×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ściana trójwarstwowa, czy dwuwarstwowa?

naszmajster.plMimo, że z biegiem lat pojawiają się coraz to nowe technologie budowlane, to nadal w naszym kraju ceni się klasyczne domy murowane, jako solidne i najtrwalsze, „na pokolenia”. Wybór dotyczy, co najwyżej wyboru, czy ma to być ściana dwu, czy trójwarstwowa.

Oczywiście każdy inwestor staje przed dylematem co wybrać, ale tę decyzję będzie musiał podjąć całkowicie samodzielnie i na własną odpowiedzialność, gdyż od tego wyboru zależeć będą późniejsze koszty eksploatacji budynków. My co najwyżej ograniczymy się do wyliczenia zalet i wad poszczególnych rozwiązań.

Ściana dwuwarstwowa
Najczęściej stosowana technologia jest ściana dwuwarstwowa, łącząca w sobie zalety ścian jednowarstwowych i trójwarstwowych i gwarantuje zachowanie najważniejszych parametrów zarówno wytrzymałościowych, jak i izolacyjnych. Za te pierwsze odpowiada warstwa muru, za drugie izolacja termiczna, zazwyczaj wykonana ze styropianu lub wełny mineralnej. Podstawową zaleta tej technologii jest łatwość i szybkość wykonania, a wszelkie uszkodzenia mechaniczne lub brak estetyki muru można łatwo ukryć pod warstwą izolacji. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykonywania muru z niemal każdego materiału, cegły ceramicznej lub silikatowej, pustaków ceramicznych lub keramzytowych, betonu komórkowego. Rozwiązanie to umożliwia także pewne oszczędności, poczynając już od cieńszych fundamentów w stosunku do ściany trójwarstwowej, jak i jednowarstwowej, a na robociźnie kończąc. Poza tym wznoszenie ściany dwuwarstwowej można etapować, tzn. najpierw można wykonać ścianę murowaną, a np. po roku położyć warstwę izolacyjną i wykończeniową, gdy budynek zakończy już osiadanie. Ta dwuetapowa możliwość wykonywania ścian przez jednych oceniana jest jako zaleta, choćby ze względu na możliwość rozłożenia kosztów w czasie i wspomniane już osiadanie budynku. Są jednak tacy, którzy uważają, to za wadę gdyż ostatni etap układania izolacji i wykonywania elewacji trzeba wykonywać pod ułożonym już zadaszeniem, co nieraz utrudnia pracę.

Warstwę izolacyjną wykonujemy z odpowiedniej grubości styropianu mocowanej do ściany za pomocą wykonanych z tworzywa sztucznego łączników, lub za pomocą kleju, lub z wełny mineralnej mocowanej na drewnianym ruszcie przytwierdzanym do ściany.

Oczywiście izolacja musi być czymś pokryta. Zazwyczaj elewacje wykonuje się układając tynk cienkowarstwowy na siatce klejonej do styropianu. Ponieważ jednak jest to rozwiązanie podatne na uszkodzenia mechaniczne, tynk bywa nieraz zastąpiony sidingiem lub innymi okładzinami elewacyjnymi.


Ściana trójwarstwowa
uchodzi za najlepsze rozwiązanie w technologii ścian murowanych i składa się z trzech warstw: nośnej (muru zasadniczego), izolacyjnej oraz osłonowej (elewacyjnej), połączonych ze sobą odpowiednimi kotwami. Jest to co prawda technologia kosztowna, ale dzięki temu mamy ścianę solidną, ciepłą, o dobrych właściwościach akustycznych i trwałej elewacji. Także i w tym wypadku ściana może być wykonywana dwuetapowo – najpierw ściana nośna, a potem, po zadaszeniu budynku, izolacja i ściana osłonowa. Rozwiązanie takie ma tę zaletę, że prace pod dachem chronią warstwę izolacyjną przed zamoknięciem w wyniku opadów atmosferycznych. Co prawda styropian nie jest nasiąkliwy, ale w przypadku zamoczenia wełny należy odczekać co jej wyschnięcia, co wydłuża proces budowy i podnosi jej koszty. Układanie zawilgoconej wełny grozi przede wszystkim obniżeniem jej właściwości izolacyjnych, ale także stworzeniem źródła powstawania w przyszłości pleśni i grzybów w ścianie. Poza tym przy wykonywaniu stropu i dachu może dojść do uszkodzenia lub zabrudzenia warstwy elewacyjnej, czego usunięcie jest później trudne i powoduje dodatkowe koszty.

Wady tej konstrukcji, to przede wszystkim pracochłonność, konieczność zatrudnienia naprawdę wykwalifikowanych specjalistów oraz wysokie koszty robocizny. Niektórzy do wad zaliczają także duży ciężar ściany i jej grubość, a także możliwość ukrywania przez niesolidnych wykonawców powstałych wad kolejną warstwą ściany.

Natomiast największymi zaletami ściany trójwarstwowej jest jej trwałość, doskonała izolacja termiczna i akustyczna, a także możliwość stosowania różnego rodzaju materiałów budowlanych na warstwę osłonową, umożliwiająca stworzenie wielu ciekawych rozwiązań elewacyjnych. Kolejne zalety ściany trójwarstwowej to jej ognioodporność oraz nie występowanie mostków termicznych. Okazuje się jednak, że ta ostatnia cecha jest prawdziwa pod warunkiem prawidłowego wykonania wszystkich elementów ściany. Dotyczy to przede wszystkim nadproży i podokienników, które trzeba wykonywać osobno dla każdej ściany. A najlepiej stosować elementy prefabrykowane. By uniknąć innych mostków cieplnych drzwi i okna montujemy w ścianie na wysokości warstwy izolacyjnej.

Stosuje się dwa sposoby wykonywania ścian trójwarstwowych: ze szczeliną wentylacyjną między warstwą izolacyjną, a osłonową i bez tej szczeliny. Szczelinę powietrzna stosujemy, gdy elewacja wykonana jest z materiałów o niskiej przepuszczalności, co zagraża skraplaniem się pary wodnej wewnątrz ściany. Zastosowanie wówczas szczeliny powietrznej chroni warstwę izolacyjną przed zawilgoceniem, a tym samym obniżeniem parametrów izolacyjnych. Szerokość szczeliny waha się zazwyczaj od 2 do 4 cm i powinna się ona zaczynać ok. 30 cm nad ziemią, a kończyć dopiero pod okapem dachu. By zagwarantować właściwą cyrkulację powietrza należy w ścianie elewacyjnej co jakiś czas zostawić puste spoiny pionowe lub wmurować puszki wentylacyjne, dzięki czemu powietrze krążąc będzie mogło osuszać wszystkie warstwy ściany.

Ściany nośne wykonuje się z cegły lub pustaków ceramicznych, cegły lub pustaków silikatowych lub z betonu komórkowego. Zazwyczaj grubość takich ścian waha się od 20 do 30 cm. Warstwę izolacyjną wykonuje się przeważnie z płyt styropianowych przyklejanych do muru. Można też stosować wełnę mineralną, która ma lepsze właściwości izolacyjne, ale jej układanie jest trudniejsze i trudniej przy niej wykonać szczelinę powietrzną. Wszystkie warstwy łączone są przy użyciu kotew stalowych, które powinny być układane na planie kwadratu o bokach ok. 0,5 m. Kotwy wykonane powinny być ze stali nierdzewnej i nie powinny być zbyt grube, by umożliwić ruchy ścian w stosunku do siebie, jakie powstają pod wpływem zmian temperatury powietrza. Najlepiej by były to kotwy płaskie. W przypadku gdy spoiny ściany elewacyjne wypadają na innej wysokości niż spoiny ściany konstrukcyjnej należy kotwy wygiąć tak, by opadały na zewnątrz. W przypadku budowy dwuetapowej kotwy w ścianie konstrukcyjnej mocujemy nawiercając w niej otwory. Kotwy spełniają też określoną rolę przy mocowaniu warstwy izolacyjnej, dlatego nakłada się na nie specjalne krążki (talerzyki), które dociskają ocieplenie do ściany, a przy okazji, dzięki specjalnym kapinosom odprowadzające wilgoć skraplającą się na stalowych elementach, chroniąc izolację przed zawilgoceniem.

Trójwarstwowa ściana wymaga odpowiednio szerokiego fundamentu, toteż decyzja o wyborze rodzaju ścian należy podjąć przed rozpoczęciem budowy. Co prawda stosuje się rozwiązania opierające część ściany na specjalnych konsolach, które przenoszą obciążenia na ścianę nośną, ale nie jest to rozwiązanie najlepsze.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Murowanie, Materiały budowlane
Podobne: Wełna mineralna szklana czy skalna, Silikaty, Zaprawy odporne na mróz i wodę, Studzienki okienne - sposób na doświetlenie piwnicy, Materiały z rozbiórki
Słowa kluczowe: murarz, zlecenie, budowa domu, ,