×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Sprzątanie po remoncie

Sprzątanie po remoncie jest czynnością, która wymaga wiele wysiłku, tak by pozwoliła przywrócić stan czystości zabrudzonych pomieszczeń. Przed wykonywaniem remontu należy dobrze zabezpieczyć teren sprzątanego mieszkania. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by przykryć powierzchnię, która może ulec zakurzeniu. Robi się to przy pomocy folii, która jest przytwierdzana do podłoża przy użyciu taśmy. Najlepiej by była to folia cechująca się większą wytrzymałością. Taką jest folia ogrodowa. Jeśli mamy na podłodze klepki to warto je przykryć kocami i starymi tkaninami. Należy zadbać o wyczyszczenie zarówno powierzchni płaskich, armatury, drzwi, okien jak i wszystkich innych miejsc, które zostały zabrudzone w wyniku prac remontowych. Sprzątanie po remoncie obejmuje również czyszczenie tych powierzchni, które doprowadzamy do porządku przy normalnym sprzątaniu.

Często na początku prac porządkowych trzeba zadbać o usunięcie pozostałości po ekipach remontowych. Są to zarówno folie, jak i opakowania oraz kartony. Należy także usunąć taśmy ochronne z wszystkich przedmiotów, jak również z powierzchni oraz z resztek silikonów, farb i klejów. Sprzątanie po remoncie to też usuwanie: powłok, zabrudzeń, oraz olejów i smarów.

Ze sprzętu czyszczącego potrzebnego do wykonywania tego typu prac potrzebne są: mop – zarówno zwykły jak i parowy, odkurzacz piorący oraz zwykły, ścierki, ręczniki, ściągarki do mycia okien, wiadra, miski, rękawice, worki na śmieci, odzież i fartuchy. Podczas sprzątania należy także posłużyć się środkami czyszczącymi. Są to: płyny do czyszczenia fug, do paneli, parkietu, glazury, terakoty, płyn do zlewów, wanien, także preparat na pleśń i grzyby, kostki do wc, płyny do wc, proszki czyszczące np. do dywanów i firanek.

Jeśli prace remontowe polegały na kuciu powierzchni podłogi, czy też ścian, sprzątanie po takim remoncie wymaga także wywózki gruzu. Trzeba zadbać o kontener, w którym będziemy go przewozić. Można go również składać do specjalnych worków, które są w stanie wytrzymać nawet ciężar 50 kg.

Gdy prace remontowe przebiegały w mieszkaniu, w którym znajdowały się przedmioty codziennego użytku, może się okazać niezbędnym także pranie tapicerki meblowej. Często – nawet pomimo zabezpieczenia ich powierzchni folią ochronną – trzeba poświęcić wiele czasu na doczyszczenie jej. Po remoncie należy też przystąpić do odkurzania: ścian, sufitu, podłogi, mebli, żyrandoli, bibelotów, kontaktów, framug, klamek, listewek. Podczas odkurzania warto zadbać o to, by dokładnie wsysać wszystkie elementy kurzu. Dzięki temu unikniemy rozprzestrzeniania się go na terenie nieruchomości. Niezbędne jest również oczyszczenie pozostałości: zaprawy, farb, lakierów, oczyszczanie płytek ściennych i podłogowych z zabrudzeń po fugowaniu, a także zaprawy i kleju oraz włączników, gniazdek, listew przypodłogowych, kaloryferów. Sprzątanie to także dbałość o elewację stałego wyposażenia oraz czyszczenie drzwi i ościeżnic. Niejednokrotnie trzeba zmyć podłogi pokryte kaflami, które wymagają czyszczenia na mokro. Do takiego mycia dobrze użyć wody z dużą ilością octu spirytusowego, który ma kwaśny odczyn. Wchodzi on znakomicie w reakcję z zaprawą zasadową i dzięki temu świetnie nadaje się do czyszczenia zabrudzonych miejsc. Jeśli na podłodze znajdują się panele, albo parkiet trzeba przetrzeć tę powierzchnię na sucho. Przy zmywaniu pomieszczenia, w którym unosi się biały pył, warto zastosować system „od góry do dołu”. Niestety takie pokoje trzeba czyścić wielokrotnie, jako że pył z zaprawy unosi się bardzo długo i przemieszcza po całym pomieszczeniu.

Podczas przeprowadzania sprzątania po remontach niezbędne jest także ścieranie kurzy z: mebli, sprzętów RTV, lamp, parapetów oraz z książek, bowiem kurz, który tworzy się w wyniku remontu wnika do każdej części wyposażenia remontowanego mieszkania. Trzeba także pomyśleć o odkurzaniu mebli. Jeśli posiadamy kominek warto zadbać o to, by był on starannie doczyszczony.

Przy pracach porządkowych po remoncie trzeba również zwrócić uwagę na domycie okien. Chodzi o mycie szyb wraz z ramami. Po remoncie niejednokrotnie należy przystąpić też do zakładania: żaluzji, rolet oraz firan, które wisiały poprzednio w oknach. Wcześniej należy zadbać o to, by były one domyte. Czasami okna są przesłaniane drewnianymi okiennicami.

W łazienkach niezbędne jest dbanie o porządek zarówno wanien jak i kabin prysznicowych oraz luster toalet, pisuarów, brodzików, frontów szafek, także dywaników łazienkowych. W kuchni trzeba wymyć tak blaty, stoły jak i zlewy, kuchenki (gazowe, ceramiczne, indukcyjne), sprzęt AGD. Warto zwrócić uwagę również na to, by oczyścić przy pomocy pary wodnej piekarniki. Należy zadbać także o dobry mebli jak i uzupełnienie dozowników na mydła. Po remoncie warto też przeczyścić całe powierzchnie pokryte kafelkami.

Do sprzątania po pracach remontowych wykorzystuje się specjalne urządzenia służące do tego celu oraz środki chemiczne, które pomagają w doprowadzeniu do porządku. Na rynku istnieje obecnie bardzo szeroki asortyment środków służących do czyszczenia. Na uwagę zasługują uniwersalne płyny do czyszczenia podłóg oraz odtłuszczacze, które można wykorzystać zarówno na blaty jak i na urządzenia. Biorąc się za prace porządkowe warto mieć pod ręką ręczniki papierowe, a także zmiotkę z łopatką.

Wśród ścierek można wyróżnić takie, które służą do mycia okien i takie, które wykorzystuje się do mycia przeszkleń. Innych używa się do mycia glazury, a jeszcze innych do luster, płytek i armatury. Rosnącą popularnością cieszą się ścierki wykonane z mikrofazy. Są one nieporównywalne pod względem jakości ze ścierkami tradycyjnymi. Owa mikrofaza czyni ze ścierki uniwersalne narzędzie do czyszczenia. Powoduje ona, że ścierka ta sprząta bezsmugowo, jest chłonna oraz wybiera brud z mikroporów. Niemniej jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ścierka taka pracuje na powierzchniach silnie zabrudzonych pod dużym obciążeniem i dlatego szybko się zużywa. Przy używaniu szmaty należy tak ją złożyć, by powierzchnie czynne, które są przeznaczone do czyszczenia były jak najlepiej wykorzystane. Pozwoli to na uzyskanie wysokiej jakości podczas sprzątania. Ścierki, które służą do profesjonalnego porządkowania mają znacznie trwalszy splot niż te, które są używane w domu. Dokonując zakupu trzeba zwrócić uwagę na poziom zabrudzenia. Czasami warto więcej zapłacić i mieć towar lepszej jakości, który posłuży nam dłużej.

Sprzątanie jest czynnością, którą możemy wykonać samodzielnie, albo też zlecamy ją profesjonalnej firmie. W przypadku sprzątania po remoncie przyjmuje się często stawkę za roboczogodzinę, albo za metr kwadratowy powierzchni. Do kosztów prac porządkowych trzeba również doliczyć wysokość wydatków na zabezpieczenie terenu, który był remontowany.

Za sprzątanie lokalu o powierzchni do 70 m2 zapłacimy około 250 zł. Czyszczenie takiego terenu zajmuje około 4 h. W cenę wliczone są już środki czystości. Czasami cena skalkulowana jest za m kwadratowy i wynosi ok. 10 zł/ m2. Czasami, przy silniejszych zabrudzeniach, cena sprzątania wynosi nawet 100 zł za godzinę. Oczywiście istotna jest także lokalizacja. Najdrożej zapłacimy za prace porządkowe po remoncie w dużych miastach.

Sprzątanie po remoncie jest czynnością, która wymaga bardzo dobrej organizacji. Jest zadaniem, które pochłania dużo czasu i wymaga wykorzystania wielu środków czystości. Dlatego musimy sprawdzić jakie są nasze możliwości i podjąć decyzję o wynajęciu ekipy sprzątającej, czy zdecydowaniu się na taki krok samemu. Zaoszczędzimy z pewnością wiele pieniędzy, ale będziemy musieli przeznaczyć na tę czynność dużo czasu.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Prace porządkowe
Podobne: Mech na dachu, Trudne zanieczyszczenia – jak sobie z nimi radzić?, Zmieniasz wystrój? Dowiedz się, co zrobić z niepotrzebnym sprzętem!, Jak sprzątać bez środków chemicznych? Domowe sposoby na sprzątanie domu, Jak dbać o panele
Słowa kluczowe: sprzątanie, odkurzanie, pranie, czyszczenie, zmywanie, usuwanie brudu, zabezpieczenie powierzchni