×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ściana jednowarstwowa

Ściana jednowarstwowa to nic innego jak konstrukcja wykonana z jednego materiału, który stanowi zarówno konstrukcję nośną jak i zapewnia izolację termiczną. Jest to najstarsza technologia wznoszenia budynków, znana z czasów, kiedy nie było jeszcze materiałów izolacyjnych i jedynym sposobem na zwiększenie izolacyjności ściany było zwiększenie jej grubości. Przykładem mogą być grube mury zamkowe, wykonane z cegły lub, nieco bliżej naszych czasów, mury XIX wiecznych kamienic. Zastosowanie materiałów do ocieplania budynków rozpoczęło erę ścian warstwowych.

Najprostszym przykładem ściany warstwowej jest mur ceglany pokryty styropianem i tynkiem. Tynk nie jest liczony jako warstwa. Nieco bardziej skomplikowana jest ściana trójwarstwowa składająca się z warstwy nośnej - na przykład pustaków max, izolacji termicznej – wełna mineralna, szczeliny wentylacyjnej oraz ściany osłonowej z cegły pełnej lub klinkierowej. Wszystko po to by zapewnić jak najlepsze właściwości termoizolacyjne ściany. Czy wobec tego stosowanie ścian jednowarstwowych ma jeszcze jakiś sens?

Owszem ma. Musimy pamiętać o tym, że dzisiaj dzięki postępowi technicznemu rynek materiałów budowlanych oferuje znacznie więcej rozwiązań niż tylko ceramikę w postaci cegły. Obecnie materiałami dedykowanymi do wznoszenia ścian jednowarstwowych są między innymi pustaki ceramiczne, bloczki z keramzytobetonu oraz bloczki z betonu komórkowego. Są to elementy wykonane z jednolitego materiału o porowatej strukturze, który zapewnia zarówno odpowiednią wytrzymałość jak i dzięki obecności pustek powietrznych dobrą termoizolacyjność.

Pustaki wykonane są z gliny, podobnie jak cegły, lecz posiadają specjalnie wykonane pionowe otwory równoległe do lica. To właśnie one zapewniają odpowiedni współczynnik przenikania ciepła. W betonie komórkowym z kolei, termoizolacyjność nadają znajdujące się w nim małe pęcherzyki powietrza. Oba wymienione materiały to elementu o dużych gabarytach. Przykładowo pustaki mają wymiar 440×248×249 mm zaś bloczki 599×199×240. Pozwala to na uzyskanie dużej grubości ściany przy zmniejszonym nakładzie pracy związanej z murowaniem.

Innym sposobem na ściany jednowarstwowe jest stosowanie materiałów złożonych, takich jak pustaki keramzyto-betonowe z wkładką styropianową. Pustaki keramzyto-betonowe powstają na skutek dodania do mieszanki betonowej keramzytu, który jest produktem wypalania pewnych rodzajów gliny i iłów i ma postać małych, porowatych kawałków przypominających pumeks naturalny. Zapewnia on obniżenie masy elementów i podniesienie właściwości termoizolacyjnych. Elementy dostępne są w postaci pustaków, bloczków, kształtek a także pustaków z wkładką styropianową osadzoną niesymetrycznie. Grubsza ścianka pełni funkcję akumulacyjną czyli podobnie jak pustaki ceramiczne magazynuje ciepło.

Zaletą ściany jednowarstwowej jest niski koszt jej wykonania. Składa się na niego mniejszy nakład pracy, mniejsza ilość materiałów oraz prostsza technologia wykonania niż w przypadku ścian warstwowych. Nie bez znaczenia jest też dobra paroprzepuszczalność takiej przegrody, zwana potocznie oddychalnością. Ceramika podobnie jak beton komórkowy i keramzyto-beton ma dużą paroprzepuszczalność, co w połączeniu z tradycyjnym tynkiem cementowo wapiennym pozwala na uzyskanie przegrody, która zapewni dobry mikroklimat użytkowanych pomieszczeń.

W przypadku zastosowania tynku akrylowego lub położenia warstwy izolacji ze styropianu ściany zostają uszczelnione a przepływ pary wodnej odcięty. W takim szczelnym mieszkaniu konieczne jest przywiązanie dużej uwagi do systematycznego wietrzenia. Ma to na celu zapobiec między innymi powstawaniu grzybów i pleśni na ścianach.

Przy wyborze jednego z powyższych materiałów należy wziąć pod uwagę fakt, że pustaki ceramiczne w przeciwieństwie do bloczków gazobetonowych mają zdolność do akumulacji ciepła. Oznacza to, że wolniej się nagrzewają ale jednocześnie dłużej utrzymują ciepło. Właściwość ta jest nie bez znaczenia dla komfortowego użytkowania pomieszczeń. Wiele osób ustawia centralne ogrzewanie tak, żeby piec pracował od wieczora do rana natomiast w ciągu dnia, kiedy domownicy są poza domem, utrzymywał niższą temperaturę. Zastosowanie ceramiki oznacza duże oszczędności na skutek tego, że ściany nie pobierają każdorazowo dużych ilości ciepła i po włączeniu c.o. energia jest zużywana od razu na ogrzewanie powietrza w pomieszczeniach.

Rozważając wykonanie domu w technologii ścian jednowarstwowych, należy pamiętać, że taką ścianę zawsze można docieplić od zewnątrz czy to styropianem, czy wełną, uzyskując tym samym ścianę dwuwarstwową. Oczywiście przy wykonywaniu ścian nie należy wychodzić z założenia, żeby zrobić najtańszą „jednowarstwówkę” i jak okaże się, że jest niewystarczająca to wtedy ocieplić. Wykonując ściany jedno warstwowe, warto użyć specjalnych zapraw ciepłochłonnych, co znacznie poprawi parametry całej ściany. W przypadku bloczków gazobetonowych częściej stosuje się specjalne zaprawy klejowe, nakładane cienką warstwą, co znacznie zmniejsza mostki termiczne, powstające na skutek gorszych parametrów termoizolacyjnych spoin.

Oczywiście opisywana tutaj technologia wykonywani ścian, jak każda zresztą, ma też swoje liczne wady. Po pierwsze wymaga dużej uwagi i ostrożności podczas murowania. Elementy, z których wykonuje się ściany są dosyć kruche i wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Wszelkie obicia czy pęknięcia są nie pożądane, ponieważ automatycznie osłabiają parametry izolacyjne przegrody. Ponadto, przy tego typu ścianach, konieczna jest dokładność i staranność wykonania narożników, otworów okiennych i nadproży ponieważ ewentualnych błędów nie da się zamaskować warstwą izolacyjną. Dla ułatwienia tego zadania niektóre dostępne na rynku systemy oferują specjalne kształtki, między innymi do wykonywania narożników czy nadproży a także maskowania elementów żelbetowych czy wykańczania ościeży. Ze względu na powyższe, do stawiania należy wybrać dobrą i sprawdzoną ekipę, ponieważ tylko poprawne wykonanie robót gwarantuje uzyskanie przez ścianę jednowarstwową oczekiwanych parametrów.

Na koniec rzecz, na którą wiele osób zapatrzonych w wartości współczynnika „U” nie zwraca uwagi a mianowicie izolacyjność akustyczna. Im gęstszy materiał lub im więcej warstw o różnej gęstości tym dźwięk ma mniejsze szanse na przedostanie się przez ścianę. Mury jednowarstwowe nie mają ani dużej gęstości ani nie posiadają warstw, a co za tym idzie, ich izolacyjność akustyczna stoi na dużo niższym poziomie niż w przypadku ścian warstwowych.

Mimo swoich wad ściany jednowarstwowe to dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy chcą szybko i mniejszym kosztem wznieść stan surowy. Rynek daje nam do wyboru całą gamę materiałów przeznaczonych do wznoszenia ścian jednowarstwowych w korzystnych cenach. Wykonane zgodnie z zaleceniami producenta użytego materiału oraz ze sztuką budowlaną, zapewniają dobre właściwości termoizolacyjne i komfort użytkowani budynku. Ich mała popularność wynika po części z trudności ze znalezieniem dobrych ekip, które wykonają ten etap robót tak jak książka pisze oraz promowania ścian warstwowych, które mają lepsze parametry ale są dużo droższe.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Murowanie
Podobne: Nadbudowy budynków mieszkalnych, Szklana ściana, Cechy techniczne ścian, Tradycyjna zaprawa, pianka czy klej - na czym murować?, Ściana działowa z płyt g-k
Słowa kluczowe: murarz, zlecenie, budowa domu, , pustaki, cegła, grubość muru, zalety ściany jednowarstwowej, wady ściany jednowarstwowej, izolacyjność cieplna, koszty budowy, koszty ogrzewania, bloczki, beton komórkowy, keramzytobeton