×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Spoinowanie elementów kamiennych

Kamień naturalny to materiał który doskonale odnalazł swoje zastosowanie w naszych domach. Granitowe posadzki, okładziny ścian, kamienne blaty w kuchni czy marmurowe schody - to tylko niektóre z przykładów użycia tego materiału w domu. Ze względu na swój skład mineralny kamienie naturalne wykazują pewną wrażliwość. Wilgotność (wilgotność zaprawy),płyny, kwasy i zasady to podstawowe czynniki, które zawsze prowadzą do powstawania zmian w kamieniu. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby już przy układaniu nie doszło do powstania uszkodzeń, takich jak odkształcenia czy przebarwienia. Z tego powodu zaprawa do kamienia naturalnego zawsze powinna być zaprawą szybkowiążącą (szybkie krystaliczne wiązanie wody), zawierać tras i, w zależności od rodzaju kamienia (materiały transparentne), zawierać biały cement.

Granitowe posadzki i kamienne blaty to materiał często widziany w naszych domach. To również materiał bardzo wymagający przy spoinowaniu. Jak stworzyć elastyczną i trwałą spoinę, która nie powoduje odbarwiania się kamienia naturalnego, ani powstawania nieestetycznych zacieków. Najczęściej sięgamy po tak zwany silikon. Dobierając odpowiedni silikon do naszych prac powinniśmy wiedzieć, iż musi niezawodnie i trwale chronić łączenie między kamiennymi płytkami przed wnikaniem wody i innych składników, lub zabrudzeń. Musi być także odporny na wpływ czynników zewnętrznych, jak zmienna temperatura, promieniowanie UV i wilgoć.

Dostępne na rynku silikony do marmuru i kamienia to preparaty, które w krótkim czasie uszczelnią połączenie kamienia z materiałami o różnych parametrach ze szkłem, aluminium lub betonem. Wykonana nim spoina cechuje się wyjątkową elastycznością i niską wrażliwością na działanie nacisków i naprężeń z zewnątrz. Atutem takiego silikonu jest to iż w reakcji z wilgocią zawartą w powietrzu utwardza się tworząc trwałą masę uszczelniającą. Posiada on neutralny system utwardzania, który nie powoduje powstawania zacieków ani odbarwień naturalnego kamienia. Nie reaguje on także chemicznie z tzw. metalami wrażliwymi, przy połączeniu na styku kamienia z miedzią czy brązem. Zaletą silikonu do marmuru i kamienia jest krótki czas utwardzania szczeliwa, umożliwiający szybki postęp prac montażowych.

Silikon do marmuru i kamienia przeznaczony jest do wszelkich prac kamieniarskich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Tworzy spoinę o bardzo dobrej przyczepności do kamienienia naturalnego o różnej strukturze. Można uszczelniać nim okładziny z kamienia na elewacji budynku, spoinować marmurowe podłogi, czy wypełniać szczeliny pomiędzy umywalką, a blatem kuchennym wykonanym np. z trawertynu. Produkt jest również polecany do spoinowania granitowej obudowy lub obramowania kominka, wypełniania szczelin oraz dylatacji przy posadzkach z marmuru. Ze względu na swoje właściwości znajduje również zastosowanie przy wypełnianiu szczelin na styku marmurowych schodów z poręczą wykonaną z brązu, czy kamiennych parapetów ze stolarką drewnianą.

Pamiętajmy iż niektóre silikony można stosować zamiennie. Ogólna zasada mówi o tym, że jeśli nie wiadomo, jaki silikon zastosować do robót ogólnobudowlanych, bezpieczniej jest wybrać neutralny. Natomiast jeżeli chodzi o specyficzne wypełnienia należy wybrać taki który odpowiada naszym zadania.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Materiały budowlane
Podobne: Domy z keramzytu, Zastosowanie płyt MFP w budownictwie, Kamienne blaty kuchenne, Styropianowe szalunki tracone, Wady i zalety styropianowych szalunków traconych
Słowa kluczowe: kamień, marmur, blat, posadzka, silikon