×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Schowki i zakamarki w domu

Sezonowe ubrania, buty, za małe na starsze dzieci, a jeszcze za duże na młodsze, pamiątki z wakacji, przetwory na zimę, przyprawy, rower, narty, deskorolka, drewno do kominka, sprzęt do sprzątania, środki czystości… w naszym domu mnóstwo jest takich rzeczy, których nie używamy przez cały rok, które czekają aż dzieci do nich „dorosną”, stanowią zapasy przygotowywane na późniejsze miesiące, albo po prostu nie muszą być wystawione na widok publiczny. Nasz domu pełen jest więc przedmiotów, sprzętów i dodatków „do ukrycia”. No właśnie, tylko gdzie je ukryć?

Niestety nie każdy dysponuje dużym domem z pojemnym strychem, piwnicą, garażem, kotłownią i innymi pomieszczaniem, które z natury i przeznaczenia często służą za przysłowiową „graciarnię”. A co mają zrobić mieszkańcy małych domków i mieszkań? Gdzie ukryć sterty tymczasowo nieużywanych rzeczy, dodatkowe komplety pościeli i zastaw stołowych na specjalne okazje?

W momencie, gdy łopata do śniegu stoi w przedpokoju pod wieszakiem, niebieska wanienka z kaczuszką nijak nie pomieści nastolatka, choć nadal stoi za pralką w łazience, a nasz ulubiony top na ramiączkach schował się między zimowymi swetrami, nagle przypominamy sobie, że projektując dom, czy urządzając mieszkanie zapomnieliśmy o takim małym szczególe, jakim są schowki. Bo właśnie już na etapie projektowania domu czy mieszkania, bez większych dodatkowych kosztów i kombinacji stworzymy sobie dodatkowe przestrzenie idealne właśnie na takie chomikowanie i utrzymanie porządku w domu. Wyodrębnienie wygodnych schowków i pomieszczeń pomocniczych w tym czasie pozwoli nam zaoszczędzić w przyszłości nie tylko przestrzeń, ale także fundusze, które musielibyśmy przeznaczyć na zakup kolejnych, dodatkowych szaf i szafeczek, półek i półeczek.

Ustalanie stref do przechowywania powinno przebiegać w dwóch etapach. Najważniejszym czynnikiem jest dobry projekt. Dlatego też, zanim zaakceptujemy konkretny plan domu, dobrze jest upewnić się, czy architekt przewidział we wnętrzach miejsce na szatnię, garderobę, środki czystości, sprzęt sportowy i żywność. Drugi etap, już bardziej zależny od nas, polega na szukaniu różnego rodzaju zakamarków, które wynikają z konstrukcji budynku. A jest ich naprawdę sporo i to zarówno w starszym budownictwie, jak i w tym bardziej nowoczesnym. W miarę upływu lat, stają się one coraz bardziej pożądane i niezbędne dla normalnego funkcjonowania.

Zanim jednak przystąpimy do umieszczania kolejnych sprzętów w takich „odkrytych” miejscach, należy zwrócić baczną uwagę na to, że schowki spełniają swoją rolę tylko i wyłącznie wtedy, gdy zapewniają nam łatwy dostęp do rzeczy, które potrzebujemy okazjonalnie, a także będą zawierały sprzęty powiązane z pomieszczeniem, w pobliżu którego się znajdują. Bo nawet najbardziej pojemna i ułożona spiżarnia na nic zda się, jeśli umieścimy ją na poddaszu, a po otworzeniu schowka w okolicy kuchni wypadnie na nas pudełko z niemowlęcymi ubrankami najmłodszego dziecka. Urządzając takie miejsca warto jest pamiętać, że mogą one łączyć w sobie kilka funkcji. Można w nich wydzielić osobne miejsce na sprzęty pozornie nie związane, ale jednak przydatne, np. środki czystości w spiżarni, czy deskę do prasowania w garderobie.

Schowki są wszędzie

Funkcję zakamarków mogą spełniać, odpowiednio przygotowane, niemal wszystkie cofnięcia w murze i wnęki wynikające z konstrukcji budynku. Różne wbudowane w ścianę szafy i schowki są prawie obowiązkowym elementem współczesnych minimalistycznych wnętrz. Zagospodarowanie wnęk nie tylko odciąża przestrzeń domu od nadmiaru rzeczy pozostawionych na widoku, ale także jest tańszy niż zakup szafy. Łatwiejsze jest też uczynienie takiej zabudowy neutralną estetycznie i niemal niewidoczną w wystroju.

Urządzając schowki dobrze jest uczynić to w taki sposób, by były uniwersalne. Planując system półek, lepiej jest wybrać takie, które łatwo można przebudować, w zależności od zmieniających się potrzeb. Schowki najlepiej jest zaplanować w przestrzeniach komunikacyjnych, czyli np. pod schodami, co pozwoli na w miarę łatwy dostęp do przechowywanych w nich przedmiotów. Jednak nie mogą one zwężać tej przestrzeni. Podobne miejsca możemy także odnaleźć w łazience, kotłowni, a także w sypialni.

Aranżując schowki należy pamiętać przede wszystkim o tym, by były one dobrze zaplanowane, bowiem im głębiej coś schowamy, tym rzadziej będziemy z tego korzystać. Dlatego też wybierając odpowiednie miejsce, najlepiej jest zastanowić się jakie przedmioty będziemy chcieli przechowywać, a także jak często i gdzie będziemy ich potrzebować. Na sposób przechowywania wpływ ma przede wszystkim wielkość budynku i zastosowane w nim rozwiązania architektoniczne, a także zwyczaje, potrzeby i upodobania konkretnej rodziny, czyli mieszkańców.

W najlepszym położeniu są ci, którzy mogą pozwolić sobie na wydzielenie w domu składzików, garderoby czy podręcznych magazynów, czyli takich pomieszczeń, do których można wejść. To w znacznym stopniu ułatwia korzystanie z nich i utrzymanie porządku. Jednak jeśli jest to niemożliwe, trzeba je zastąpić odpowiednimi szafkami i schowkami.

Szatnia

By schowki i zakamarki spełniały swoje funkcje, muszą być odpowiednio rozmieszczone. Najbliżej głównego wejścia do domu konieczne jest miejsce na ubrania wierzchnie i buty. Taka szatnia uwolni hol wejściowy od pełnienia funkcji przechowalni i uczyni go bardziej reprezentacyjnym. Osobne pomieszczenie na płaszcze i obuwie powinno być wykończone materiałami odpornymi na zanieczyszczenia i wilgoć, a także łatwe do czyszczenia. Bardzo ważna jest również odpowiednia wentylacja, by nieraz wilgotne płaszcze czy kurtki mogły wyschnąć. W tym celu najlepiej jest wykonać otwory nawiewne w ścianie, drzwiach lub nawiewniki w oknie, a także wyciąg powietrza przez osobny przewód wentylacyjny bądź otwór pod sufitem, który łączy ją z innymi pomieszczeniami, gdzie taki przewód się znajduje. Jeśli szatnia posiada okno, powinno być zasłaniane, by ubrania nie płowiały pod wpływem światła słonecznego.

Jeśli, ze względów metrażowych, nie możemy pozwolić sobie na osobne pomieszczenie na okrycia wierzchnie, można zastąpić ją szafą lub szafkami w holu wejściowym. By jednak zapewnić komfort użytkowania, na drążku o długości jednego metra nie powinno się wieszać więcej niż 10-15 ubrań.

Spiżarnia i garderoba w nowoczesnym domu

Kolejnym, niezbędnym schowkiem, który obowiązkowo powinien znaleźć się w każdym domu, jest ten usytuowany w pobliżu kuchni. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na osobną spiżarnię, warto jest sprawdzić na planie, czy w kuchni przewidziano wystarczająco dużo miejsca na szafki.

Jednak jeśli dysponujemy dostatecznie dużym domem, możemy spokojnie wydzielić spiżarnię, idealną do przechowywania sprzętów służących w kuchni oraz produktów spożywczych. By była ona funkcjonalna, najlepiej jest usytuować ją blisko kuchni, (może być nawet z nią połączona) i w pobliżu wejścia, przez które wnosimy zakupy.

Pomieszczenie takie powinno spełniać warunki, które zapewnią odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych. Przede wszystkim musi być przyciemnione, gdyż światło przyspiesza psucie się żywności, bardzo dobrze wentylowane, najlepiej posiadać własną wentylację – kratkę nawiewną z zewnątrz i podłączenie do komina wentylacyjnego, a także znajdować się z dala od źródeł ciepła, by było jak najchłodniejsze (12 – 150°C).

Spiżarnię powinno się także wydzielić z przestrzeni domu za pomocą ścian ceramicznych, które charakteryzują się dużą statecznością termiczną, czyli z opóźnieniem reagują na zmiany temperatury. Nie musi natomiast być bardzo dużym pomieszczeniem, takim, by można było do niego wchodzić.

W jadalni lub w okolicach stołu, przy którym będziemy spożywać posiłki, warto jest wydzielić miejsce na obrusy, serwetki, świeczniki, wazony, zastawy i nakrycia stołowe. Dawniej służyły do tego kredensy, obecnie funkcję tę pełnią szafki, witryny lub wnęki w ścianach.

Przenieśmy się teraz do sypialni. Marzeniem wielu z nas, szczególnie kobiet, jest posiadanie osobnej dla każdej sypialni garderoby, w której można trzymać zarówno ubrania, jak i bieliznę pościelową oraz zapasowe kołdry i poduszki. Powinna ona być na tyle duża, by można było swobodnie do niej wejść i przeglądać rzeczy, przebierać się czy przeglądać w lustrze. Można także, na ile pozwala miejsce, urządzić w niej kącik do prasowania.

Jeśli jednak metraż naszego domu czy mieszkania nie pozwala nam na taki luksus, można urządzić jedną garderobę dla wszystkich domowników lub zastąpić ją dużymi szafami w korytarzu. Szafy można także umieszczać w sypialni, jednak należy ustawić je w takim miejscu, by pomiędzy nimi a łóżkiem było przejście o szerokości co najmniej 80 cm.

Do przechowywania pościeli możemy także wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem – doskonale sprawdzają się wysuwane szuflady wmontowane pod tym meblem lub gotowe pojemniki na kółkach, które z łatwością wsuniemy pod łóżko.

Jeśli sypialnia mieści się na poddaszu, doskonałym rozwiązaniem są szafki cargo umieszczane pod skośną płaszczyzną dachu, w których możemy przechowywać ręczniki lub obrusy, po które sięgamy rzadziej.

Kolejnym miejscem, w którym warto jest urządzić schowek jest przestrzeń gospodarcza. Można w nim przechowywać środki czystości i urządzenia do sprzątania. Doskonale sprawdza się do tego przestrzeń pod schodami lub kąt w kotłowni.

Jak widać w domach, a nawet małych mieszkaniach z powodzeniem znajdziemy wiele rozwiązań, które pozwolą nam na optymalne zagospodarowanie przestrzeni.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Małe dziecko w domu – jakie zabezpieczenia?, Oświetlenie do salonu, Oragnizacja przestrzeni garażowej - sprawdzone rozwiązania, Czym przesłonić okno połaciowe, Mała łazienka może być funkcjonalna
Słowa kluczowe: spiżarnia, garderoba, wnęki, schowki, szatnia, szafy, skosy