewiele miejsca, dzięki temu najbardziej popularne.

Schody trójbiegowe - Dzięki krótkim biegom i dwóm spocznikom są wygodne, ale zabierają dużo miejsca, więc nie nadają się do mniejszych domów. Ich klasyczny kształt sprawdza się za to w holach o funkcjach reprezentacyjnych.

Schody kręcone (spiralne) - stopnie mają kształt trójkąta, wycinka koła lub trapezu. Mocuje się je na słupie umieszczonym pośrodku otworu w stropie. Mają zazwyczaj średnicę od 130 do 200 cm. Mogą być prawo- lub lewoskrętne. Nadają się szczególnie tam, gdzie na schody przewidziano mało miejsca albo w ogóle ich nie było, na przykład przy adaptacji strychu lub piwnicy. Jeśli otwór w stropie ma średnicę mniejszą niż 130 cm, można wykonać schody kręcone kwadratowe. Ich rzut nie jest okręgiem, lecz kwadratem o boku od 100 do 130 cm.

Stosunek wysokości do miejsca, jakie zajmują schody kręcone, sprawia, że wysokość stopni musi być większa niż przyjmowana w normie. Nie są one więc zbyt wygodne. Także kształt stopni powoduje, że trudno chodzić po nich z większymi przedmiotami.

Schody zabiegowe - nadają się przede wszystkim do małych i ciasnych domków jednorodzinnych. Ich największą dobrą cechą jest to, że nie zajmują one zbyt dużo miejsca. Ich użyteczność wynika głównie z tego, że tzw. spocznik został w nich zastąpiony stopniami o różnej szerokości. Schody zabiegowe niestety nie są zbyt wygodne, w szczególności dla ludzi starszych i małych dzieci. Wynika to głównie z faktu, że ich stopnie są węższe od wewnątrz, a szersze od zewnątrz, dlatego poszczególne stopnie mogą się wizualnie zlewać i prowadzić do upadku.

Bezpieczeństwo chodzenia po schodach zabiegowych może zapewnić adekwatnie dobrana balustrada. Dzisiaj w architekturze wnętrz panuje tendencja, aby schody zabiegowe umieszczać też w większych pomieszczeniach. Wtedy zajmują one centralne miejsce w salonie, a ich stopnie są większe i szersze, a co za tym idzie bezpieczniejsze dla użytkowników. Schody zabiegowe posiadają również kilka walorów estetycznych, dodają one wnętrzu dostojeństwa i innowacyjnego charakteru.

Schody modułowe - to rodzaj schodów, których stopnie są podparte w środku. Mogą mieć dowolną formę – bieg może być prosty lub w kształcie łuku, litery Z, S lub U. Dzięki powtarzalnym elementom łatwo się je montuje i właśnie ten typ jest najczęściej oferowany w wersji do samodzielnego montażu. Są tak przygotowane, że można je dopasować do każdego wymiaru i wysokości. Zalety schodów modułowych w pełni docenimy przy planowaniu wystroju dużych pomieszczeń. Jest to rozwiązanie dające wiele możliwości aranżacji wnętrz.

Schody kacze - charakteryzują się tym, iż posiadają stopnie powycinane na przemian. Można, więc wygodnie postawić na nich stopę, mimo że kąt nachylenia jest bardzo duży. Schody kacze są trudniejsze w użytkowaniu, należy pamiętać, iż wchodzenie lub schodzenie trzeba zacząć właściwą nogą. Nie powinny być też za szerokie (optymalnie około 60 cm), jako że użytkownik w każdym momencie musi trzymać się poręczy, a chodzić można wyłącznie środkiem schodów. Nie możliwe jest też mijanie się 2 osób na schodach kaczych. Szczególne trudności pojawiają się przy konstrukcji zabiegu w schodach kaczych. Wewnętrzne stopnice muszą być węższe. Użytkowanie takich schodów może być niewygodne i niebezpieczne. Dlatego (w zależności od parametrów schodów: wysokości i szerokości stopni) dobrze jest użyć spocznika na zabiegu. Podest pozwala łatwiej skręcić na schodach i znacząco poprawia bezpieczeństwo użytkowania.

Schody na strych - to osobna grupa schodów. Z założenia są mniej wygodne, bo nie są przeznaczone do codziennego użytku. Najpopularniejsze są drabiniaste. Mogą być składane lub zsuwane, z drewna lub ze stali. W wersji nieskładnej nazywane są młynarskimi. W harmonijkę składają się natomiast stalowe schody nożycowe.

Wybór odpowiednich schodów do naszego domu może nie jednego inwestora przyprawić o ból głowy. Największy dylemat wiąże się z wyborem schodów łączących często używane kondygnacje. Musi to być element dobrze przemyślany; jeżeli decyzja ta zostanie podjęta bez zastanowienia, po latach może się okazać, że schody zamiast ułatwiać komunikację, stanowią trudność nie do pokonania - np. dla osób starszych czy dzieci lub zwyczajnie nie pasują do zmienionego, unowocześnionego wystroju wnętrza. Schody jednobiegowe są zdecydowanie bezpieczniejsze, ponieważ ich stopnie przybierają kształt prostokąta. Schody zabiegowe, czyli takie, które zmieniają kierunek dzięki zmiennej szerokości są bez wątpienia bardziej efektowne, jednak mogą być niebezpieczne. W sytuacji, gdy pomieszczenie jest zbyt małe na schody zabiegowe, warto rozważyć instalację schodów kręconych. Ich stopnie mogą przybrać kształt trójkąta, wycinka koła lub trapezu. Pamiętajmy jednak, że tak samo jak przy schodach zabiegowych poruszanie się po nich wymaga sporo uwagi. Schody tego typu mogą sprawiać duży kłopot przy wnoszeniu nowych mebli do pokoju na wyższym poziomie.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Inne
Podobne: Nadbudowy budynków mieszkalnych, Okna połaciowe, Cechy techniczne ścian, Czy warto budować pasywnie?, Oświetlenie do salonu
Słowa kluczowe: schody jednobiegowe, schody dwubiegowe, schody kręcone, schody spiralne, schody zabiegowe, schody modułowe, schody kacze, schody rozsuwane, bezpieczeństwo, rodzaje schodów, jakie schody, wybór schodów