×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ściana kolankowa

Ściana kolankowa to niewysoka, pionowa ściana usytuowana i dopasowana na linii ścian zewnętrznych budynku. Od dołu łączy się z wieńcem stropowym niższej kondygnacji, od góry – z murłatą, na której opierają się krokwie dachów połaciowych.

Ściana kolankowa odbiera wszystkie obciążenia dachu – napór pionowy oraz - jako że połacie umieszczone są pod kątem - również na boki. Ze względu na te czynniki, musi być wytrzymała, dlatego solidny materiał i staranne wykonanie to podstawa. Wykorzystywane do tego celu materiały są zazwyczaj tożsame z tymi, które tworzą pozostałe ściany nośne.
Bez względu na ich rodzaj konieczne jest jednak wzmocnienie. Jego rodzaj zależny jest od wysokości i grubości ścianki oraz od konstrukcji, rodzaju i nachylenia połaci dachowych. Określa go projekt. Typowo stosowanymi wzmocnieniami jest wieniec na szczycie ścianki (analogiczny do wieńca stropowego) oraz pionowe słupy betonowe. Rozwiązanie pierwsze sprawdza się najczęściej w przypadku dachów wielospadowych łączących się ze ścianą kolankową na jednym poziomie. Przy dachach dwupołaciowych częstsze i uzasadnione jest umieszczanie w konstrukcji ścianki słupów zakotwionych w stropie niższej kondygnacji. Przy większych obciążeniach – łączy się je dodatkowym wieńcem zakotwionym w ścianach szczytowych. Zbroi się zarówno słupy jak i wieńce oraz osadza w nich kotwy do montażu konstrukcji dachowej.

Ściana kolankowa nie jest elementem konstrukcyjnie niezbędnym. Dach może opierać się bezpośrednio na stropie. Zastosowanie jej nadaje jednak realną przestrzeń poddaszu, dlatego jest to rozwiązanie polecane i powszechne. Grubość ścianki odpowiada grubości zewnętrznych ścian nośnych budynku. Wysokość dobierana jest przez projektanta i zależy od funkcji poddasza. Jeśli ma być ono użytkowe, typowo wznosi się ścianki 80 – 110 cm, przy czym rzadko przekracza się granicę 150 cm. Czym ścianki są wyższe, tym bardziej wzrasta funkcjonalność pomieszczeń. Przy opcjach nieużytkowych zakłada się zwykle wysokość nie większą niż 70 cm.

Inwestorzy planujący eksploatację przestrzeni poddachowej do celów mieszkalnych, wykorzystują często możliwość dodatkowego podniesienia zaprojektowanej ściany kolankowej. Należy pamiętać, że taka zmiana jest uznawana za znaczącą – przekształca wymiary całego budynku, wymaga zatem opracowania formalnego – ingerencji projektanta i zgody urzędu nadzorującego inwestycję.
Warto też uświadomić sobie, że o ile nawet niewielka zmiana wysokości ścianki kolankowej dodaje poddaszu znaczących walorów użytkowości, umożliwiając nam swobodniejsze zagospodarowanie pomieszczeń i wygodę mieszkania, o tyle nadmierne podniesienie niekorzystnie wpływa na zewnętrzne proporcje budynku i jego wygląd. Umiar jest sprzymierzeńcem dobrego efektu. Efekt zaś nie zawsze jest przewidywalny na etapie projektu, dlatego warto zwizualizować taki pomysł przed podjęciem decyzji.

Jeśli z różnych względów nie zdecydowaliśmy się na budowę lub podniesienie ścianki kolankowej a zbyt mała odległość między dachem a stropem stwarza dyskomfort w użytkowaniu i w wyglądzie poddasza, możemy zastosować, tzw. ślepą ściankę kolankową. Ta zabawna nazwa określa lekką, wewnętrzną ściankę, budowaną w wybranej odległości od murłaty. Od góry łączy się ona z krokwiami od dołu ze stropem. Nie spełnia żadnych funkcji nośnych a stanowi jedynie rodzaj przegrody oddzielającej nieużyteczną (ze względu na nisko schodzące połacie dachu) część pomieszczenia. Wykorzystuje się tu materiały tożsame z typowo stosowanymi do wznoszenia ścian działowych. Nie można przy tym zapomnieć o prawidłowej izolacji odgrodzonej części. Takie rozwiązanie zmniejsza powierzchnię poddasza ale ułatwia jego zagospodarowanie, rozplanowanie mebli i sprzętów. Przestrzeń powstała za taką ścianką, można wykorzystać np. na dodatkowy schowek.


autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Budowa , Murowanie
Podobne: Ściana działowa z płyt g-k, Zaprawy odporne na mróz i wodę, Ściana jednowarstwowa, Brak wody na budowie – jak ją zapewnić, jak oszczędzić, Szklana ściana
Słowa kluczowe: projekt domów, projekty domów, budowa domu, dom budowa, budowa domów, murarz, zlecenie, budowa domu, ,